בשנים האחרונות סוריה הפכה ל"מגרש המשחקים" של התעשייה הצבאית הרוסית, שם היא בוחנת אמצעי לחימה חדשים שמפתחת בתנאים מבצעיים לפני הכנסתם לשירות בצבא המקומי וייצוא גרסאות לצבאות זרים.

כעת, נבחנת בסוריה גרסה חדשה של טיל נגד טנקים קורנט ב"גרסת מיני". על פי הדיווח של היצרנית חברת KBP ומשרד ההגנה הרוסי הטיל עבר בהצלחה את שלב הניסויים ועכשיו עורך ניסוי כלים בסוריה.

מדובר בשלב הניסויים הסופי לבדיקת דגם מוקטן של טיל הנ"ט המפורסם שיוצר ברוסיה. מאפייני הטיל נשארו מסווגים, אולם בחברה ציינו שהוא יפגע במטרות שלו בטווחים של עד 3 ק"מ. העובדה שמדובר בטיל מוקטן לצד מאפיינים נוספים עליהם הרוסים סרבו לפרט, אמורה להביא לכך שיהיה קשה לאתר את הטיל לפני הפגיעה או ליירט אותו באוויר לפני שהוא משמיד את הטנק או הרק"ם עליו נורה.

הטיל (צילום: mil.ru, YouTube)
בונים על זה שיהיה קשה יותר ליירוט. הטיל החדש | צילום: mil.ru, YouTube

טילי הקורנט נכנסו לשרות במהלך שנות ה-90. העובדה שמדובר בטיל מדויק, פשוט להפעלה וזול הפכה אותו לאחד הנפוצים בעולם. לטיל יש כיום מספר תתי דגמים שמאפשרים פגיעה והשמדה של מטרות בטווחים של עד 5.5 ק"מ. דגם EM מגיע גם ל-10 ק"מ. אמנם הטווח של הדגם החדש קצר יותר, אולם מאפשר נשיאה של יותר טילים על ידי ציידי טנקים, כמו גם את היכולת שלהם להסתתר מפני איום נגדי.

בשנים האחרונות טילי הקורנט הופעלו על ידי מדינות וארגוני טרור רבים, בהם חיזבאללה וחמאס, כולל בסבב הלחימה ברצועה בשנה שעברה. לא מעט סרטונים יצאו מסוריה ולוב ובהם ניתן לראות את האפקט של הטיל, אדם אחד שמשמיד טנקים, רכבים משוריינים ועמדות.

אבל ברוסיה ראו בשנים האחרונות איך הטיל שלהם מובס על ידי מערכות הגנה מפני טילי נ"ט, בעיקר "מעיל רוח" הישראלית שהופעלה בהצלחה נגד טילים ששוגרו על ידי חמאס במבצע צוק איתן ואחריו. נראה שהדגם החדש שהרוסים מנסים במגרש הניסויים שלהם בסוריה, נועד לתת מענה לאותן מערכות הגנה.

הטיל (צילום: mil.ru, wikimedia)
הטיל המקורי הובס לא פעם לאחרונה. קורנט | צילום: mil.ru, wikimedia