יש אנשים שטוענים, שלא רק שאפשר לקרוא את ההעדפה המינית על הפנים, גם אפשר לדעת בדיוק איזה צד הוא מעדיף במין אנאלי, או בשפה פשוטה יותר, האם הוא אק או פס? "זה הכל סטריאוטיפים," טוען ד"ר אנדרו ריילי, פסיכולוג החוקר התנהגות מינית ואיך התפיסות שלנו לגבי אקטיביות ופסיביות משפיעות על הפסיכולוגיה של כל אחד ואחד, "ואנשים חושבים שאם אתה סטריאוטיפי בדבר אחד, אז אתה סטריאוטיפי גם בשני".

>> אל תמהרו להספיד את התשוקה הלסבית

>> הטרנד החדש: כולם מסירים שיער מהישבן פתאום

יכול להיות שלמרות כל ההתקדמות שנעשתה, אנשים עדיין מקשרים התנהגות ומראה עם העדפה מינית. אולם מנגד עומדים מחקרים שמראים שאולי יש חיבור בין גבריות, נשיות והתפקיד המועדף במין אנאלי. מחקר שנערך ב-2013 מצא כי "אנשים מסתמכים על מאפיינים סטריאוטיפים לתפקידים מגדריים של זכר-נקבה ומערכות יחסים הטרוסקסואליות כדי להסיק על התפקידים במערכת יחסים חד מינית". זאת אומרת שאנשים חושבים שהם יודעים מה תעדיף רק ממבט אחד בוודג' שלך.

זוג גייז מתנשקים (צילום: ShutterStock)
"אנשים חושבים שאם אתה סטריאוטיפי בדבר אחד, אז אתה סטריאוטיפי גם בשני" | צילום: ShutterStock
המחקר כלל 23 משתתפים (מתוכן 7 משתתפות), שהתבקשו לצפות בתמונות הפרופיל של 200 הומואים שונים, 100 מהם מזדהים כאקטיבים, 100 מהם כפסיבים (ורסטילים אין). כל 200 הפרצופים מביטים לכיוון המצלמה ללא זקן או עגילים או איפור, ונערכו דיגיטלית כך שיופיעו באותו הגודל על אותו הרקע ובשחור-לבן.

המשתתפים אז נתבקשו למיין מי חודר ומי נחדר לפי תווי פנים בלבד, ואכן הצליחו לזהות את הטופ 64.5% מהפעמים בממוצע, ולצערנו זיהו נכונה את הבוטום רק 38.82% מהפעמים בממוצע. באופן כללי, רק מחצית מהניחושים היו נכונים. הפער בין הניחושים לפה או לשם מראה נטיה לטובת "סטריאוטיפים הטרוסקסואלים בנוגע לגברים". עורך המחקר אומר שהתוצאות קשורות למאפיינים ביולוגים בלבד ולא למאפיינים התנהגותיים.

זוג גייז בתחתונים (צילום: Shutterstock)
הומופוביה מופנמת כבר אמרנו? | צילום: Shutterstock
שני מחקרים שונים נעשו בשיתוף פעולה של ליון ז'נג (מסין) עם טראוור אדם הארט (מקנדה). במחקר הראשון הם בדקו גברים סינים ומצאו התאמה מסוימת בין התנוחה המועדפת לבין הסבירות למעורבות רומנטית. מסקנתם: "מסתבר שהמאפיינים המיניים שלוקח על עצמו הפרט לא רק מבחינים דפוסי התנהגות מינית, אלא מעלים בנוסף את חלוקת התפקידים המגדרית בין גברים סינים הומוסקסואלים".

גברים סינים המגדירים את עצמם כאקטיבים, כך מסתבר, רואים את עצמם כגבריים ותחומי העניין שלהם יותר מכווני מגדר. בעוד שאלה המזדהים כפסיבים יגדירו את עצמם כבעלי יכולת הבעה גבוהה ויאמצו תפקידים נשיים. הומופוביה מופנמת כבר אמרנו?

זוג גייז (צילום: ShutterStock)
"אנחנו בונים לעצמנו תפקידים בצורה הטרו-סקסיסטית" | צילום: ShutterStock
במחקר אחר שערכו אותו צמד חוקרים משני צדי האוקיינוס, מצאו שאלו המגדירים את עצמם כנחדרים נמשכים יותר לפנים בעלי מאפיינים "גבריים" באופן מסורתי, ואלו המגדירים עצמם כחודרים נמשכים יותר לפנים בעלי מאפיינים "נשיים" באופן מסורתי. אין זה מפתיע ששני הצדדים מחזיקים את אותם הסטריאוטיפים, ושכל אחד מהם רוצה שותף שיתאים להעדפותיו.

להארט, החוקר הקנדי, יש כמה הסברים אפשריים: "היפותזה אחת היא שיש שוני ביולוגי בין אקטיבי לפסיבי, וזו אפשרות שאין לנו ראיות כדי לתמוך בה. גברים נשיים נדחקים לתפקידים נשיים, ואנחנו בונים לעצמנו תפקידים בצורה הטרו-סקסיסטית. זה הכי קרוב לתשובה שאני יכול לתת, ונראה לי שיש עוד ראיות לתמוך בזה". צמד החוקרים עלה על מעגל הקסמים הבא: סטריאוטיפים יוצרים התנהגות שיוצרת זהות שיוצרת התנהגות שיוצרת סטריאוטיפים. ומה עם הוורסטילים, האם הם יוכלו לשבור את המעגל?

זוג גייז בים (צילום: ShutterStock)
"היפותזה אחת היא שיש שוני ביולוגי בין אקטיבי לפסיבי" | צילום: ShutterStock
חלקנו וודאי מכירים את הסטריאוטיפים ולא לכולנו יש רצון לציית להם, במיוחד כשהסטיגמה הקשורה לאלה המעדיפים "לקבל זין" שלילית באופן מטריד. בחברה עדיין פטריארכלית ברובה וכל מה שנחשב נשי הוא שגוי, בכלל זה, גבר הלוקח על עצמו את תפקיד הנחדר, כלומר את התפקיד הנשי במין הטרוסקסואלי, הוא גבר פחות מוצלח או פשוט פחות גבר. הבעיה האמיתית פה היא רמת ההומופוביה המופנמת, ובעניין זה לא יעזור הוורס הכי ורסטילי, אם הוא עדיין קצת הומופוב בפנים הוא ימשיך לחזק את אותה הסטיגמה.

לבסוף המחקרים מסכימים, אי אפשר לדעת, לא לפי מראה ולא לפי התנהגות, מי מעדיף להיות הנקניקיה ומי הלחמניה. "יש הרבה אקטיבים נשיים והרבה פסיבים גבריים, אבל אין שום מידע מחקרי על אינדיבידואלים. אסור לנו להפריז בחשיבותן של תוויות", אומר החוקר הקנדי הארט. אם זה מגיע לשלב בו צריך לברר, כנראה שעלינו לגלות מה הבחור מעדיף בדרך היחידה שתמיד נחשבה לגטימית, פשוט לשאול.

>> "ביקשתי ממנו להפסיק אבל הוא רק הגביר את הקצב"

>> 12 דמויות ספרותיות גאות שהפכו לסטרייטיות בקולנוע