צבא ארה"ב פרס לאחרונה לאירופה טנק אברמס ראשון בו מותקנת מערכת "מעיל רוח" מתוצרת חברות רפאל מערכות לחימה ואלתא תעשייה אווירית הישראליות. כעת הוא תועד לראשונה בתמונה שפורסמה בחשבון טוויטר רשמי של הצבא. המערכת צפויה להיות מתורגלת בתנאי קרב שידמו איום טילים רוסי.

הטנק האמריקאי ובו המערכת הישראלית נשלח לגרמניה כדי להשתתף בתרגיל ענק DEFENDER-EUROPE 20 שנדחה בעבר עקב התפרצות הקורונה. במסגרתו, צבאות מברית נאט"ו יתאמנו יחד על בלימת פלישה רוסית וניהול משותף של מתקפת נגד.

"כחלק מהאימונים היחידה תפעיל גם מערכות מעיל רוח – Trophy – על טנקי האברמס", פרסם מערך הדוברות של צבא ארה"ב. "מערכת הגנה אקטיבית שתוכננה לאתר ולהשמיד איומי RPG, פגזים וטילים מונחים שמאיימים על הטנק". אגב, במקביל דווח שגם רוסיה תקיים תרגיל צבאי רחב היקף בהשתתפות מאות מטוסי קרב ואלפי לוחמים.

מעיל רוח זו המערכת הראשונה מסוג זה שנוסתה בתנאי קרב. בין השאר היא הצליחה ליירט מספר רב של טילי נ"ט במבצע "צוק איתן" והכווינה את הצוותים לעבר חוליות השיגור שהושמדו. היכולות האלה הביאו גם את גרמניה לרכוש מערכות מסוג מעיל רוח לטנקי הלאופרד 2 שלהם.

בינואר 2018 צבא ארה"ב אישר את העסקה לרכש של 100 ערכות עבור חטיבה שלמה של טנקים מסוג M1A2. המערכת הראשונה נמסרה לאמריקאים בתחילת 2019. האמריקאים כבר הודיעו שבכוונתם להגדיל את הכמות של מערכות מעיל רוח שהותקנו גם על נגמ"שים מסוג בראדלי. מאז החלו להפעיל את המערכת הראשונה העבירו הצוותים בארה"ב חוות דעת חיוביות ביותר עליה.