צלף (צילום: Paula Bronstein, GettyImages IL)
בול במטרה: רובי הצלפים הטובים בעולם. אילוסטרציה | צילום: Paula Bronstein, GettyImages IL

10 באפריל 2009. כמה עשרות לוחמים מצוות שש של יחידת אריות הים עולים על מטוס תובלה ענק מסוג C-17 וטסים ישירות מהבסיס שלהם בארה"ב לחוף של סומליה. אחרי 16 שעות טיסה ושלושה תדלוקים באוויר, הם מבצעים צניחה חופשית לים. מדובר בצניחה מגובה רב, ופתיחה של המצנח בגובה נמוך במיוחד בכדי למנוע גילוי. אחרי שצנחו לים, הם עולים על סיפונה של ספינת המלחמה "USS Bainbridge". על הספינה, הם מקבלים את המידע על חטיפת ספינת המשא "מרסק אלבמה". הם לומדים על כך שקפטן הספינה מוחזק לבדו על סירת הצלה על ידי ארבעה פיראטים חמושים, וככל שעובר הזמן, הם הופכים לעצבניים הרבה יותר, שכן סכנה נשקפת לחייו של בן הערובה.

שלושה צלפים מתמקמים על סיפון ספינת המלחמה כשהם חמושים ברובה צלפים מסוג SR-25 משודרג, מתכוננים לירי. הם חייבים לפגוע בכולם, וזה קורה כשהם על ספינה שזזה, וכך גם כמובן המטרה שלהם, כשברקע הרוחות מכות וחושך מסביב. 11 באפריל, השעה 04:45. נשיא ארה"ב מאשר שימוש בכוח. יממה שלמה הם שוכבים על הסיפון עם הכוונת על הפיראטים, מחכים לרגע, מחכים לאותה שנייה שאסור לפספס. 12 באפריל, שלוש יריות מדויקות לראש, שלושה פיראטים מתים ובן הערובה מחולץ ללא פגע.

זה היה ירי צלפים מטורף מבית היוצר של אריות הים ואולי מבית היוצר של עולם הצליפה בכלל. ללא ספק, אחד מהאיומים שהכי מפחידים את הלוחמים בשדה הקרב - זה ממש לא נעים לדעת שאתה הולך עם צלב של מישהו על הגב. את עבודת הצליפה הזו הם עושים בזכות הכשרה ארוכה ומתישה, בזכות האפקט הפסיכולוגי הענק על האויב, אבל גם בזכות מיטב כלי הנשק של התעשייה, אז החלטנו לבדוק מה השוק מציע - ויש כמה כלים מטורפים למדי.

SR-25 - דיוק וקצב אש

על פי הפרסומים בארצות הברית, הנשק הזה שימש את צוות שש בחילוץ של בן הערובה מידי שודדי הים הסומלים. הוא נועד להיות רובה צלפים מדויק, אבל גם כזה שיש לו קצב אש גבוה למקרה הצורך. הכלי מבוסס על ה-AR-10, שהיה גם האב של סדרת רובי ה-M16 וה-M4 קרבין, שלמעשה שודרג לרובה צלפים. ה SR-25 יורה קליעים בכותר של 7.62, בעל עקרון פעולה של מכנס סגור, וטווח הירי המקסימלי שלו מגיע ל-900 מטרים. זה מגיע עם קנה ניתן להחלפה, באורך של 20 אינץ' או 24 אינץ' ומוזן ממחסנית של 10 או 20 כדורים. חוץ מכוונת טלסקופית, ניתן לשים עליו גם אמצעי ראיית לילה, צייני לייזר ועוד כמה הפתעות. הרובה הזה אהוב בעיקר על לוחמי היחידות המיוחדות, כולל בצה"ל, אליו הוא הגיע בתחילת שנות ה-2000.

מקמילן TAC-50 - שבר שיא עולם

רובי הצלפים הטובים בעולם (צילום: צבא קנדה)
מקמילן TAC-50. טווח מקסימלי של 2,000 מטר | צילום: צבא קנדה

רובה הצלפים הזה מיוצר בארה"ב, נחשב לאחד מהנפוצים בעולם וברזומה שלו ניתן למצוא גם שיא. ה-TAC-50 יורה קליעים בקוטר של 0.5 (12.7 מ"מ) לטווח מקסימלי של 2,000 מטר, אם כי הטווח האפקטיבי שלו על פי החברה מגיע ל-1,800 מטר. זהו רובה בעל בריח מסתובב שמוזן ממחסנית חיצונית עם קיבולת של 5 כדורים. אורכו מגיע ל-144 ס"מ, ומשקלו הוא כמעט 12 ק"ג – לא קל בכלל. בשנת 2002, הצליח צלף מצבא קנדה, רב"ט רוב פרלונג, לפגוע בלוחם של הטליבאן מטווח של 2,430 מטר, כ-430 מטרים יותר מהוראות היצרן. זה אמנם היה שיא עולם, אבל הוא נשבר מאז.

