אריק הרון לוחם (צילום:  Photo by Flash90)
סוריה הפכה ליעד מבוקש בעבור ג'יהדיסטים מכל העולם. אריק הרון - אמריקאי שהצטרף ללחימה | צילום: Photo by Flash90

בשבוע שעבר חשף שירות הביטחון הדני כי מאז שנת 2012 לפחות 80 אזרחי המדינה האירופאית השקטה, הצטרפו למלחמת האזרחים בסוריה ולא כפעילים הומניטריים אלא כלוחמים. עוד מציינים שם כי לפחות שבעה מהם נהרגו במהלך השנה. הדנים לא לבד, מדינה נוספת שחשפה שאזרחיה נסעו לחפש שם מלחמה היא נורבגיה. על פי שרותי הביטחון הנורבגים, לפחות 40 אזרחים נלחמים בסוריה ו"יתכן שהרבה יותר מזה". בנורבגיה מציינים שבין האזרחים שטסו לסוריה יש שתי אחיות, אחת בת 19 והשנייה רק בת 16. הסכסוך בסוריה מושך אליו מאות לוחמים זרים ממדינות אירופה, רבים מהם הצטרפו למיליציות האסלאמיות.

החשיפה שמגיעה ממדינות צפון-אירופה מצטרפת למחקר שפורסם המרכז הבינלאומי לחקר הקיצוניות בקינג'ס קולג' בלונדון. מדובר במחקר שהתפרסם באפריל השנה ונחשב  למקיף ביותר לגבי השתתפות של אזרחים אירופים במלחמת האזרחים בסוריה. על פי המחקר, למעלה משש מאות אזרחים אירופים הגיעו לסוריה מאז תחילת המרד. עוד נטען כי הם מהווים 11 אחוזים בערך מכלל הלוחמים הזרים בסוריה, שמספרם מוערך באלפיים עד 5,500 לוחמים זרים.

לאלה יש להוסיף אלפי אזרחים ממדינות ערב ואפילו מארה"ב ולמרבה ההפתעה גם מישראל. מרבית הזרים האירופים והאמריקאים הם מוסלמים או נוצרים שהתאסלמו ואימצו את הזרם הקיצוני ביותר. במקרה של ישראל רובם ככולם, ערבים ישראלים ודרוזים.

המסלול מישראל לסוריה

לישראלים שמצרפים ללחימה בסוריה, יש מספר דרכים להגיע לשכנה הבוערת. בספטמבר השנה דווח כי מואיד זכי-אגבריה בן ה-28 שטס לסוריה כמה חודשים אחרי שהתחתן נהרג במהלך הלחימה. אגבריה, תושב הכפר משירפה שבוואדי ערערה,  הגיע לסוריה דרך טורקיה והצטרף לשורות המורדים. מרבית המצטרפים מגיעים לסוריה באותה הדרך, אולם היו לפחות שלושה מקרים של ישראלים שחדרו לסוריה דרך הגבול המשותף ברמת גולן.

עדות נוספת לתופעה התפרסמה אחרי שבאפריל השנה הוגש כתב אישום נגד חכמת עת'מאן חסין מצארוה, תושב טייבה בן 29. על פי כתב האישום שהוגש על ידי פרקליטות מחוז מרכז לבית המשפט המחוזי בלוד, מצארוה אמר בחקירתו בשב"כ שעבר אימונים צבאיים במחנה של כוחות המורדים בסוריה ואף שהוצע לו פעמיים לבצע פיגועים נגד כוחות המשטר של אסד ונגד מטרות יהודיות בישראל. הוא סירב, לפחות כך הוא טוען. לאחר הגשת כתב האישום נמסר מהשב"כ כי הארגון "רואה ביציאת ערבים ישראלים לסוריה תופעה מסוכנת ביותר. זאת, נוכח הימצאותם בזירה הסורית של פעילים וגורמים עוינים למדינת ישראל ולביטחונה, בדגש על פעילים של הג'יאהד העולמי".

