איראן הגיבה לדיווח לפיו תכננה להתנקש בחייה של שגרירת ארה"ב בדרום אפריקה, כנקמה על חיסולו של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני בטיל ששיגר מטוס ללא טייס אמריקאי בחודש דצמבר האחרון בעיראק.

על פי הדיווח שפורסם הלילה (שני) באתר "פוליטיקו", גורמי מודיעין אמריקאים התריעו בפני השגרירה לנה מארקס על הכוונה האיראנית לפגוע בה לכאורה, ייתכן בשל העובדה שהיא נחשבת למקורבת לנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ.

בתגובה לדיווח פורסם בעמוד הטוויטר של סוכנות הידיעות האיראנית "פארס" באנגלית כי: "איראן דוחה בתוקף את הטענה שעלתה ב'פוליטיקו' לפיה תכננה להרוג את שגרירת ארה"ב בדרום אפריקה כנקמה על מתקפת הטרור של דונלד טראמפ", כפי שהגדירו את חיסולו של גנרל סולימאני.

לאחרונה סיפר בכיר לשעבר במודיעין הישראלי ל-mako על ניסיונותיה של איראן להרחיב את תשתית הטרור שלה גם לאפריקה. "זה סיפור של כמה שנים", סיפר אותו גורם שהוסיף כי המטרה העיקרית של האיראנים היא להבריח משם נשק, בין השאר לעזה. "ספינות יצאו מאיראן למזרח אפריקה ומשם בשיירות דרך מצרים", הסביר.

בינואר 2020, זמן קצר לאחר חיסולו של סולימאני, חשפו פרסומים זרים את מעצרו של איסמעיל דאג'ידה, מי שעל פי החשד היה איש הקשר של כוח קודס האיראני באפריקה ואף קיים עם בכירי איראן וחיזבאללה פגישות וקיבל תקציבים כדי להקים עבורם תא טרור ביבשת. אחרי חיסולו פורסם כי המבצע האחרון של סולימאני היה הברחת מערכות הגנה אווירית למורדים בתימן.

מאז חיסול סולימאני יוחסו לאיראן כמה פעולות נקמה שעל חלקן לקחה אחריות ואחרות שהדעות לגביהן חלוקות אם מדובר בפעולה שלהם או לא. מדובר בין השאר במתקפת טילים על בסיסים אמריקאים בעיראק, שרק לאחר כמה חודשים התברר כי עשרות חיילים אמריקאים נפגעו ממנה, דבר אותו הכחיש תחילה טראמפ נמרצות, וחלקם סבלו על פי הדיווחים מפגיעה מוחית.

בסיס צבא ארה"ב במזה"ת (צילום: Shannon Arledge/USMC via Getty Images)
בסיס צבא ארה"ב בעיראק. תוצאות מתקפת הנקמה התבררו בהמשך | צילום: Shannon Arledge/USMC via Getty Images