אירוע קשה נמנע בנס ביום שלישי השבוע כשטנק של צה"ל התלקח במהלך תרגיל גדול של כוחות שריון שנערך בבסיס שבדרום הארץ. האירוע התרחש באותו היום בו נהרג חייל צה"ל, רב"ט רועי אלפי, במהלך אימון עם מוקשים ברמת הגולן. בסרטון שנשלח ל-mako, ניתן לראות את הטנק הבוער ובשיחה עם קצין שריון שהיה בשטח בזמן המקרה נאמר: "הצוות פעל בדיוק על פי תרגולת אבל האירוע הסתיים בנס".

לפי הדיווחים, בשלב מסוים בתרגיל התלקח המנוע של אחד הטנקים מסוג מרכבה סימן 3. "הצוות דיווח על האירוע וניסה בהתחלה לכבות את האש בכוחות עצמו", סיפר לפז"ם קצין שריון. "בסופו של דבר המאמצים שלהם נכשלו והם נטשו את הטנק על פי תרגולת ופקודה. הבאנו למקום דחפור ואמצעי כיבוי. המנוע של טנק המרכבה נמצא בחלק הקדמי והתותח הפריע לפעולת הכיבוי בגלל זה הדחפור סייע להזיז את התותח ואז התיזו מים על המנוע הבוער".

ככל הנראה הבערה הייתה גדולה מדי ולבסוף נאלצו הכוחות בשטח לכסות את הטנק בעפר בכדי לחנוק את האש. "ברור שהיה פה סיכון כי אש בטנק זה דבר לא בריא אבל ברגע שהצוות נטש את הכלי רמת הסיכון ירדה והנזק היה לציוד בלבד". קצין השריון הוסיף, "אירוע כזה הוא מאוד נדיר ואני זוכר אולי שתיים או שלוש תאונות כאלה שהיו בשנים האחרונות. יכול להיות שזה תקלה טכנית, אולי טיפול לא נכון אבל הכל מוקדם מדי. יבחנו את הטנק ויבררו מה הסיפור שם".

טנק קבור בחול (צילום: עדי רם)
אחרי שמאמצי הכיבוי נכשלו, הטנק כוסה בעפר כדי לכבוש את האש העזה | צילום: עדי רם

"צריכים להבין שהסיכון קיים"

התלקחות של טנק היא אכן אירוע נדיר. בשנת 2000 התלקח פגז בתוך טנק מרכבה של חטיבה 188 במהלך אימון. במקרה הזה נפצעו שני חיילים והסיבה הייתה התלקחות אבק השריפה כאשר צידוד הצריח פגע בפגז. ב-2006 התלקח טנק נוסף, גם כן מרכבה, במהלך אימון בדרום. במקרה זה הטנק התלקח כשאנשי הצוות היו בחוץ אולם הוא היה עמוס בפגזים. הפעם האחרונה, מלבד האירוע האחרון, שטנק התלקח הייתה במרץ השנה כשבמהלך אימון של חטיבה 401 נוצר פיצוץ בתוך טנק שגרם להתלקחות. במקרה זה חייל אחד הוגדר כנפגע חרדה והערכה היא שמדובר היה בכשל טכני של הטען בטנק.

טנק בוער (צילום: עדי רם)
הצוות נטש את הטנק לפי התרגולת | צילום: עדי רם

כאמור התאונה האחרונה התרחשה בדיוק באותו היום בו נהרג רב"ט רועי אלפי ברמת הגולן. האירוע עדיין נחקר אולם גורם צבאי איתו שוחחנו מדגיש שצה"ל פועל רבות בכדי לצמצם את תאונת האימונים. "כל קצין בצה"ל עובר בכשרה יסודית בנושא בטיחות. בכל שלב ותפקיד הקצינים, והחיילים, מקבלים הרצאות שכוללות הסברים וריענון הנחיות בנושא הבטיחות והמוטו זה לשבת על האפס. מי שיעבוד על פי ההנחיות הסיכוי שלו להיפגע באימון אפסי, אבל עדיין מי שעובד עם מערכות כאלה צריך להבין שהסיכון קיים".

תגובת דובר צה"ל: "ביום שלישי האחרון, במהלך אימון בצאלים, טנק עלה באש. לא היו נפגעים ונזק נגרם לטנק".

>> אדמה בוערת: "יש מעל למיליון מוקשים ברמת הגולן"


רוצים גם אתם להיות כתבי השטח של mako? הורידו את אפליקציית skooper באייפון או באנדרואיד