חאמד (שם בדוי), צעיר ערבי-ישראלי בשנות העשרים לחייו אשר כבר הספיק להשתתף בלחימה בסוריה ולחזור ארצה, מבקש לשמור את זהותו חסויה. את התמונה שהציג מתקופת הלחימה בסוריה הוא סירב בתוקף לפרסם. לדבריו, הוא חזר לארץ לפני כשמונה חודשים אחרי שנלחם תחת צבא סוריה החופשית. "בהתחלה דיברתי עם מישהו שאני מכיר מישראל בסוריה והוא זה שאמר לי לאיפה לבוא. ארגנתי כסף כדי לטוס למדינה אחרת, אמרו לי שהשב"כ עוקב אז לא לטוס ישר לטורקיה, ומשם טסתי לטורקיה. אחר כך הגעתי לגבול איפה שאמרו לי לבוא וככה הצטרפתי לחבר'ה".

לדבריו הוא נשלח למחנה אימונים שבעבר היה בסיס של צבא סוריה שם למד לירות וקיבל נשק אישי. הוא מספר שהאימון נמשך עשרה ימים וכלל מלבד השימוש בנשק גם זריקת רימונים, "אבל רק עם אבנים כי אין הרבה או כאלה שהכינו בבית, ואיתור צלפים ומטעני חבלה. מדבריו עולה שהאימונים כללו לחימה של בודדים עד שלושה בחוליה ולא מעבר.

"בהתחלה שלחו אותנו לאל קאפטל, התארגנו ליד העיר עזאז. לא ראיתי חיילים של אסד וסתם ישבנו עם קפה כשהמפקדים אמרו לנו מה אנחנו נעשה. לא עשינו שמה משהו מיוחד ואז נסענו לחלב. שם ראיתי את הגיהינום כי הכל היה הרוס. אין בתים. רק אבנים על אבנים והרבה הרבה גופות שזרוקות ברחוב. הייתי שמה אולי עשר דקות וירו עלינו עם תותחים. התפללתי לאללה ומאוד פחדתי, אבל זה עבר והייתי בסדר. אחר כך באו מטוסים שירו עלינו, אבל גם זה עבר. התחלקנו לקבוצות וירינו על החיילים של אסד בהפתעה. כל פעם שעבר חייל, ירינו. בהתחלה לא פגעתי, אני חושב שבמשך שבוע לא פגעתי, אחר כך הצלחתי לפגוע, אבל ביד ובאותו היום הרגתי חייל של אסד והרגשתי שמחה. מכיוון שהוא היה הראשון שלי, כולם חיבקו אותי. אבל הרוב שהרגנו לא ראינו כי היה בלגן וזה היה רחוק".

ואז היה חאמד עד להרוג הראשון של המורדים אליהם הצטרף. "באמת שלא היה משהו מיוחד. הוא עמד לידי ופתאום נפל, ככה בלי להגיד כלום. אני הסתכלתי עליו וראיתי שאין לו עין ומשם נכנס הכדור. לא יודע מה קרה לי, אבל לא הצלחתי לזוז ולדבר. ואז הלכנו משם בלי לעשות כלום והשארנו אותו שם. אמרו שאין מה לעשות שהוא הפך לשאהיד וזהו. פצועים היינו נלחמים כדי לקחת, אבל הרוגים, אם לא היה שם אח או אבא שלהם, לא לקחנו".

אריק הרון (צילום:  Photo by Flash90)
"אני מוכן לקרוע את צבאו של אסד לגזרים!". אריק הרון | צילום: Photo by Flash90

לדבריו, אחרי חודשיים של לחימה הוא החליט לעזוב את סוריה. לדבריו זה קרה בגלל שהקיצוניים הפכו לרוב והוא לא יכול היה לשאת את מראות הזוועה ופשעי המלחמה. "מי ששם עכשיו לא בא בגלל אסד הרודן. מי ששם זה כל המשוגעים של הדת שבאו כדי להרוג ולהפוך את סוריה לטליבן. תפסנו חייל סורי ובמקום לקחת אותו שבוי, ככה זה בסרטים שראיתי, הגיע משוגע עם זקן והוריד לו את הראש. ככה במכה אחת עם סכין. הם גם התחילו להרביץ לאנשים שלנו שלא היו עם זקן ואני לא ראיתי, אבל אני חושב שגם הרגו אחד שלנו".

