תמונות שפורסמו בטוויטר בימים האחרונים חשפו נס יוצא דופן שהתרחש לכאורה באפגניסטן: מכשיר נוקיה מדגם 301 הציל את בעליו לאחר שחטף כדור – וחסם אותו. התמונות מציגות את הכדור שפגע במכשיר, קצהו אף חצה את המסך. התמונות פורסמו לראשונה על ידי פטר סקילמן, עובד לשעבר בחברת נוקיה שכתב: "טלפון נוקיה שעבדתי עליו לפני מספר שנים הציל את חייו של אדם באפגניסטן בשבוע שעבר".

סקילמן כעת עובד במיקרוסופט, אך בעבר נמנה עם הצוות שפיתח את המכשיר. מדובר במכשיר משנת 2013 שנחשב לזול במיוחד ונועד בעיקר לשווקים עניים ולא מפותחים. עם זאת, עד כה לא הוסבר מהיכן נורה הכדור, כיצד בדיוק פגע במכשיר או כל פרט נוסף. לאור זאת רבים ברשת טענו שהתמונה מזויפת, וסקילמן מנסה בסך הכל להתגאות ביצירה שלו. "יש סיכוי שזה בסך הכל ניסיון להגביר את המכירות של נוקיה במדינות שסועות קרבות", כך לדוגמה נכתב באתר הטכנולוגיה Gizmodo. כשנשאל לגבי מקור התמונה סקילמן ענה שהוא לא יודע, והתמונה פשוט הועברה לו מעובד אחר בחברה.


בין אם מדובר בתמונה אמיתית או בזיוף, זה לא הדיווח הראשון על טלפון סלולרי שהצליח לחסום כדור תועה ובכך להציל חיי אדם: כך לדוגמה במקרה שהתרחש בשנת 2012, אז מכשיר נוקיה X2 הצליח לחסום פגיעה של כדור והציל חיים. תושב סוריה העלה לפייסבוק שלו צילום של המכשיר שלו אחרי שספג פגיעה ישירה של כדור. בשנת 2014 דווח על כך שמכשיר נוקיה לומיה 520 הציל את חייו של שוטר ברזילאי שנורה על ידי שודדים חמושים, ובחודש שעבר דווח ברשת על כך שחייו של איש עסקים שנורה במהלך שוד בדרום אפריקה ניצלו הודות למכשיר וואווי P8 לייט שהיה ברשותו.

התמונה של סקילמן גררה אחריה לא מעט פרודיות ברשת החברתית, כשגולשים "הדביקו" מכשירי נוקיה ישנים על תמונותיהם של חיילים ושוטרים. אחרי כל הדיווחים הללו, יש סיכוי שזה באמת עובד.