M-2000 ו-M-3000 ציי-טק - החכמים שבחבורה

רובי הצלפים הטובים בעולם (צילום: SurvivalSpot)
CheyTac. צלף חמוש בכלי הזה, יכול די בקלות להוריד מטרה במרחק | צילום: SurvivalSpot

הרובה הזה לא זכה להצלחה מסחרית גדולה, משהו שדי הפתיע אותנו, בעיקר לאור העובדה שהוא חכם במיוחד. על פי חברת CheyTac, צלף חמוש בכלי הזה יכול די בקלות להוריד מטרה במרחק של 2,300 מטרים בדגם ה-2000 ו-2,500, אבל יותר בדגם ה-3000, מה שאומר שיש לו את אחד הטווחים הארוכים בעולם. את הטווח הוא מכסה באמצעות קליעים בקליבר של 0.408 אינץ' ו-0.375 אינץ', אורכו מגיע ל-134 ס"מ ומשקלו ל-14 ק"ג (M200) או 9.5 ק"ג (M300). למרות הנתונים הללו, נציין שמה שבאמת עושה את הרובה הזה לאיכותי וקטלני, זה היכולת שלו לפעול בתנאי לחות גבוהה והעמידות שלו למים. כמו כן, גם העובדה שיש לו מחשב בליסטי עם תוכנה ייחודית ומערכת חיישנים KESTREL 4000 שמודדת עבור הצלף את הטמפרטורה והלחות, כמו גם את כיוון ומהירות הרוח. יש גם מד טווח לייזר שיעיל עד לטווח 6 ק"מ, ככה שכל האמצעים האלה מחשבים עבור הצלף את הנתונים ואומרים לו מתי לירות, ואיך.

בארט MRAD - הנשק של הימ"מ

בחודש מרץ הקודם נחשף דו"ח שכתב קצין האמל"ח של הימ"מ, דו"ח שהתייחס בין היתר, לרובה הצלפים הזה. "הנשקים שנרכשו בסוף שנת 2013 נכנסו כבר לשימוש מבצעי, וקיימת שביעות רצון מלאה מרמת הביצועים ומאיכות הנשק", כתב הקצין, מה שהביא את הימ"מ לרכוש לפחות 15 רובי בארט MRAD. לא מפתיע שהימ"מ אהבו את הנשק הזה, שאורכו מגיע למטר ומשקלו כ-7 ק"ג. סיבה נוספת לשביעות הרצון, היא היכולת להוריד מטרה ממרחק של 2,100 מטרים עם כדורים בקליבר של 0.338, שזה לא רע בכלל. אגב, נוסיף לזה את העובדה שבטווחים של עד 400 מטר, הרובה גם מסוגל לחדור שריון גוף.

בארט M82 - שיאן עולם שיורה גם דרך קיר

רובי הצלפים הטובים בעולם
בארט M82. יכול לעבור דרך קירות

עוד רובה צלפים כבד שמיועד בין השאר, לפגוע בכלים משוריינים ואפילו לעבור קירות. אורכו של הרובה עומד על 144 ס"מ, אורך הקנה עומד על 73 ס"מ, והוא יורה קליעים בקליבר של 0.5 לטווח של 1,800 מטרים. מצד אחד, זה לא רובה שנחשב לידידותי למשתמש - הרבה טענות עלו בנושא המבנה והנוחות שלו, ומצד שני, הוא עדיין אחד מהנפוצים בעולם. צה"ל הוא אחד מהצבאות שרכשו את הנשק הזה, כאשר גם כאן היו לא מעט תלונות. חוץ מזה, יש לו כמה שיאי עולם, למשל זה של שני צלפים מהקומנדו האוסטרלי שבשנת 2012 חיסלו מפקד בטליבאן אחרי שפגעו בו מטווח 2,815 מטר.