הוא אמנם לא אומר את זה, אבל מדבריו ניתן להבין שהוא לא רצה להעדר מישראל תקופה ארוכה מדי כדי שלא יחשדו בו. "חזרתי לאן שהגעתי ממנו בטורקיה ואז לאותה מדינה שממנה באתי מישראל ומשם לארץ. אצלנו יש הרבה מלשינים, אז כמעט שאף אחד לא יודע איפה הייתי. רק אבא שלי והאחים שלי". ולא, אין לו שום נקיפות מצפון על מה שעשה וראה. החשש היחיד שלו זה ממעצר של השב"כ, "זה הדבר היחיד שבגללו קשה לי לישון, אבל לא תמיד".

על פי הערכות שונות יש בסוריה כמה עשרות ישראלים. רובם הצטרפו לשורות המורדים. ישנם נוספים, בדרך כלל בני העדה הדרוזית שהצטרפו לצד השני ונלחמים למען אסד.

קשת המתנדבים – מארצות הברית ועד למדינות ערב

בין הזרים שנלחמים בסוריה ניתן למצוא גם אזרחים אמריקאים. לא ברור כמה מהם נמצאים שם אולם מדובר לרוב בצעירים שהתאסלמו והחליטו לאמץ את הזרם הקיצוני ביותר. המפורסם שבהם הוא אריק הרון שאף שירת שלוש שנים בצבא ארה"ב. הרון שהצטרף ל "ג'בהאת אל נורסה" תיעד את הפעולות בהן השתתף, מה שהפך אותו לאחד המורדים הכי מפורסמים.

הרון, שקיבל את הכינוי המקורי "האמריקאי", מגדיר את עצמו כ"לוחם חופש". הוא נהג להתרברב במעלליו בסוריה ביוטיוב ובעמוד הפייסבוק שלו, המלא בתמונות שלו מהשטח בהן הוא נראה מחזיק רובים, משגרי טילים וכלי נשק אחרים, יחד עם חברי קבוצת המורדים באסד. "אני מוכן לקרוע את צבאו של אסד לגזרים!" כתב פעם אחת. באחד מהיוטיובים שלו הוא הזהיר את אסד עצמו שימיו ספורים: "אתה הולך למות בלהבות. עדיף לך להיכנע עכשיו כל עוד אתה יכול. אתה הולך למות. לא משנה לאן תלך, אנחנו נמצא אותך ונחסל אותך. אתה מבין?". הוא לא יצליח להגשים את הבטחתו משום שעל פי הידוע הוא נהרג במהלך הקרבות.

מרבית הזרים שמגיעים להילחם בסוריה הם אזרחי מדינות ערב כמו סעודיה, ירדן מרוקו ואחרות. רבים מגיעים גם מעירק יחד עם ניסיון מבצעי עשיר מהלחימה נגד צבא ארה"ב. הגארדיאן הבריטי הביא את סיפורו של אוסמה, אזרח עיראקי שנלחם נגד צבא ארה"ב והגיע לסוריה כבר בתחילת המרד. בתחילה הצטרף לצבא סוריה החופשית אולם אלה היו עדינים מדי בעיניו לכן הצטרף לאל קעידה.

חייל צפון קוריאני בסוריה (צילום: טוויטר)
החייל החשוד כצפון קוריאני בסוריה | צילום: טוויטר

"הם היו מחויבים יותר", סיפר לגרדיאן. "הם מצייתים למנהיג שלהם ומעולם לא התווכחו. בצבא סוריה החופשית יש לך עשרה אנשים ואלה בדרך כלל מתפצלים לשלוש קבוצות. הוא (מפקד היחידה שלו שמגיע מסעודיה) אדם טוב. הוא מלמד אותנו את העבודה. אם אתה שואל אותו משהו, אז הוא עונה עם פסוקים מהקוראן. כשאתה רוצה ללמוד להרכיב פצצות, הוא מלמד אותך". כאשר נשאל המפקד הסעודי למטרת הלחימה ענה, "המטרה שלנו היא להקים מדינה אסלאמית ולא מדינה סורית".

