האם מטוס קרב רוסי מסוג Su-35 "נעל" על החמקן האמריקני המתקדם בעולם, F-22 "רפטור", בשמי סוריה? לפי תמונה שפורסמה אמש (שני) בחשבון האינסטגרם של טייס לשעבר בחיל האוויר הרוסי, מטוס סוחוי-35 הצליח לזהות את החמקן בטיסה מעל שמי סוריה באמצעות "מכ"ם האינפרא-אדום המתקדם" של המטוס. הפנטגון לא הצליח לאמת את התקרית, אך התקשורת הרוסית אימצה את עמדתו של הטייס, ופרסמה פרשנויות שונות על עליונות הטכנולוגיה הרוסית. 

לפי הדיווחים, התמונה נוצרה על ידי מערכת האינפרא-אדום של הסוחוי מסוג IRST (חיפוש ומעקב באמצעות אינפרא-אדום), הנקראת OLS-35. המערכת מוצבת בחרטום המטוס ומזהה את המטרות באמצעות חתימת חום, בטווח שיכול להגיע לכ-50 ק"מ. בכיתוב התמונה שפרסם הטייס הרוסי באינסטגרם נכתב כי "טייס ה-F-22 היה שחצן ונענש על כך בתום קרב אווירי קצר, שבו הוא כמובן נדפק לגמרי".   

מומחה לקרבות אוויר במוסד הבריטי Royal United Services Institute מסר ל-Business Insider כי התמונות לא מוכיחות שהסוחוי-35 יכול ליירט את ה-F-22. "גם אם התמונות אמיתיות, ה-F-22 יזהה את הסוחוי כבר בהמראה, כך שזו לא עדות ממשית ליחסי הכוחות בין שני המטוסים. מערכות IRST יכולות לזהוב ולעקוב אחרי חמקנים בתנאים מסוימים", המשיך, "אבל זה לא אומר שהן מספקות פתרון לקרבות אוויר. הן מוגבלות ביחס למכ"מים רגילים ונתונות להשפעות סביבתיות שונות, למשל מזג האוויר. לזהות מטוסי קרב חמקנים מהדור החמישי בעזרת מערכות כאלה זה כמו למצוא מחרט בערימת שחת", סיכם.

דובר הפנטגון אריק פהון מסר בתגובה לפרטים כי הוא לא הצליח לאמת את התקרית, והוסיף: "רוסיה נמצאת בעיצומו של קמפיין מאומץ לזריעת דיסאינפורמציה בנוגע למלחמה בסוריה, במטרה לערער על מאמציהן של ארצות הברית ובנות בריתה".

רק לפני כשבועיים התרחש עימות אווירי בשמי צפון אמריקה,  כשזוג חמקני F-22 הסיטו ממסלולם מפציצים רוסיים שטסו בסמוך לשמי אלסקה בליווי מטוסי סוחוי-35. בתחילת החודש אירעה התנגשות דומה באותו האזור.

עוד בפז"ם:
>> מורה נבוכים: אז מה זה באמת מטוס חמקן?