פזם הזהב
פז"ם הזהב: מסכמים שנה מרגשת במיוחד

שנת 2012 מגיעה לסיומה אחרי שהיא סיפקה לנו לא מעט רגעים מרגשים, רגעי שיא וגאווה בחיילים גיבורים משדה הקרב. רגע לפני שהיא מסתיימת, אנחנו עוצרים ומביאים לכם שוב את הסיפורים שהכי ריגשו, הצחיקו והדהימו אותנו.

החייל שסיכל שני פיגועים אחד אחרי השני: דניאל קרובשקו

אפשר להגיד שזה עניין של מזל, אבל גם עם קצת מזל, צריך תושייה וערנות. דניאל קרובשקו מגדוד "תעוז" של המשטרה הצבאית, עשה לעצמו מוניטין כאשר זיהה שני פלסטינים חשודים במעבר סאלם הסמוך לעיר ג'נין. לאחר בדיקה הוא מצא באמתחת השניים עשרה מטעני חבלה, אקדח מאולתר ותחמושת רבה. העובדה המעניינת היא שמקרה דומה קרה לו גם בשבוע קודם לכן.

>> לסיפור של דניאל קרובשקו

סיכל שני פיגועים, רב"ט דניאל (צילום: דו"צ)
סיכול אחר סיכול - דניאל קרובשקו | צילום: דו"צ

הלוחם שהרג את המחבל ששיסף את גרונו

האירוע שבגינו זכה לוחם כפיר בצל"ש התרחש ב-8 במרץ בעיירה יטא שבדרום הר חברון. במהלך מבצע מעצרים יזום של חשודים בפעילות טרור, גל ויינגרטן הותקף על ידי שני מחבלים ששיספו את גרונו. גל הבין במהירות כי מדובר במחבלים, ולמרות פציעתו הקשה שמר על קור רוח - הוא פתח באש ובפגע במחבלים. אחד מהם נהרג במקום, השני נפצע.

>> לסיפורו של גל ויינגרטן

סמל גל ויינגרטן מקבל את הצל"ש (צילום: דובר צה"ל)
למרות הפציעה הקשה, הוא לא ויתר. גל ויינגרטן | צילום: דובר צה"ל

החיילת שהושפלה באוטובוס ה"מהדרין" הפכה לדוגמנית

דורון מטלון נכנסה לתודעה של כולנו כשנסעה על מדים באוטובוס בירושלים וספגה גידופי "שיקצע" ו"פרוצה" באוטובוס בירושלים. מטלון שנדרשה לעבור לחלקו הקדמי של האוטובוס וחוותה אירוע לא נעים, הישירה מבט קדימה ופתחה בהמשך השנה בקריירת דוגמנות למרות כל הביקורות נגדה מצד המגזר החרדי.

>> לסיפורה של דורון מטלון

"כולם עומדים בתור לראיין אותה" (צילום: עדי ברקן ורפאל מזרחי)
עשתה לנו את השנה, תרתי משמע. דורון מטלון | צילום: עדי ברקן ורפאל מזרחי

החיילת ששירתה כמו כולם, למרות שיש לה רק יד אחת

כנרת, פקידה פלוגתית ביחידת הכלבנים "עוקץ" נולדה עם יד אחת. למרות זאת, היא התגייסה לצה"ל כמו כולם ועושה שירות מלא. כשצה"ל הפיץ תמונה שלה ברשתות החברתיות, תוך זמן קצר מאוד התמונה נעשתה  לוויראלית וכנרת הפכה לאחת החיילות המפורסמות בישראל.

>> לסיפורה של כנרת

כנרת הנדלס (צילום: דובר צה"ל)
כנרת - התמונה שהפכה לויראלית ברשת | צילום: דובר צה"ל

הקצינה שעשתה מסע כומתה בחודש השביעי להריון

שמענו הרבה סיפורים על שוויון בין המינים והעצמה נשית בצה"ל, אבל הסיפור של ירדן שוקרון גרם לנו לעצור רגע ופשוט להתפעל כשהיא סיפרה לנו שהיא עשתה מסע כומתה בחודש חמישי להריון. ירדן שהקרינה הריון קליל ורוח לוחמת עוררה דיון ער בין הטוקבקיסטים ובין הגולשים בעמוד הפייסבוק של פז"ם סביב סוגיית שירות נשים בצבא.