PSG1 – ותיק, אבל עושה את העבודה

רובה הצלפים הגרמני הזה נכנס לשירות מבצעי אי שם בשנות ה-70, לאחר שפותח כחלק מהפקת הלקחים של אסון מינכן. זה רובה אמין במיוחד ובעל ביצועים מעולים שהפכו אותו לאהוד במיוחד על אנשי היחידות המיוחדות. עם תג מחיר של 12,000 דולר, הוא מגיע באורך של 123 ס"מ, כאשר 65 ס"מ הם רק הקנה. משקלו עומד על 7.2 ק"ג, והוא יורה קליעים בקליבר של 7.62 מ"מ. יש לו מנגנון נעילת בריח שקט, והוא מוזן ממחסנית של 5 כדורים או 20.

על פי פרסומים זרים, כולל הדלפה של ויקיליקס, צלף של שייטת 13 חיסל בשנת 2008 את הגנרל הסורי מוחמד סולימאן בזמן שזה אכל ארוחת ערב בבית הקיט שלו. סולימאן, שהיה יועץ בכיר לנשיא בשאר אסד, נפגע בראש ובצוואר מקליע שעל פי אותו פרסום, ירה צלף של שייטת 13 מהים.

DSR-1 – משמש את יחידת העילית של הגרמנים

עוד נשק גרמני מעניין הוא DSR-1 של חברת DSR-Precision GmbH, רובה שנחשב לאחד המדויקים בעולם. מדובר ברובה בצורת בולפאפ, כלומר, מחסנית מאחור, ומשקלו מגיע ל-6 ק"ג בלבד. אורכו של הכלי הזה מגיע ל-99 ס"מ ואורכו של הקנה עומד על 65 ס"מ. הוא יורה קליעים בקליבר 0.338 לטווח של 1,400 מטר, וקליבר של 0.300 לטווח של 1,100 מטר. חוץ מהכוונת הטלסקופית, ניתן לשים עליו גם משתיק קול, ציינים ואמצעים נוספים שמקלים מאוד על עבודת הצלף. הכלי נכנס לשירות בתחילת שנות ה-2000 ונחשב לאהוב על הצלפים של ה-ה-GSG 9, יחידת העילית הגרמנית ללוחמה בטרור.

L115A3 – תוצרת בריטניה

רובי הצלפים הטובים בעולם
L115A3. יותר מעשרים אלף ליש"ט ליחידה

הנשק הזה נחשב לאחד מרובי הצלפים הטובים בעולם, ללא ספק, פאר היצירה הבריטית. רובה ה-L115A3 עלה למשלם המיסים הבריטי לא פחות מ-23,000 ליש"ט ליחידה. הוא שוקל 6.8 ק"ג ויורה כדורי 8.59 מ"מ מהזנה של מחסנית בת 10 כדורים. אורכו 123 ס"מ, ואורך הקנה עומד על 68.6 ס"מ. הטווח היעיל שלו, על פי החברה, עומד על 1,500 מטרים, אבל בשנת 2010 הצליח הצלף הבריטי קרייג הריסון לפגוע עם הרובה בשני מפעילי מקלע כבד מהטליבאן באפגניסטן, והוא עשה את זה בטווח של 2,475 מטרים, מה שאז היה שיא עולם. השיא הזה אגב, נשבר לאחר מכן על ידי רובה אחר ברשימה שלנו, הבארט M82 של האוסטרלים.

IWI דן - הוא משלנו

רובי הצלפים הטובים בעולם (צילום: israel-weapon.com)
דן. תוצרת כחול לבן | צילום: israel-weapon.com

יש עוד לא מעט רובים לדבר עליהם, אבל נסיים עם גאווה כחול לבן, אחד משלנו. הדן הוא רובה צלפים של חברת IWI (Israel Weapon Industries, תעשיות נשק לישראל) שהשיקה אותו בשנת 2014 אחרי שפותח על ידי נחמיה סירקיס, מומחה בעל שם עולמי. מדובר ברובה צלפים בעל קנה בקוטר 3.38, משקלו 5.9 ק"ג בלבד, והחברה מייצרת ומוכרת אותו למשטרות ולצבאות מסביב לעולם, וכמו כן גם לשוק הפרטי בארצות הברית. טווח הירי של הרובה עומד על 1,200 מטרים, והוא כולל מסילת פיקטיני עליה ניתן להרכיב מגוון תוספים כמו כוונות טלסקופיות, אמצעי ראייה לילה ועוד, עם אופציה למשתיק קול.

אצלנו הוא עלה לכותרות לאחר שצלף של ה-SAS הבריטי ירה בעורף ראשים של דאע"ש, בדיוק כשזה הדריך מגויסים החדשים כיצד לערוף ראשים בעזרת סכינים חדות וגרזנים. זה קרה ממרחק של 1,200 מטרים, וכפי שציינו, האירוע המדובר עשה לנשק הזה יחסי ציבור לא רעים בכלל.