רגע לפני שמצוין פה בארץ יום הבנ"ה למאבק בהומופוביה וגילויי דעה נגד להטב"ים, נחשפת טענה להתבטאות בעייתית של שר הפנים, שמנוגדת להכרה במשפחות גאות.

ח"כ עדי קול מ"יש עתיד" אמרה כי סער סירב לבקשתה לתמוך בהצעת חוק אשר תחליף את הרובריקות "אב" ו"אם" בטפסים הרשמיים לרובריקה "הורה", בקשה אשר יש לה משמעות ניכרת לזוגות חד מיניים. 

"נפגשתי עם גדעון סער ודיברתי איתו על הצעת חוק פשוטה שתשנה את הטפסים הרשמיים", חשפה קול לאזני כל המשתתפים בכנס של בית הספר למשפטים במכללה למנהל והמרכז הקליני למשפט וחברה "משנה", שעסק בנושא "משפחה משתנה: משפחה ושינוי חברתי; מאבק הפונדקאות של זוגות הומואים. "ברוב הטפסים של המדינה שואלים אותנו את שם האב ושם האם. ויש כמובן משפחות שבהן יש אמא יחידנית או שתי אמהות או שני אבות. ביקשתי ממנו להחליף את שם האב ושם האם למשהו אחר".

טיפולי הפוריות שעוברת ח"כ עדי קול
"כשזה בא מגדעון סער - יש בעיה". ח"כ עדי קול
"חשבתי שלא תהיה שום בעיה עם זה, זה גדעון סער ולא 'הבית יהודי', וגם יש תקדים כזה בבתי חולים. יש בתי חולים מתקדמים יותר כמו אסותא שכותבים הורה. כלומר, אפשר לשנות את המערכת הזו".

קול טענה בכנס שלמרבה הפתעתה נתקלה בהתנגדות חד משמעית: "גדעון סער אמר לי באופן נחרץ 'עד כאן. בשום אופן לא מוכן. אל תקחו לי את המשפחה. מבחינתי משפחה זה אבא ואמא ואני לא מוכן לשנות את זה'. הוא בשום פנים ואופן לא היה מוכן לשמוע".

"כשזה בא מפייגלין אני מבינה", הוסיפה קול, "אבל כשזה בא מגדעון סער - יש בעיה".

התבטאות זו מהדהדת חזק למה שאמר סגן שר החינוך אבי וורצמן לפני כשלושה וחצי חודשים, "משפחה זה אבא, אמא וילד". גם אז יצאה ח"כ עדי קול בעד הקהילה הגאה, כשקראה לעברו: "אתם לא תגדירו מהי משפחה". מאוחר יותר הבהיר וורצמן כי התייחס להגדרה הרשמית של מדינת ישראל במוסד המשפחה, וכי מדינת ישראל היא מדינה שחשוב לה לשמור על הרכיב היהודי".

ח"כ עדי קול מסרה ל-mako גאווה: "דבריי הוצאו מהקשרם, הדברים התייחסו להצעת חוק שהגשתי המבקשת לשנות, בטפסים רשמיים, את המונח 'שם האב/האם' ל-'שם ההורה'.  השר סער הודיע לי כי לא יתמוך בהצעה וביקש לדבוק במונחים המסורתיים של אב/אם. אני מעריכה היטב את פועלו של סער למען זכויות הלהט"ב, ומבקשת לציין שאף תמך בהצעת החוק שהגשתי להשוואת נקודות הזיכוי לזוגות בני אותו מין".

מלשכתו של השר סער נמסר בתגובה: "שר הפנים מתנגד להצעת חוק של ח"כ קול וכך הודיע לה בפגישתם. עם זאת, הציטוטים שיוחסו לשר לא נאמרו על ידו. לשר הפנים גישה ליברלית לכל תאי המשפחה, והוא מכבד ותמיד מצביע בעד הצעות חוק שתכליתן קידום זכויות של בני ובנות הקהילה הגאה. עם זאת, הצעת החוק של ח"כ קול חוטאת בכך שהיא אינה מכבדת את המשפחה ההטרוגנית, ומבקשת למחוק את 'אבא' ו'אמא', דבר שלא יקרה במשמרת של שר הפנים הנוכחי".  

שר הבטחון: "המדינה צריכה להכיר בנישואין חד מיניים"

דבריו של סער מגיעים, כאמור, יום לפני שמציינים במרכז הגאה את יום הבנ"ה בעצרת תנועות הנוער בשיתוף עם איגי, ארגון הנוער הגאה, במטרה להעביר מסר נגד הלהט"בפוביה ובעד שוויון זכויות לקהילת הלהט"ב בישראל. במסגרת הארוע שיתקיים בבית דני בת"א, ייפגשו כ-600 בני נוער חניכי תנועות הנוער השונות מכל רחבי הארץ, עם חניכי איגי ופעילים חברתיים מהקהילה, וידונו בנושאים שונים במתכונת שולחן עגול.

