לראשונה מזה יותר מעשור, מטוס חמקן F-117 תועד כשהוא ממריא מבסיס חיל האוויר האמריקאי נליס. מדובר באחד מהבסיסים הגדולים של חיל האוויר האמריקאי ומשמש כאחד המרכזיים לאימון טייסי קרב.

הערכה היא שמטוס החמקן שבאופן רשמי יצא משירות לפני 12 שנים מופעל בטייסת "אגרסור", שמדמה את האויב. זה קורה אחרי שנים בהן המטוס הזה תועד בטיסות מסתוריות באזור 51 בו נטען כי ארה"ב מפתחת פרויקטים סודיים.

View this post on Instagram

Spooky!!!! a really nice blue sky and nothing else to see here happy Halloween ( retired my a**) F-117 nighthawk last seen at nellis was about 12 years ago until yesterday

A post shared by santos caceres ST.PHOTOGRAPHY (@santos_caceres.lv) on

בחיל האוויר האמריקאי ממשיכים לשמור על שתיקה בכל הקשור למטוסי ה F-117 אולם נראה שהמטוס הזה לא פרש באמת משירות בחיל.

טייסת האגרסור של בסיס נליס מפעילה 64 מטוסי קרב המדמים את מטוסי חיל האוויר הסיני והרוסי, כולל סמלים, צבעי המטוסים ועוד. נראה שמטוסי ה F-117 שלהם מדמים את החמקנים האויבים מול מטוסי קרב וגם באימון של כוחות היבשה האמריקאים.

לא ברור מתי מטוסי ה- F-117 הגיעו ל"נליס" וכמה זמן הם פעילים שם. אולם העובדה שלטייסת ה"אדומה" המדמה את האויב יש מטוסי חמקן, הופכת את האימון למאתגר יותר מצדם של הטייסים שמתאמנים נגדם.

למרות השתיקה של הפנטגון, נראה שחיל האוויר האמריקאי משחרר מעט את רסן החשאיות. עד לפני מספר שנים לא היה שום תיעוד על טיסות שהחמקנים האלה עושים. בארבע השנים האחרונות החלו לצוץ מעט תמונות, שרובן היו מטושטשות וממרחק רב.

המטוסים האלה טסו באזורים שלא הייתה אליהם גישה ואילו בתקופה האחרונה נראה שהטיסות של מטוסי ה- F-117 נעשות באופן יותר חופשי, כפי שניתן ללמוד מעוד ועוד תמונות איכותיות שלהם, כמו גם התרחבות אזורי הפעילות.

אם יש משהו שאפשר לומר בביטחון, זה שלמרות שמספר רב של יחידות הושבת בשנת 2008, המטוס הזה - שהיה החמקן המבצעי הראשון בעולם - ממש לא פרש משירות בשנת 2008 והוא חי ובועט. נזכיר שבעבר, עוד כשבקושי ראו אותו בתמונות, היו גם דיווחים על מטוסי F-117 שנשלחו לתקוף בסוריה.

חמקן F-117 (צילום: Youtube)
התיעוד שפורסם בעבר ונטען שצולם בסוריה | צילום: Youtube