חברת סוחוי הרוסית מנהלת ניסויים לבחינת היכולת להטיס את מטוס החמקן שלהם SU-57 בלי טייס. מהדיווחים ברוסיה לא ברור האם מדובר בדגם בכטב"מ חמקני או במטוס שניתן יהיה להטיס על פי בחירה עם טייס בחלק מהמשימות ובחלק אחר ללא טייס. 

גורם ברוסיה שצוטט בכלי התקשורת הידועים בנאמנות שלהם לשלטון, אמר כי: "הדגם ללא הטייס T-50 (גרסת הניסוי של החמקן) טס בהצלחה. בקוקפיט ישב טייס שלא עשה כלום, רק כדי לפקח על הטיסה והניסוי".

SU-57 הוא מטוס החמקן של רוסיה שנועד להתחרות בחמקנים של ארה"ב. על פי החברה יש לו יכולות גבוהות להשיג עליונות אווירית וגם לתקוף מטרות על הקרקע עם חימוש מונחה מדויק.

המל"ט החמקן באוויר (צילום: Ministry of Defence of the Russian Federation)
מטוס ללא טייס של חיל האוויר הרוסי. מרחיבים את היכולות? | צילום: Ministry of Defence of the Russian Federation

נראה שלמרות שמדובר במטוס שאמור להיות חמקן, חיל האוויר הרוסי מעוניין לקבל גם גרסה לא מאוישת שלו. זאת כדי שתבצע משימות בעלות סיכון גבוה במיוחד. ברוסיה, כמו בלא מעט מדינות בעולם, מעוניינים להפעיל מבנים משולבים של מטוסי קרב מאוישים ולא מאוישים. המטוס הזה נשלח גם לסוריה כדי לבחון אותו בתנאי האקלים ורוויי האיומים שם.

הפרויקט הרוסי סבל ממשברים ודחיות רבות כשבעבר אף נשקל לבטל אותו. לאחרונה דווח שסוחוי הצליחו להתגבר על המכשולים וחיל האוויר הרוסי ביצע הזמנה ראשונה של 76 חמקנים מסוג זה, מתוכם קיבל כבר 13 יחידות. עד שנת 2028 הם צפויים לקבל את כל המטוסים שהזמינו.

יש לציין שתחום המטוסים המשולבים נמצא בשלבים מתקדמים גם בארה"ב. שם ישנה קבוצה של מטוסי F-16 שבעזרת מערכת שפותחה במיוחד, ניתן להטיס אותם עם או בלי טייס, אולם רובם משמשים כמטרה בקרבות אוויר.

בנוסף, הצי האמריקאי וחברת בואינג הודיעו בחודש פברואר כי ביצעו סדרת ניסויים מוצלחת בה הטיסו שני מטוסי לוחמה אלקטרונית מסוג EA-18G "גראולר" שנשלטו ממטוס קרב F/A-18-F "סופר צרעה".