מטוס קרב מסוג F-16 של טייסת ביום אויב מבסיס חיל האוויר האמריקאי תועד כשהוא צבוע בסכמת צבעי ההסוואה של מטוס סוחוי SU-57 החמקן של חיל האוויר הרוסי. הסיבה שארה"ב רוצה שהמטוס שלה ייראה כמו המטוס הרוסי היא שהוא שייך לטייסת שתפקידה לאמן את טייסי חיל האוויר האמריקאי בקרבות אוויר מול אויב, בעיקר רוסיה וסין.

התיעוד של המטוס בצבעים הללו נעשה במהלך השתתפות הטייסת בתרגיל "Red Flag" - דגל אדום - שם ביצעו משימות שונות ואתגרו טייסים מהזרועות השונות של ארה"ב. בשעות האחרונות מעוררות התמונות עניין רב ברשת ובאתרים הצבאיים משני הצדדים.

"צביעה של מטוס קרב מהסוג הזה בצבעי חיל האוויר נעשתה לראשונה בשנת 2019", ציין גורם בטייסת התחזוקה 576, שביצעה את העבודה לבקשת טייסת ה"אגרסור" ה-64 שבבסיס נליס. "שלחו לנו תמונה של סגנון הצביעה אותו אנחנו צריכים לבצע אבל בלי יותר מדי הוראות. את האופן המדויק של הצביעה היינו צריכים לתכנן ולעשות בעצמנו". כעת, כאמור, טייסת שניה מפעילה מטוסים "רוסיים" כאלו.

טייסת האגרסור לביום אויב מפעילה 24 מטוסי קרב מסוג F-16C, כולם צבועים בצבעי חיל האוויר הרוסי. הטייסים של הטייסת הזו גם טסים על פי תורת ההפעלה והלחימה של חיל האוויר הרוסי. באופן הזה הם מתמודדים מול טייסים משאר טייסות חיל האוויר האמריקאי.

הטייסת פועלת לצד טייסת האגרסור ה-65, שבעבר הפעילה מטוסי F-15 ולאחרונה נפתחה מחדש עם מטוסי F-35. לחיל האוויר האמריקאי יש חמש טייסות אגרסור, שתיים מפעילות מטוסי קרב והשאר מתמחות באמצעים קרקעיים, סייבר ולוחמה אלקטרונית.

לחיל האוויר הישראלי יש טייסת דומה, "הדרקון המעופף" שמכונה גם הטייסת האדומה. היא מפעילה מטוסי קרב מסוג F-16C/D כמו גם אמצעים נוספים באימונים מול שאר טייסות חיל האוויר, טסה על בסיס תורת הלחימה של חילות אוויר יריבים מהאזור והדרגות וכנפי הטיס שעל סרבל הטיסה שלהם צבועים באדום.

חמקן רוסי
דומה? המקור, חמקן רוסי סוחוי 57-SU | צילום: Oleg Nikishin, GettyImages