מסמך של המשטרה
המסמך המדובר. ההשחרה (במקור) נעשתה ברשלנות

במשך שנים רבות, משטרת ישראל שמרה בקנאות רבה את נהלי הפתיחה באש שלה, מחשש שהדבר ידלוף לציבור. מדובר למעשה במסמך משטרתי מסווג שנהליו משתנים בהתאם למצב הביטחוני בישראל.

לאחרונה, עתר ארגון "עדאלה" (המרכז המשפטי לזכויות המיעוט בישראל) לבית המשפט בדרישה לחשוף את נהלי הפתיחה באש, וזאת בעקבות ירי שביצעו שוטרים במזרח ירושלים בירושלים וגרמו למותם ופציעתם של אזרחים. המשטרה העבירה לבית המשפט את הנוהל, כשסעיפים רבים בו הושחרו בטוש כדי לא לחשוף אותם וזאת מסיבות ביטחוניות. אלא שמישהו במשטרה או מי מטעמה התרשל, וההשחרה לא בוצעה באופן מושלם, בלשון המעטה. התמונה המופיעה בראש הכתבה מציגה חלק מהמסמך המדובר, לאחר שהשחרנו את החלקים המדוברים כך שלא ניתן יהיה לקרוא את תוכנם.

הדבר נחשף על ידי העיתונאים נועם רותם מ"שיחה מקומית" ועידו קינן מהבלוג "חדר 404". "זו הייתה מחיקה רשלנית ביותר. מה שעשיתי בעצם היה להבהיר את המסמך ולחדד את הניגודיות כדי לראות את הכל. עם הפעולות הללו, ניתן לראות את המסמך כמעט במלואו", טוען קינן, "למשטרה יש אינטרס להשחיר את הנהלים. למען האמת, לא הופתעתי, היו מקרים כאלה בעבר שגופים ציבוריים לא ביצעו השחרות כראוי של מסמכים מסווגים. יש אפשרות לבצע השחרה בצורה מושלמת, וזה לא קרה במקרה הזה. במשטרה החליטו לבצע מחיקה ידנית בטוש ולא באופן דיגיטלי אבל נכשלו. זה מביך".

"זו תקלה מבצעית חמורה. נפיק לקחי מול הגורמים שהעבירו את המסמך לבית המשפט. זה לא היה צריך לקרות. מדובר במסמך חסוי שאסור שהיה שידלוף בצורה כזו", טען גורם במשטרה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "השחרת הפרטים החסויים לא נעשתה על ידי גורמי משטרת ישראל, עם זאת הסוגיה תועבר לבחינה ועיון של גורמים הרלוונטיים ובמידת הצורך יופקו לקחים".