סקאדים אצל המורדים בסוריה
הטילים מוכנים לשיגור

למעלה משבוע שהמורדים בסוריה צרים על אתר לשיגור טילי קרקע-קרקע בדיר אזור, אתר שעל פי פרסומים זרים הותקף על ידי חיל האוויר הישראלי בשנת 2007. בימים האחרונים העלו המורדים לרשת סרטונים שצולמו בתוך האתר, סרטון שמאמתים את הידיעה לפיה, הצליחו לכבוש את המקום. הסרטונים מספקים הוכחה בדבר שימוש בטילי סקאד על ידי כוחותיו של אסד במהלך מלחמת האזרחים. בנוסף, הם מספקים הצצת בכורה נדירה לפנים אתר שיגור ולשיטות ההסלקה של הטילים שהיו מוכנים לשיגור בשטח שעד השבוע היה מהמקומות השמורים על אדמת סוריה.

מאז חודש דצמבר, כך טוענים המורדים, צבאו של אסאד משתמש בטילי סקאד נגדם ובעיקר נגד אוכלוסייה אזרחית, מה שהסב נזק אדיר בשכונות ולכמות גדולה של הרוגים. המבנים עליהם צרים המורדים מתחילת השבוע, כך נראה, נועדו בחלקם להסתיר את המשגרים והוקמו על ידי הסורים לאחר תקיפת מתקני הגרעין בשנת 2007. מהסרטונים נראה שמדובר במבנים שנבנו מחומרים קלים ושהבניה היתה מהירה. המבנים תועדו ופורסמו בפרסומים האנליסטים כבר בשנת 2008, אולם לא ניתן היה לקבוע בוודאות את ייעודם.

עדות לירי טילים על אזרחים

באחד הסרטונים ניתן לראות את חלקו החיצוני של מבנה שכזה בצבע כחול. מהתמונות ניתן לראות שלמבנה יש בגג פתחי שיגור שנפתחים לאחר טעינת הטיל ורגע לפני השיגור. בשאר הסרטונים ניתן לראות את חלקו הפנימי של המבנה. בסרטון מוצגים טילי סקאד מאופסנים וטילים נוספים שנמצאים על קני שיגור. באחד הסרטונים ניתן להבחין בפיח על קן שיגור ריק ובפתח שיגור מעליו, מה שמוכיח שהיה פעיל בעת האחרונה.

איום טילי הקרקע-קרקע נחשב כיום לאחד האיומים המרכזיים שישראל נדרשת להתמודד איתו. מיליארדי דולרים מושקעים באמצעים לנטרול טילים, החל מ"כיפת ברזל" דרך "שרביט קסמים" ועד לטיל החץ. השאלה הגדולה שאמורה לעניין את ישראל היא כמה אתרים כאלה ממוקמים על אדמת סוריה וכמה מהם עם משגרי טילים שמכוונים לעבר ישראל. סביר להניח שיש לא מעט כאלה ולא רק בסוריה, וברור כי בכל מדינות העימות נעשים לא מעט מאמצים על מנת להסתירם מעינו הפקוחה של המודיעין הישראלי.

>> הג'יהאד: "ברית סודית בין ישראל, איראן וארה"ב כדי לכבוש את סוריה"