חבריו לממשלה של סער הביעו תמיכה בקהילה לקראת אירועי ההבנ"ה: "הקהילה הלהט"בית סובלת בכל העולם מאפליה, משנאה ללא סיבה, מרדיפה והדרה", אמרה שרת הבריאות יעל גרמן, "היום צריך לומר בקול כי נטיה מינית וזהות מינית אינה משנה כהוא זה את האינטילגינציה, הערכים המוסריים, הכישרונות, היכולת להעניק, הטוב או הרע של כל אדם. זכותה של כל אשה וזכותו של כל גבר לאהוב את מי שלבו נמשך אליו, כל עוד שאינם פוגעים בזולת. שנאת השונה המתבטאת בשנאת הקהילה הלהטבי"ת מקומה בימי הביניים ונובעת מאותם יצרים חשוכים של רדיפת מכשפות, יהודים ועוד. אין לה מקום בחברה של היום".

יום הבנה 2014
יום הבנה 2014

שרת המשפטים ציפי לבני הצטרפה לברכות ואמרה: "ישראל, ביחד עם למעלה מ-100 מדינות ברחבי העולם, מציינת את יום הבנ"ה. לכל אדם יש זכות בסיסית להיות מי שהוא ולאהוב את מי שבוחר וזאת מבלי לפחד מאלימות ומשנאה. זה מאבק ראוי שאני שותפה לו כשרת משפטים, כאזרחית בישראל וכאדם. וזה גם מאבק למען כולנו - למען חברה סובלנית, שוויונית ודמוקרטית".

גם שר הבטחון משה יעלון הביע את תמיכתו הבלתי מסויגת בשוויון זכויות ללהט"בים: "המדינה צריכה להכיר בנישואים חד מיניים. יש לאפשר חופש בחירה. המדינה צריכה להכיר בזה. זה כבר הוכר בעבר. היה לנו מקרה כזה בצה"ל כשבן זוג של גבר הוכר לצורך העניין כידוע בציבור. תראו אותי כמי שמגויס למען הקהילה ההומו-לסבית בכל מה שקשור לזכויות, בכל מה שקשור למניעת אפליה, בכל מה שקשור ללחימה בהומופוביה. אני מגויס ולא מגמגם בזה, ולא מהסס בזה ולא מתלבט בזה. גם כאן יש לי קו מאוד ברור, מצפן מאוד ברור, ואם עולים דברים שאתם חושבים שאני יכול לעזור ולהתערב בהם - דלתי פתוחה״.

עוד בכנס - אביעד קיסוס: "מבחינה חברתית אני גם גבר וגם אישה"

שוויון זה לכולנו - אביעד קיסוס (צילום: ליאור קסון,  יחסי ציבור )
"הומואים יכולים להבין מהו סקסיזם". אביעד קיסוס | צילום: ליאור קסון, יחסי ציבור

העיתונאי ושדרן הרדיו והטלוויזיה אביעד קיסוס, מחצית מהצמד טל ואביעד, השתתף גם הוא בכנס של בית הספר למשפטים של המכללה למנהל, ושפך אור על היחס הנגזר מהיותו הומו מוצהר בפגישות עבודה שהוא מקיים עם טל ברמן, ולאופן שבו משפיע יחס זה על הזהות שהוא חש עם המאבק הפמיניסטי.

"כשאני יושב עם השותף שלי לעבודה טל בפגישה רשמית", אמר קיסוס, "ברגע שמדברים על כסף - סביר להניח שהפנייה תהיה אליו ולא אלי. אני לצורך העניין אהפוך באותו רגע לאשה בחדר. אם תהיה אישה בחדר, סביר להניח שמעמדי יעלה בחדר על חשבון מעמדה שלה. זה משהו שאני חי וחווה אותו לחלוטין. הבנתי שהמבחינה הזו, החברתית, אני לא רק גבר אלא גם אישה".

קיסוס, שדיבר על המאבק המתנהל בימים אלו למען פונדקאות של זוגות גאים, הוסיף: "אני מגדיר את עצמי כפמיניסט לא פחות ממה שאני מגדיר עצמי כהומו. הומואים לא יכולים לשכוח את המחוייבות שלהם למאבק הפמיניסטי בשום פנים ואופן. הומואים לא יכולים להרשות לעצמם לא לחשוב על הפונדקאית, האשה שנמצאת בתוך ההליך, כי הומואים הם הסוג היחיד של גברים שיכול להבין לעומק סקסיזם מהו".

עוד ב-mako גאווה: