>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
יזם את הצעת החוק. ח"F עפר שלח

שבוע וחצי אחרי שנפלה בוועדת השרים לענייני חקיקה ושלושה ימים אחרי שוועדת השרים אישרה את הערר על הצעת החוק, אושרו היום (ד') בקריאה טרומית שתי הצעות התיקון לחוק למניעת אפליה על רקע נטייה מינית וזהות מגדרית. את ההצעות הגישו ח"כ עפר שלח (יש עתיד) וח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) וקבוצת ח"כים, והן נועדו לקבוע כי בכל מקום בדין הישראלי בו קיימת התייחסות לאיסור הפליה, יראו בהפליה על רקע נטייה מינית או מגדר כאסורה.   

ח״כ עפר שלח מסר ל-mako גאווה: "הצעת החוק נועדה לקדם את ספר החוקים הישראלי, כדי שיהיה ברור לכל שאפליה על רקע של נטייה מינית או זהות מגדרית היא אסורה ומגונה. 'יש עתיד' תפעל לסיום החקיקה, שמדינה מתקדמת המקדשת את השוויון זקוקה לה".

הצעת התיקון לחוק הפרשנות מוסיפה איסור אפליה על רקע נטייה מינית ומגדר בחקיקה בכל חוק המציין איסור אפליה. 54 ח"כים תמכו בהצעה של ח"כ שלח ו- 14 התנגדו לה, ו-48 ח"כים תמכו בהצעה של ח"כ הורוביץ ו- 13 התנגדו לה.

"מדובר בהצעת חוק חשובה שתסיים אחת ולתמיד את האפליה בחוק על רקע נטייה מינית וזהות מגדר", מסר ח"כ הורוביץ. "אנחנו עדים בימים האחרונים לקריעת ים סוף הנדרשת כל פעם שעולה הצעת חוק המתייחסת לקהילה הגאה ולכן חשוב להעביר חוק אשר יסיים את האפליה אחת ולתמיד בספר החוקים של ישראל."

אין תמונה
נאבק שנים ביחד עם מרצ למען שוויון. ח"כ ניצן הורוביץ

ח"כ הורוביץ פנה לראש הממשלה נתניהו וקרא לו לסיים את תהליך החקיקה במהירות ולמנוע פגיעה בה עקב התככים הפוליטיים בקואליציה. זאת יממה אחרי שהתקיימה הפגנה מול משכן הכנסת במסגרתה קראו מפגינים לראש הממשלה "לצאת מהארון" ולהתערב למען הקהילה הגאה בישראל.

"התנועה שלי ואני נאבקים כבר שנים ארוכות כדי לסיים את האפליה נגד הקהילה הגאה", הוסיף ח"כ הורוביץ, "את הצעת החוק הזו, שמהווה צעד משמעותי בדרך לשוויון, הגשתי גם בכנסת הקודמת, ואני שמח שהיום היא אושרה במליאה. אני קורא לראש הממשלה להתחייב באופן אישי שההצעה הפשוטה והחשובה הזו לא תמצא את עצמה בתחתית הערימה ותגיע לספר החוקים במהרה.

האגודה: "מברכות ומברכים את ממשלת ישראל"

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר: "אנו מברכות ומברכים את ממשלת ישראל וכנסת ישראל על ההחלטה המוסרית והצודקת למנוע בחוק את אפליית אזרחיותיה ואזרחיה על רקע נטייה מינית ומגדר. אנו מצפים ומצפות שמגמה זו של מניעת האפליה וההכרה בחוק של שוויון להט"בי תימשך גם בהצבעה על יוזמות החקיקה הנוספות שבאות לשים סוף לאפליה רבת השנים בין קהילת הלהט"ב לבין הציבור ההטרוסקסואלי כיאה למדינה דמוקרטית ואזרחית".

האם הח"כים יסרבו להעלאה? (צילום: פייסבוק כנסת)
עברה בקריאה טרומית. הצעת החוק לאסור אפליה על רקע נטייה מינית או זהות מגדרית | צילום: פייסבוק כנסת

עוד התייחסו באגודה לדחיית ההצבעה על הצעת החוק שנועד להשוות את נקודות זיכוי במס של הורים להט"בים להורים ההטרוסקסואלים לשבוע הבא, בעקבות פניית ראש הממשלה בינימין נתניהו לנסות לגשר על הפערים."אנו קוראות וקוראים למפלגות הקואליציה הליברליות, הליכוד, יש עתיד והתנועה, שלא להיכנע לכפייה הדתית ולא לאפשר הדרה של הורים להט"בים וילדיהם מספר החוקים של מדינת ישראל", נמסר. 

התא הגאה "גאווה בליכוד" מסר: "אנו מודים לחברות וחברי הכנסת של הליכוד שתמכו בהצעת התיקון לחוק הפרשנות שמונע אפליה על רקע נטייה מינית ומגדר בחוק."

עוד "גאווה בליכוד" התייחסה לדחיית ההצבעה על השוואת נקודות זיכוי במס של הורים להט"בים להורים הטרוסקסואלים. "הדחייה נעשתה לבקשת כבוד ראש הממשלה בנימין נתניהו על מנת לאפשר שבוע נוסף של הידברות בקואליציה – אנו מקווים שהידברות זו תגרום למפלגת הבית היהודי לרדת מעץ הכפייה הדתית עליו טיפסה. כמו כן, אנו מחזקים את ידי השרים והח"כים הליברליים בתנועת הליכוד, הלאומית-ליברלית, שכבר הביעו תמיכה בחוק ומצפים שימשיכו לסייע במאבק בלהט"בופוביה בכנסת ובהכרה בשיוויון להט"בי בחוק".