>> לסיפורה של ירדן שוקרון

ירדן שוקרון (צילום: באדיבות גרעיני החיילים)
ההוכחה שמסע כומתה אפשר לעשות גם בחודש חמישי להריון. ירדן שוקרון | צילום: באדיבות גרעיני החיילים

החייל שחצה בעירום את רחבת המסדרים

זה לא קרה באצטדיון טדי או בלומפילד, אלא ממש אצלנו, במגרש המסדרים של בה"ד 20 בצריפין. מאות הורים שהגיעו לטקס השבעה של טירונים בבסיס, שלפו את המצלמות ושפשפו עיניהם כלא מאמינים – חייל שפשט את מדיו ורץ עירום ברחבת המסדרים. הרס"רים והקצינים שנכחו בטקס החלו לרדוף אחריו, ולאחר דקה בודדת הצליחו לעצור אותו. מבדיקת נסיבות האירוע עולה כי מדובר בחייל שהתגייס לצה"ל בחודש אוגוסט האחרון, היה כבר נפקד ועריק מהצבא וביקש לטענתו פעמים רבות לצאת לאימוני כושר ופיתוח גוף שהוא עושה.

לא ידוע למערכת מה עלה בגורל החייל וגם לא ברור מהסרטון המטושטש כמה כושר הוא עשה בפועל, אבל אין ספק שהוא היה האפקט הבידורי הכי יצירתי שנראה בטקס צה"לי אי פעם.

>> לסיפור המלא

החייל שהמשיך להילחם בטליבן למרות שנורה בראשו

לא הרבה זוכים להישאר בחיים כדי לספר חוויה כמו שעבר באפגניסטן החייל הסקוטי קרייג פטרסון. פטרסון, הוצב יחד עם חבריו על גג מבנה ונורה בראשו על ידי צלף של הטליבן ברגע שהציץ מעל לחומת האבן מאחוריה ישבו. למרות הפציעה הקשה ולמרות אבדן ההכרה שהגיע תוך דקות,  פטרסון לא איבד את העשתונות והשיב אש בכל הכוח. בניתוח עדין ומסובך שעבר פטרסון בראשו, הוסר חלק מגולגולתו והותקנה במקומה פלטת טיטניום באמצעות 32 ברגים זעירים. את חלק הגולגולת שהוסר, פטרסון קיבל במעטפה כמזכרת מאפגניסטן.

>> לסיפורו של קרייג פטרסון

נפצע בראשו והמשיך להילחם (צילום: dailymail.co.uk)
קיבל את חלק הגולגולת שנכרת כמזכרת מהלחימה באפגניסטן - קרייג פטרסון | צילום: dailymail.co.uk

החובשת שטיפלה בפצועים בכביש 12

אנסטסיה בגדלוב בסך הכל הייתה בדרך הביתה מהבסיס. העניינים השתבשו כשמחבלים שחדרו לישראל ממצרים ירו לכיוון האוטובוס ופצעו נוסעים באוטובוס. בגדלוב, לא התבלבלה ומיד ישמה את מה שלמדה בקורס חובשים שסיימה שבועיים קודם לכן ובכך הצילה חיים. בגדלוב קיבלה באפריל השנה, צל"ש על האירוע המרגש הזה.

>> לסיפורה של אנסטסיה בגדלוב

אנסטסיה בגדלוב (צילום: אתר חיל האוויר)
ישמה את החומר הנלמד בקורס החובשים והצילה חיים. אנסטסיה בגדלוב | צילום: אתר חיל האוויר

הטייס שנפצע והפך לאלוף העולם בטניס נכים

כשש שנים לאחר שנפצע בתאונת מסוקי האפאצ'י במלחמת לבנון השנייה הטניסאי בכיסא גלגלים נועם גרשוני ריגש מדינה שלמה כשזכה במדליית זהב ישראלית ראשונה במשחקים הפראולימפיים מאז אתונה 2004. כשגרשוני ענד את מדליית הזהב והתקווה התנגנה, היה אפשר ממש להרגיש באוויר את הרוח האולימפית. גרשוני, שניצח את הטניסאי הטוב בעולם, התקשה להסתיר את ההתרגשות ופרץ בבכי, כשמהיציע מביטים בו החברים מהטייסת ואימו שעשתה את כל הדרך ללונדון. ראש הממשלה, הנשיא, שרת הספורט, הרמטכ"ל ובעצם מי לא התקשרו לברך את מי שהפך בן לילה לקונצנזוס של הצלחה וגאווה ישראלית.

