צה"ל ערך ניסוי מוצלח בטיל המדמה "שיהאב 3� (תמונת AVI: וידאו אין צלם, המהדורה המרכזית)
המכ"ם יזהה את הטיל כאשר המנוע שלו יתחמם לקראת השיגור | תמונת AVI: וידאו אין צלם, המהדורה המרכזית

שבועיים אחרי מבצע "עמוד ענן", אז הוכיחה מדינת ישראל יכולת הגנה גבוהה מפני טילים, פרסומים זרים חושפים כי לצה"ל ישנה שכבת הגנה נוספת שתבלום את הטילים עוד בטרם עזבו את איראן.

נכון להיום לצה"ל יש יכולת הגנה טובה נגד טילים קצרי טווח באמצעות כיפת ברזל וטילים אורכי טווח באמצעות מערכת טילי החץ. לדברי שר הביטחון, אהוד ברק, בקרוב יהיה גם מענה באמצעות שרביט קסמים שרק בשבוע שעבר הוכיח עצמו בניסוי מוצלח. אתמול (א') חשף הסאנדיי טיימס הבריטי שלכל שכבות ההגנה תצטרף יכולת נוספת שתשמיד את הטילים, או לפחות את רובם, עוד לפני השיגור.

המכ"ם יזהה את הטיל, הכטב"מ ייצא להשמידו

על פי הטיימס המכ"ם המדובר מוצב בבסיס בנגב ומסוגל, ממרחק של 1,600 ק"מ, לאתר את הטיל החל מהרגע שהמנוע שלו מתחיל לפעול (להתחמם). על המכ"ם האמריקאי דיווחו כבר בכלי התקשורת לפני מספר שנים, אך עתה הטיימס, המסתמך על מקור צבאי בישראל, מציין יכולת חדשה – בזכות המכ"ם ניתן להשמיד את הטיל עוד לפני שיצא מהמשגר. לאחר גילוי הטיל ישלח לאזור כטב"מ (כלי טיס בלתי מאויש) מסוג איתן – מטוס בעל יכולת התקפית שמסוגל לשהות 24 שעות באוויר – וזה ישגר טילים וישמיד את הטיל והמשגר.

על פי הטיימס לישראל יש כטב"מים מסוג איתן באזרבייג'ן, לה קשרים ביטחוניים עם מדינת ישראל. מהתרחיש עולה שברגע שיוחלט בישראל לבצע תקיפה של אתרי הגרעין של איראן, יתוגבר מערך האיתן באזרבייג'ן. לכולם ברור שתקיפה ישראלית תענה במטח טילים איראניים, והמכ"ם שבנגב יחד עם האיתן ייתן מענה עוד בטרם ישוגרו הטילים. האיתן אמור להשמיד את הטילים באמצעות פצצות מונחות במשקל טון או טילי הלפייר אותם הוא נושא על כנפיו. נראה שזה אמור לדלל את המטח שישוגר לכיוון ישראל, מה שיאפשר למערכת החץ להתמודד בצורה טובה יותר עם איום הטילים. בכתבה של הטיימס מציין גורם ישראלי שהדבר אינו פשוט לביצוע אך אפשרי.

כטבמ איתן (צילום: דובר צה"ל)
כטב"מ מסוג "איתן". ישמיד את הטילים באמצעות פצצות מונחות | צילום: דובר צה"ל

בראיון לאתר פז"ם ציין גורם בכיר במערכת הביטחון: "המכ"ם לבד לא מסוגל לאתר טילים מטווח כזה עוד בטרם עזבו את המשגר, ממגוון סיבות שרובן טכניות. אבל שילוב עם לוויינים שכיום מסוגלים לאתר הכנות לשיגור טילים, ובמיוחד את אקט השיגור עצמו, בהחלט הופך את התרחיש לאפשרי. מבחינה תאורטית אמורה להיות תקשורת בין מכ"ם כזה ללוויין, כשהקודקוד האחרון במשולש זה כטב"מ האיתן שמוכוון לנקודת המטרה".

>> "כך תקפה ישראל את מפעל הנשק בסודן"