רוסיה תציג מטוס קרב חדש מתוצרת חברת סוחוי ב"סלון האווירי" MAKS 2021 שיפתח השבוע במוסקבה. בתמונות שתועדו מההכנות לתערוכה, נראה מה שעל פי סוכנויות הידיעות הוא המטוס, כשהוא מכוסה בברזנט שחור. למרות הכיסוי, ניתן להבחין בכך שהמטוס נראה כתעתיק של מטוסי החמקן של ארה"ב, מתוצרת חברת "לוקהיד מרטין".

"המטוס החדש ייחשף ביום שלישי בתערוכה האווירית במוסקבה", נמסר מתאגיד הייצור הרוסי רוסטק. "רוסיה היא אחת המדינות הבודדות בעולם עם יכולות מלאות לייצור מערכות מטוסים מתקדמות, כמו גם יכולת ייצור מטוסי קרב".

חזית המטוס החדש וגם הזנב שלו נראים זהים בצורתם לזה של החמקן האמריקאי. ברוסיה מדווחים שמדובר כביכול במטוס קרב חמקני רב משימתי המסוגל להגיע למהירות של 2 מאך ושביכולתו לנחות אנכית בדומה לדגם B של מטוס החמקן 35-F של ארה"ב.

חמקן על הקרקע (צילום: Jeff J Mitchell/Getty Images)
דומה? מטוס החמקן 35-F של ארה"ב | צילום: Jeff J Mitchell/Getty Images

בכלי תקשורת רוסים אף נכתב כי יתכן ואת המטוס החדש יהיה ניתן להטיס בצורה מאוישת ועל ידי התאמות גם בשליטה מרחוק. למרות שהטכנולוגיה קיימת, מדובר ביכולת מסובכת מאוד לפיתוח וכלל לא ברור עד כמה הרוסים מתקדמים בתחום הזה. יתכן שמדובר בתכנית שלהם לעתיד הרחוק ובהצהרת כוונות.

יש לסייג, יכולות המטוס המדובר אינן ברורות בשלב זה ובוודאי אינן מוכחות. עם זאת, ברוסיה כבר מדברים על לשלב אותו במשימות חיל האוויר הרוסי יחד עם מטוס נוסף שיכולותיו טרם הוכחו, סוחוי 57-SU, גם כן מטוס קרב חמקני מתוצרת אותה חברה.

הערכות נוספות הן כי ייעוד עיקרי נוסף של המטוס החדש יהיה ייצור למדינות המתחרות עם המערב או כאלו שאין ביכולתן לרכוש את החמקנים היקרים מתוצרת ארה"ב ושותפותיה. במקרה כזה הוא יכול למצוא את דרכו למדינות כמו טורקיה או מצרים, להן ארה"ב מסרבת בשלב זה למכור מטוסי חמקן, לכל אחת מסיבות שונות.

התיעוד החשוד (צילום: AP Photo/Ivan Novikov-Dvinsky)
זה כבר המטוס החדש של רוסיה, כפי שתועד | צילום: AP Photo/Ivan Novikov-Dvinsky