רוסיה מרחיבה את נוכחותה הצבאית במזרח התיכון? לאחר שסוכנות הידיעות TASS הודיעה כי חיילות הים של שתי המדינות יבצעו תמרונים משותפים, מפרסם כלי תקשורת באוקראינה כי שיתוף הפעולה הימי בין הצבאות לא יסתיים בכך.

על פי הדיווח שני נמלי ים בבושהר ובצ'בהאר שבאיראן יהפכו לבסיסים קדמיים במפרץ הפרסי כולל לצוללות גרעיניות.

ההחלטה על הצבת הכוחות הרוסים באיראן התקבלה ואושרה אחרי שמפקד הצי האיראני, אדמירל חוסיין חנזאדי, הגיע לסנט פטרסבורג, שם השתתף בחגיגות יום הצי הרוסי.

על פי הדיווחים לא רק ספינות וצוללות רוסיות יוצבו בבסיסים הללו אלא גם גם מטוסי קרב, ככל הנראה מסוג סוחוי 33 ובעתיד גם מטוסי חמקן רוסיים מסוג סוחוי 57.

בעוד שבישראל מדברים על לחץ דרך הרוסים כדי להרחיק את האיראנים מסוריה, או לפחות מהגבול, נראה שהרוסים ממשיכים דווקא לשתף פעולה איתם ולמנף את הסיוע הכלכלי שהם נותנים לאיראנים, כדי להרחיב את תכנית ההתפשטות שלהם בעולם.

בשנים האחרונות הרוסים פועלים במרץ להקים בסיסים קדמיים בשלל נקודות אסטרטגיות. בין השאר דובר השנה גם על כך שרוסיה תציב סוללות הגנה אווירית S-400 בקוטב הצפוני כדי להתגונן מפני מקרה של עימות.

לטענתם, האמריקנים מתכננים להפציץ במרכז רוסיה באמצעות גיחות דרך הקוטב, דיווחים נוספים מדברים על בסיסים רוסים שהוקמו גם בסודן, אריתריאה ומדינות נוספות.