כאמור הנתח השני בגודלו, מלבד תומכי אסד עליהם נפרט בהמשך, מגיעים ממדינות אירופה. על פי הדו"ח של קינג'ס קולג' בלונדון כ-134 אזרחים בריטים השתתפו במלחמה, חלק מהם כבר חזרו לממלכה וכיום נמצאים שם כ-70 אזרחים, אליהם מצטרפים עוד 50 צרפתים לערך ולמעלה ממאה גרמנים. מדינות נוספות שמדווחות על אזרחים שנסעו לסוריה הן הולנד, שבדיה, פינלנד, ספרד והרשימה עוד ארוכה.

על פי שרותי הביון הגרמני אזרחים גרמנים הקימו במדינה מחנה בשם “German camp” שנועד להקל גל הגיוס של אזרחי המדינה ומופעל על ידי מדריכים דוברי גרמנית. גם הבריטים מרגישים נוח בסוריה כקבוצה הראשונה בגודלה מבין האירופאים. גם במקרה זה רובם המכריע הם בני מהגרים מוסלמים אך יש בהם גם כאלה שהתאסלמו.

חיל האוויר הקוריאני
מתנה מהידידה האסייתית - טייסי קרב בשירות סוריה. עסקת ברטר?

אזרח בריטי שנלחם בשורות ארגון המזוהה עם אל קאעידה צוטט על ידי הדיילי מייל כשאמר, "כשהזמן יבוא ואחרי שנסיים פה אנחנו נציף אתכם במוות ונניף את דגל מעל הבית הלבן". לוחם בריטי אחר אמר, "לכל העולם ולממלכה איפה הדמוקרטיה שלכם? איפה חופש הדיבור? שאתם אומרים שאתם תעזרו לעם בסוריה, אבל אתם לא עוזרים להם". עוד אמר, "אנחנו נגיע גם לבריטניה ואינשאללה נהפוך את כל העולם למוסלמים".

וזו בדיוק הבעיה עם אותם זרים שנלחמים בסוריה. הם מזכירים איך בתחילת שנות ה-80 כאשר הסובייטיים שפלשו לאפגניסטן נהרו אלפי אזרחים זרים למדינה כדי להילחם בכובש האדום. אותם אזרחים שאף קיבלו אספקה של נשק היו לזרעים הראשונים של הטרור האסלאמי שנבטו לדמותה של אל-קאעידה.

לצד אסד – שכירי חרב רוסים וצפון קוריאנים

גם הצד של אסד לא נשאר יבש ממתנדבים, רובנו מכירים או לפחות שמענו על אלפי הלוחמים של חיזבאללה שמגיעים מלבנון. סביר להניח שבצה"ל מביטים מדאגה על אותם לוחמים שצוברים ניסיון מצבעי עשיר בלחימה ובעיקר בתחום הצליפה, מארבים ומתקפות נגד טנקים ומטוסים. השבוע פורסם כי חיזבאללה ספג מכה קשה אחרי שעלי איכסנדר, מפקד בכיר בארגון, נהרג ועשרות לוחמים נהרגו ונפלו בשבי. ועדיין, לזכותו של הארגון שנלחם באכזריות, זוקפים את השרידות של המשטר בדמשק.

בימים אלה מנהל חיזבאללה קרב משמעותי באזור אל קלאמון ועל פי הערכות שונות, הם יצליחו להכריע שם את המורדים כפי שעשו באל קאציר. לחיזבאללה ויכולת השרידות המופלאה של אסד ניתן להוסיף עוד אלפי לוחמים שהגיעו מאיראן ובחלק מהאזורים מנהלים את הלחימה באופן עצמאי. לאחרונה נחשף שבסוריה פועלים גם שכירי חרב רוסים.

החשיפה הגיעה אחרי שבחודש שעבר, דיווחו המורדים כי הצליחו להרוג מספר חיילים רוסים ואף הציגו מסמכים ואמצעים שונים. על פי ההודעה "הריגת החיילים התרחשה בעת שכוחות צבא האסלם נלחמו נגד שיירה צבאית שנעה היום לעבר העיירה אלסחנה באזור חומס". הם אף הציגו מסמכים של אזרח רוסי בשם אלכסיי מאליוטה שלדבריהם נהרג בתקיפה.

בשבוע שעבר התברר שמאליוטה לא נהרג, אולם אין ספק שהוא היה בסוריה. בריאיון לתקשורת הרוסית סיפר מאליוטה כי תפקידם של הרוסים היה להגן "על מתקנים כלכליים של הרפובליקה הסורית. המטרה שלנו הייתה לשחרר את הסד"כ שיועד להגן על המתקנים הללו למשימות אחרות, על מנת שיוכלו להילחם כנגד הפושעים". עוד התברר כי שכירי החרב הרוסים, שככול הנראה מגיעים לשם בעידוד הקרמלין זוכים לשכר לש עד 40,000 דולר. הסיבה שבגללה הצליחו המורדים להשיג את המסמכים של מאליוטה וחבריו הייתה שהשיירה בה נסעו נתקלה בלחימה עם המורדים, מה שהסתיים בהפסד של כוחותיו של אסד. הרוסים נסוגו כשהם משאירים מאחור ציוד שהגיע לידי המורדים ומשם לכלי התקשורת. הרוסים אגב עזבו את המדינה זמן קצר לאחר אותו כישלון, אולם ככול הנראה הם הוחלפו על ידי קבוצה יעילה יותר.

הרקטה שפגעה בחרמון, תחילת החודש (צילום: רויטרס, חדשות)
הסכנה הנשקפת מהגבול עשויה רק להתגבר | צילום: רויטרס, חדשות

ולא רק רוסים. מתברר שגם צפון קוריאה שלחה לוחמים לסוריה. כבר בחודש שעבר פורסם כי טייסים צפון קוריאנים נלחמים במסגרת חיל האוויר הסורי כשנשיא האופוזיציה הסורית לשעבר, בורהאן גאליון סיפר על כך בראיון לרשת CNN בערבית. נשיא סוריה חתם על הסכם עם צפון קוריאה אחרי "שאיבד אמונה" בטייסים שלו. לדבריו הטייסים הצפון קוריאנים מפעילים חלק ניכר ממסוקי התקיפה של חיל האוויר הסורי ואף משתתפים בגיחות של מטוסי קרב נגד עמדות המורדים.

עוד נאמר כי "לצפון קוריאה יש אינטרס כלכלי להחריף ולהסלים את המעורבות שלה בסוריה". עוד אמר, "סביר להניח שהיא מקבלת תשלומים כספיים תחת הסכם ברטר עם סוריה, או דרך מדינה שלישית שמסבסדת את המעורבות". לדבריו המעורבות של צפון קוריאה גדולה יותר, למרות שאין הוכחות. נראה שאת ההוכחות קבלנו ביום שני השבוע אחרי שהמורדים העלו לרשת תמונה של חייל מלוכסן עיניים שנהרג במהלך הקרבות. לדבריהם מדובר בחייל מצפון קוריאה.

בדרך למדינת האסלם

אז מה יהיה הסוף אתם שואלים. גם היום, שנתיים אחרי תחילת המלחמה, לא ברור איך היא תסתיים ומי שהספיד את אסד, מסתתר מתחת לאדמה כבר יותר משנה. דבר אחד ברור, 100 אלף מהם 11,000 ילדים כבר נהרגו ואתם רבים שנפצעו או אבדו את בתיהם. בתוך כל הכאוס הזה נובטים להם זרעי הפורענות של המלחמה הבאה נגד הטרור. לא משנה איך תסתיים המלחמה הזו, היא תשאיר אחריה אלפי בני אדם שטעמו את טעם הדם, התכוננו ולמדו איך להילחם, באכזריות רבה. לא פחות מאיים, על פי העדויות שיוצאות מתוך סוריה, האסלאם הקיצוני מתחזק וכבר חושב על הכיוון הבא. כאשר לוחמי הג'יהאד מודים כי הם רוצים להקים מדינה אסלאמית הכיוון די ברור גם לשאר העולם. ישראל שגובלת עם סוריה תספוג ללא צל של ספק את התוצאות.

>> מורעבים: המורדים בסוריה שחטו אריה כדי לשרוד