אחרי שנים של תקיפות ישראליות בסוריה רוצים לפתח תכנית רכש ושדרוג של מערך ההגנה האווירי שלהם. את הדבר חשף מי שהיה שגריר סוריה ברוסיה, עימאד מוסטפא במהלך ריאיון לרשת ספוטניק.

לדברי הדיפלומט הסורי בתחילה יבחנו את המערך וההפעלה שלו נגד חיל האוויר הישראלי. "מערך ההגנה האווירית של סוריה פועל כולו כדי להגן על המרחב האווירי מפני התוקפנות הישראלית. המשך התקיפות שכנע את סוריה בצורך לבצע רכש של מערכות חדשות ומתקדמות יותר".

הוא גם העלה שוב את הטענה הרוסית שבתקיפה האחרונה שיוחסה לה וגם בקודמות "ישראל הסתתרה מאחורי מטוס נוסעים אזרחי". יש לציין שבישראל וגם בבחינת אזורי הטיסה והתקיפות לא היה אירוע כזה בשמי סוריה, לפחות לא מהצד הישראלי.

סוריה רוצה לנצל את העניין הרוסי במדינה ועל בסיס האינטרס הזה לקבל אישור לרכש של מערכות נ"מ מתקדמות ככל הנראה גם טילי S-400.

S-300 בסוריה
סוללות S-300 רוסיות שכבר נפרסו בסוריה | צילום: Associated Press

נזכיר שהסורים רכשו כבר סוללות טילי S-300 אולם אלה נשלטות עדיין על ידי הרוסים. כמו כן, למערך ההגנה האווירי של סוריה יש כמות גדולה של סוללות מיושנות כמו SA-3 או ה SA-6 אותן הסורים רוצים להחליף במערכות חדשות יותר.

מערך הגנה אווירי חזק וממתקדם יכול להקשות על חיל האוויר הישראלי בפעילות שלו שם אולם לישראל מערכות מתקדמות טכנולוגית נגד סוללות הנ"מ והמערכות ששולטות בהן. לכך יש להוסיף מודיעין איכותי שהוא קריטי להתמודדות עם מערך כזה.

בעבר כבר פורסם שטייסי חיל האוויר הישראלי התאמנו נגד סוללות נ"מ מתקדמות מתוצרת רוסית כמו ה- S-300 בין השאר בתרגיל "בלו פלאג" הבינלאומי האחרון שנערך בישראל. צה"ל וחיל האוויר הישראלי בפרט ערים לאיומים הנוכחיים וגם העתידיים ומתכוננים אליהם ברכש ובאימונים.