>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

הומואים דתיים מתחבקים (צילום: David Silverman, GettyImages IL)
אין איסור על הנטייה (אילוסטרציה) | צילום: David Silverman, GettyImages IL
ועדת האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל אמנם לא קבעה כי "טיפולי המרה" בכללותם אינם אתיים, אולם בארגון הו"ד (הומואים דתיים), שיזמו מלכתחילה את הדיון בנושא, דווקא מסתכלים על חצי הכוס המלאה, ויקיימו יום עיון מיוחד בשיתוף הסתדרות הפסיכולוגים בישראל.

הוועדה של הפ"י קבעה בנייר העמדה שפרסמה לפני מספר חודשים, כי טיפולים שיש להם מניע אידאולוגי פסולים לחלוטין. כמו כן, הוועדה קבעה כי סיכויי ההצלחה של ה"טיפולים" קלושים, ולעומת זאת, קיים חשש לגרימת נזק. מארגון הו"ד נמסר, כי הם מחזקים את ידי ועדת הפסיכולוגים אשר הבהירה רבות בנושא טיפולי ההמרה. "אנו קוראים לפסיכולוגים ולמטפלים בכללם, ולארגון 'עצת נפש' בפרט, ללכת אחר המלצות הועדה ומסקנותיה".

"אנו בארגון הו"ד מביעים תקווה שדברי הוועדה יהיו נר לרגליהם של מטפלים ואנשי חינוך בהתמודדותם עם בחורים בעלי נטייה הומוסקסואלית, תוך מתן דגש על חייו האמוניים והדתיים של האדם..

עוד מסרו בהו"ד, כי חשוב שמשרד הבריאות יאמץ את מסקנות נייר העמדה של הפ"י ויחווה דעתו בעניין מטפלים "חאפרים" אשר מבצעים טיפולי המרה באופן שרלטני, ללא פיקוח וללא הכשרה מקצועית וכן יפעל המשרד לקידומו של חוק פסיכותרפיה בישראל.

"אין איסור בנטייה"

בעלי נטיות הומוסקסואליות תמיד עמדו במרכז מחלוקות שונות הנוגעות בסוגיות רבות ומגוונות. נושא אחד שזכה לתהודה (בעיקר בחברה הדתית) הוא נושא טיפולי ההמרה. טיפולי ההמרה הם טיפולים הטוענים לשינוי הנטייה ההומוסקסואלית לנטייה הטרוסקסואלית על ידי טכניקות שמושאלות מטיפול בהתמכרויות ודברים דומים.

"מתוך פעילותנו הרבה במתן מענה לאלפי בחורים הומוסקסואלים דתיים, ומתוך מאמצינו הרבים לקידום השיח בנושא, נוכחנו להבין את הבעיות החמורות הקיימות", נמסר מארגון הו"ד. "ארגון הו"ד היה זה שיזם את הפנייה להפ"י (הסתדרות הפסיכולוגים בישראל) ולמשרד הבריאות על מנת להוציא נייר עמדה רשמי לראשונה בישראל בנושא חשוב זה, אשר בגדר דיני נפשות".

רון יוסף (צילום: דרור - עורך אתר הו"ד)
הרב רון יוסף, העומד בראש ארגון הו"ד | צילום: דרור - עורך אתר הו"ד

בשבוע שעבר פורסם נייר העמדה של ועדת מומחים מטעם הפ"י, אשר מסקנותיה אישררו את עמדות ארגון הו"ד בנושא. "אנו בארגון הו"ד, המחויב לתורת ישראל ולהלכה, איננו באים ח"ו להתיר איסורים ויחד עם זאת יש לומר בבירור כי אין איסור בנטייה".

הו"ד פועל מיום הקמתו בשיתוף פעולה עם רבנים, פסיכולוגים, עובדים סוציאליים, אנשי אקדמיה ואנשי חינוך ומשמש כמרכז סיוע ותמיכה לאלפי הפונים ובני משפחותיהם. בארגון מדגישים, כי הו"ד איננו ארגון טיפולי וכי אין כל התערבות בתהליך הייעוץ והטיפול הניתן לבחור דתי בעל נטייה הומוסקסואלית. "אנו רק מפנים את הבחורים לאנשי מקצוע מוסמכים בעלי הכשרה וידע בנושא זה".

כפי שמסבירים בהו"ד, בחור דתי ראוי שילך להתייעץ עם איש מקצוע מנוסה, ולא ילך באופן אוטומטי לאדם מוטה אשר יעשה הערכה לא אובייקטיבית על מצבו בסוגיה זו. חשוב שיובהר לאותו אדם מצבו והדרכים הניצבות בפניו, ובמידת הצורך בטיפול פסיכולוגי בהתאם לאתיקה המקצועית.

"אנו מאמינים שיש הנמצאים במקום של לבטים ולאו דווקא של זהות מינית מגובשת", נכתב במסמך של הו"ד, "כמו כן יש כאלה עם נטיות מיניות בשני הכיוונים ולפי זה ממליצים על טיפול שיעזור האדם להבין ולקבל את נטייתו או במקרים אחרים ניסיון ללמוד להקריב חלק מעצמו על מזבח אמונתו, במידה ונטייתו היא לשני הכיוונים כדי לבחון את האפשרות להקמת משפחה כדת משה וישראל בצורה אמיתית תוך התחשבות במרכיבי אישיותו של המטופל וללא משוא פנים.

ביום העיון יוצגו נתונים שנאספו בנושא. הדוברים ביום העיון: הרב יובל שרלו, פרופ' טוביה פרי, ד"ר גבריאל וייל (יו"ר ועדת המומחים מטעם הפ"י), ד"ר עופר מאורר והרב רון יוסף שעומד בראש ארגון הו"ד.

>> עדויות של הומואים דתיים שהתנסו ב"טיפולי המרה"

>> "אם הומו יכול להתחתן עם אישה – זה עדיף"

>> ארגון הפסיכולוגים בישראל: "יש להיזהר מ'טיפולי המרה' לא אתיים"