>> לסיפורו של נועם גרשוני

נועם גרשוני משחק (צילום: ספורט 5)
ריגש את כולנו והביא גאווה למולדת. נועם גרשוני | צילום: ספורט 5

לוחמת קרקל שהדהימה את כולנו כשהרגה מחבל

הסיפור הזה תפס אותנו מחדש גם לקראת סוף השנה כשהחיילת שהרגה מחבל בהתקלות בגבול עם מצרים קיבלה צל"ש. הסיפור הזה, שעורר דיון סביב גיוס נשים לתפקידי לוחמה וערך החתירה למגע, הוא ללא ספק אחד מהסיפורים הכי חזקים שיצאו מצה"ל השנה.

>> לסיפור המלא

לוחמת שהרגה מחבלים (צילום: חדשות 2)
הלוחמת שהפכה לגיבורת המולדת | צילום: חדשות 2

החובש שערך מחקר על אורך אברי המין של החיילים בבסיס

השעמום של חיילים בצבא מגיע בכל פעם לשיאים חדשים, אבל החובש בבסיס חיל האוויר חצרים שבר שיא. החובש ערך מחקר בין חיילי הבסיס כשהוא מנסה למצוא קשר נסיבתי בין מידות הנעלים שלהם לאורך איברי המין שלהם. תוצאות המחקר הוצגו בגרף שנתלה על דלת הכניסה למרפאת הבסיס, החובש, נשפט על ידי מפקדת המרפאה ונכנס לכלא

ולשאלת השאלות – האם יש קשר בין מידת הנעלים לאורך איבר המין?

חייל עם נשק על הרגליים (צילום: shutterstock)
החובש עושה מחקר על אורך איבר המין של החייל. משהו מעוניין להשתתף בניסוי? | צילום: shutterstock

טוד לאב: החייל שעבר מסלול מכשולים אימתני עם יד אחת ובלי רגלים

אתרי האינטרנט בעולם מפרסמים מידי יום סיפורים רבים על חיילים שנפצעו באפגניסטן, איבדו גפיים, אבל המשיכו להקרין עסקים כרגיל. החייל טוד לאב, שם את כל החיילים האלו בכיס הקטן כשעבר מסע מכשולים אימתי באורך של 16 קילומטר שכללו 75  אתגרים ברמת קושי גבוהה במתווים משתנים של בוץ, עפר, סבך ועוד עם ריאה אחת, יד אחת ובלי רגליים.

>> לסיפורו של טוד לאב

טוד לאב (צילום: אתר המרוץ)
עשה את מה שהרבה אנשים שפוסעים על שני רגלים יתקשו לעשות. טוד לאב | צילום: אתר המרוץ

החיילת שילדה בבסיס למרות שלא ידעה שהיא בהריון

חיילת בחיל התותחנים הבריטי ששירתה בקו העימות עם הטאליבן באפגניסטן, הרגישה כאבים בבטנה - וגילתה שהיא סובלת מצירי לידה. החיילת ילדה בן בריא בבית חולים שדה, וחזרה למולדתה כשהיא משאירה את החיילים בבסיס המומים: "אתה מכין את עצמך להתמודדות עם פציעות קשות בבסיס, לא עם אישה שכורעת ללדת. זוהי שיחת היום במחנה".

>> לסיפור המלא
חיילת בהריון
הרופאים בבסיס היו רגילים לטפל בפציעות - לא ליילד חיילות (אילוסטרציה)

הכלב שהשתתף ב-200 משימות מיוחדות בעירק

האמריקאים יודעים להעריך גם את הכלבים הלוחמים ולא רק את הפוסעים על שתי רגליים ומנהלים מידי שנה תחרות בין הכלבים המוצלחים ביותר בצבא. הכלב החינני גייב הוא הכלב שזכה בתחרות הידועה בשנת 2012 ואחרי 200 משימות מיוחדות בעירק, זה ללא ספק מגיע לו.

>> לסיפורו המלא של גייב

גייב הכלב הגיבור (צילום: Army.Mil)
מאחורי החזות החיננית, עומד כלב אמיץ וקשוח. גייב | צילום: Army.Mil

איזי אזגי – איבד יד בסדיר, בכל זאת לוחם במילואים

יחד עם החזות הקשוחה של איזי, קשה לפספס את העובדה שאין לו יד, ובכל זאת, הוא היה אחד מהמילואימניקים שחיכו להיכנס להילחם ברצועת עזה במבצע עמוד ענן. איזי ריגש את כולנו בתמונה הנדירה ובטור האישי שכתב על העלייה ארצה, על הפציעה ועל המילואים.

