איראן חשפה כטב"מ חדש מתוצרתה בשם "סימוראג" (Simorgh) שתפקידו לסייע לספינות של הצי. הוא נחשף על ידי מפקד חיל הים האיראני, האדמירל חוסיין חאנזאדי, שהתגאה במטוס שיהפוך את הספינות של הצי האיראנית לקטלניות וטובות יותר לדבריו.

לטענת האיראנים הסימוראג מסוגל לשהות באוויר 24 שעות ברציפות ולהגיע לטווח של כ-1,500 ק"מ ולתקרת גובה של 25,000 רגל. על פי אדמירל חאנזאדי למטוס יש יכולת לשאת טילים ופצצות ובנוסף גם אמצעים ללוחמה אלקטרונית ואיסוף מודיעין.

סימוראג כמו שזה נראה זה למעשה דגם ימי של השאהד 129, הכטב"מ ארוך הטווח הראשון של איראן שנמכר גם לסורים, שרק הגרסה הנוכחית דומה באופן מחשיד ביותר לכלי טיס של חיל האוויר הישראלי.

מדובר על כטב"מ הרמס 450 "זיק" הישראלי שצורתו מזכירה מאוד את כלי הטיס האיראני החדש ולא מן הנמנע שהעתיקו את צורתו במכוון.

כלי טיס מגדילים משמעותית את יכולת הגילוי של הספינות במאות ק"מ ואף להכווין חימושים וטילים בטווחים גדולים יותר מהמערכות של הספינות עצמן. בנוסף כלים כאלה משפרים עבור הצי את יכולת איסוף המודיעין. 

טייסת כטב"ם זיק (צילום: שי לוי)
כטב"מ זיק של חיל האוויר. דמיון מקרי? | צילום: שי לוי

הדיווח על חשיפת הכטב"מ החדש מגיע לצד הפרסום שהצי האיראני ישתתף בתרגיל ימי נרחב יחד עם הציים של רוסיה וסין שיחל ב-27 לחודש.

אדמיראל חאנזאדי שהתייחס גם לתרגיל הזה אמר שהאימון המשותף: "יסייע ביצירת הקשרים בין המדינות וישפר את הביטחון באזור צפון האוקיינוס ההודי, שם יש לא מעט בעיות, למשל פיראטים".

לאיראנים ולרוסים יש קשרים הדוקים מאוד. בין השאר בכוונת הרוסים להקים בסיס ימי באיראן כדי לקבל דריסת רגל למפרץ הפרסי, בדומה לבסיס שהקימו בלטקיה שבסוריה ומהווה דריסת הרגל שלהם לים התיכון.