צבא ארצות הברית בדרך לסגירת עסקה לרכישת מערכות ישראליות להגנת טנקים. הצבא האמריקאי מעוניין להתקין על הטנקים שלו מספר מערכות הגנה, בהן מערכת "מעיל רוח" שכבר הוכיחה את עצמה בשדה הקרב בארץ. "אנחנו מאוד קרובים להחלטה בנוגע למעיל רוח", אמר השבוע הגנרל דייויד באסט, מי שאחראי על מערכות הלחימה הקרקעיות בצבא האמריקאי. הגנרל באסט הוסיף שבכוונתם להוציא לפעול את העסקה כמה שיותר מהר: "הכוונה היא לקבל החלטה כך שנוכל להוציא את הכסף כבר בשנת התקציב הקרובה".

על פי הערכות שונות, עלות מערכת מעיל רוח נעה בין 300 ל-500 אלף דולר לטנק. בצבא ארצות הברית קיימים בסד"כ כ-8,000 טנקים מסוג M-1 A-1 אברהמס. בחשבון פשוט, מדובר בעסקה בעלות כמה מיליוני דולרים שיגיעו לחברת רפאל, ומשם גם לקופת המדינה. לא פחות חשוב, אם צבא ארה"ב ייבחר במערכת הישראלית - ומסתמן שזה הכיוון - סביר שהדבר ישפיע על החלטות של צבאות נוספים בעולם.

שמועות על כוונת ארה"ב לרכוש את מערכת ההגנה - ולא רק אותה, אלא גם מערכות נוספות ומסווגות להגנה על טנקים וכלי רכב - לא החלו היום. במהלך דיון שנערך בקונגרס לפני מספר חודשים אמר הגנרל מרק מיליי, ראש מטה צבא ארה"ב: "יש רק שתי מדינות בעולם שהתעשיות שלהן מייצרות מערכות הגנה שלמות. אחת מהן היא מדינה ידידותית והשנייה לא כל כך ידידותית", וכוונתו הייתה לישראל ולרוסיה. מיליי הוסיף: "אנו עובדים עתה עם המדינה הידידותית כדי לרכוש מערכת הגנה לרק"ם. אנו מבצעים ניסויים כדי להבטיח שהמערכות יתאימו לרק"ם שלנו".

נוסף למעיל רוח, צבא ארה"ב בוחן גם את מערכת "חץ דורבן" של תע"ש ומערכות נוספות. בארה"ב יודעים טוב מאוד שמעיל רוח היא מערכת שהוכיחה את עצמה בשדה הקרב, והצילה לא מעט חיילים ישראלים.

התפקיד של מעיל רוח הוא לזהות איום על הטנק ולהשמיד אותו. למעשה, הפיתוח הזה שינה את התפיסה של הפעלת השריון. בעבר הייתה סביבת הלחימה האורבנית (ישובים וערים) מלכודת מוות לטנקים שעשו הכל כדי לעקוף אותה; היום הם מלכי שדה הקרב הבנוי.

המערכת מגנה על הטנק ב-360 מעלות ומיירטת את טיל הנ"ט כשהמחשב מזהה שהטיל אכן ייפגע. את ההוכחה הראשונה ליעילות המערכת קיבלנו ב-1 במרץ 2011, אז יירטה מערכת מעיל רוח רקטת RPG שנורתה לעבר טנק סמוך לנחל עוז. נוסף ליכולותיה לזהות את האיום המתקרב, היא יודעת להראות לצוות הטנק איפה האויב שביצע את הירי ולהכווין אותם לשם, כמו גם כלים אחרים באזור.