>> לטור המלא של איזי

איזי אזגי (צילום: איזי אזגי)
סיפור מרגש על עליה לארץ, פציעה קשה והתנדבות לשירות במילואים. איזי אזגי | צילום: איזי אזגי

הקצין שאיבד יד ומבטיח – אחזור להיות לוחם

סרן זיו שילון נפצע במהלך סיור ערב על גדר המערכת ברצועת עזה. במהלך הסיור פוצץ על הכוח מטען צד, זיו נפצע קשה ומאבד את ידו. בימים אלו הוא נמצא בתהליך שיקום מאתגר שבסופו, כך הוא מבטיח, הוא יחזור ללחום.

>> לראיון המלא עם זיו שילון

שילון והרמטכ"ל לאחר הפציעה (צילום: דו"צ)
מבטיח לחזור לקרבי. זיו שילון | צילום: דו"צ

הרמטכ"ל שפינה חייל פצוע במסוקו האישי

מדובר בסיפור טרי שמוסיף לא מעט נקודות לתדמית ה"גבר-גבר" של רמטכ"לנו. הכל התחיל כשהרמטכ"ל הגיע לצפות באימון שגרתי של חטיבת הצנחנים בבקעת הירדן. העניינים השתבשו כשאחד החיילים נפצע מכדור טועה ונדרש לפינוי בהול לבית החולים. את הפינוי כך מסתבר, ניהל לא אחר מהרמטכ"ל, שהחייל פונה לבית החולים במסוקו האישי.

>> לסיפור המלא

הרמטכ"ל מפנה את הפצוע מהשטח (צילום: דובר צהל)
"פקחתי את העיניים וראיתי את הרמטכ"ל" | צילום: דובר צהל

החייל שקפץ על רימון כדי להציל את חיי חבריו ושרד את הפיצוץ

שדה הקרב באפגניסטן מזמן הרבה סיפורי גבורה, אבל הסיפור הזה הוא יוצא דופן. הסיפור התרחש על גג מבנה באפגניסטן בו שהה כוח ובו קייל קרפנטר. כשרימון נזרק לגג המבנה, קייל אזר אומץ, זינק ונשכב על הרימון כדי להציל את חבריו. קייל, שספג את רב הפיצוץ, נפצע קשה, אבל שרד את הפציעה ונשאר בחיים, חברו ניק לעומת זאת, נפגע משני רסיסים בראשו ונגרם לו נזק מוחי בלתי הפיך. תהליך השיקום הארוך והמאתגר של קייל תועד בעמוד הפייסבוק שלו שהפך לוויראלי וזכה לכינוי "מבצע קייל".

>> לסיפור המלא
קייל קרפנטר
שרד פיצוץ רימון. קייל קרפנטר

הקצינה שחזרה לשירות אחרי שאיבדה את הזיכרון בתאונת פגע וברח

לחזור לשירות אחרי פציעה זה לא עניין של מה בכך. לחזור לשירות אחרי אבדן זיכרון, זה כבר עניין אחר. אילת נדלר, קצינה בבסיס חוות השומר היתה רגילה להתחיל כל יום ברכיבת אופניים מאומצת. ההרגל והשירות נגדע כשהיא נפצעה בתאונת פגע וברח באחד מכבישי הצפון. בעקבות הפציעה, אילת איבדה את הזיכרון. למרות זאת, ברגע שהיא היתה יכולה היא עלתה על מדים וחזרה לשירות צבאי מלא.

>> לסיפור המלא
סרן אילת חזרה לשירות (צילום: יעל שלח, "במחנה")
מתגברת על אבדן הזיכרון וחוזרת לשירות | צילום: יעל שלח, "במחנה"

החיילים המזמרים

למערכת מגיעים מפעם לפעם סרטונים ששולחים לנו גולשים, חלקם פשוט תופסים אותנו. שיר האהבה לסמלת, שנדבקנו בו למשך שבוע וסיפורו המרגש של החייל שקיבל פטור זקן, חרוטים היטב בזיכרון שלנו מהשנה הזו.

>> לשיר האהבה לסמלת
>> לסיפור המרגש על פטור הזקן

אין תמונה
שיר אהבה לסמלת
>> מאזן הכוחות: תחזית צבאית לשנת 2013