בחודש ינואר האחרון תקפה איראן את בסיס עין אל אסד של צבא ארה"ב בעיראק, כנקמה על חיסולו של מפקד כוח קודס במשמרות המהפכה, הגנרל קאסם סולימאני. מאז, התפרסמו דיווחים סותרים על כמות הנפגעים האמריקאים בתקיפה.

איראן שיגרה בתקיפה המדוברת טילים מסוג פאתח 110 וככל הנראה גם שיאהב. לא היו הרוגים אמריקאים ובתחילה נטען שגם לא היה נזק ופצועים. כעבור כמה ימים צבא ארה"ב אישר שהיה נזק, לא כבד ולא כזה שהשבית את הבסיס, אך כן של פגיעות הדף לכוחות, רובן זעזוע מוח קל.

מאז הדיווחים על מספר הפצועים הלך ועלה. בצבא ארה"ב נאלצו להודות בהמשך בכך ש- 110 חיילים סבלו מזעזוע מוח.

כעת, חמישה חודשים אחרי, הוחלט להעניק לפצועי המתקפה את עיטור "לב הארגמן" שניתן לכל חייל אמריקאי שנפצע בקרב מאש אויב. בכך מצהירה בעצם ארה"ב על המספר הרשמי של הפצועים מהטילים האיראנים, לפחות מבחינתה.

בהודעה לתקשורת שמסר דובר צבא ארה"ב, נאמר ש-29 עיטורים כבר אושרו ואחד נוסף ממתין לאישור. כולם נפגעו בבסיס עין אל אסד.

יחידות שונות שפעלו בבסיס בזמן התקיפה הגישו 80 מקרים של חייליהן לוועדה לבחינת עיטורים. מתוכם הומלץ להעביר לאישור מפקד הפיקוד המרכזי של צבא ארה"ב 32 מקרים. שתי המלצות של הוועדה שניתנו לאנשי חיל האוויר נפסלו.

אחרי התקיפה, התפרסמו מספר עדויות של אנשי חיל האוויר האמריקאי מבסיס עין אל אסד שהיה היעד העיקרי. הם סיפרו על פחד, כאוס וגם החלטות מצילות חיים של המפקדים. "טיל אחרי טיל הרעידו את הבסיס וטלטלו אותנו כל הלילה", העיד אחד מהם. "הייתי בטוח שאני הולך למות במקלט ומעולם לא שמחתי לראות את הזריחה כמו אחרי אותו הלילה".

עיטור לב ארגמן צבא ארה
מוענק לפצועים מאש אויב בקרב. לב הארגמן | צילום: Alex Wong/Getty Images