רוסיה דורשת מישראל פיצויים על הפלת מטוס הביון שלה לפני כחודשיים. זאת למרות שישראל מכחישה את האחריות שלה למקרה, שארע במהלך תקיפה של חיל האוויר הישראלי, על ידי מערך ההגנה האווירית של סוריה. לטענת סוכנות הידיעות הרוסית "ספוטניק", הידועה כשופר של השלטון בקרמלין, הדיווח אושר מהצד הישראלי על ידי חבר הכנסת דוד ביתן.

על פי הדיווח הרוסי, ביתן אישר כי נושא הפיצויים, כמו גם גובה הסכום, יהיה נושא לדיון בפגישה שתתקיים בין פוטין לנתניהו. יש לציין כי בלשכות של השניים לא הכחישו או אישור את הדיווח, אולם בהתחשב בזה שמדובר בכלי תקשורת המזוהה באופן מובהק עם השלטון, הוא נחשב לאמין.

נזכיר שבליל ה-17 בספטמבר השנה, סמוך לשעה 22:00, חיל האוויר הישראלי תקף יעדים באזור חומס, לטקיה וטרטוס שבמערב סוריה. "מטוסי קרב של צה"ל תקפו  מתקן של הצבא הסורי, ממנו עמדו להעביר מערכות לייצור נשק מדויק וקטלני עבור איראן וחיזבאללה בלבנון. נשק זה נועד לתקוף את ישראל ומהווה איום בלתי נסבל כלפיה", פרסם דובר צה"ל בצעד נדיר.

במהלך התקיפה האווירית, מערך הנ"מ הסורי ירה עשרות טילים נגד המטוסים. אחד הטילים פגע במטוס IL-20M, מטוס מודיעין רוסי שהתרסק עם 15 אנשי צוות שהיו עליו. ישראל הכחישה את הדיווחים מרוסיה שמטוסי חיל האוויר השתמשו במטוס הרוסי כמגן, ומשלחת ישראלית בראשות מפקד חיל האוויר, אף יצאה לרוסיה כדי להציג שם את ממצאי התחקיר הישראלי, שהטיל אחריות מלאה למקרה על הסורים. נתניהו אף התקשר לפוטין באופן אישי, הביע צער על המקרה, וחזר על האחריות הסורית.

ברוסיה דחו את מסקנות התחקיר הישראלי והטילו את מלוא האחריות על ישראל. כחלק מהתגובה הרוסית, אף העבירו באופן מידי סוללות נ"מ מסוג S-300. כעת נראה שברוסיה לא מתכוונים לעצור שם, והם דורשים פיצויים של מיליוני דולרים על התקרית, בדיוק כפי שדרשו מהטורקים שהפילו כמה שנים קודם לכן מטוס קרב רוסי בסוריה.