לפני 9 שנים נכנס אדם חמוש לברנוער ורצח נערים ונערות רק כי הם שונים. 9 שנים חלפו ולא הרבה השתנה. רק בחודש שעבר טרנסג'נדרית נדקרה בדרום תל אביב וגברים הומואים בירושלים הוכו על ידי נערים שפיתו אותם למפגש בגריינדר. בשבועות האחרונים התעוררה מחאה ציבורית כנגד חוסר השוויון והאפליה של הקהילה הלהט"בית בישראל. מדובר במאבק שמצטרף להיסטוריה של אלימות, מדיניות להט"בופובית ואפליה כלפי חברי הקהילה הגאה בישראל.

על רקע מאבק זה ולרגל 9 שנים לרצח בברנוער, החליט ארגון הנוער הגאה איגי בשיתוף תנועות הנוער, לארגן עצרת מחאה ענקית הקוראת לשים סוף לאלימות כלפי הקהילה הגאה. המחאה תחל בצעידה המשחזרת את הצעדה הספונטנית שהתרחשה בליל הרצח, תוך קריאה ברורה של הנוער בישראל – "די לאלימות, כן למרחבים בטוחים לנוער הגאה!".

הנוער בישראל דורש שוויון וביטחון פיזי ללא קשר לנטייה מינית, לזהות מגדרית, לצבע עור, לדת או ללאום ויוצא למאבק. בני הנוער יחברו יחד בקריאה לשוויון, להפסקת האלימות ולסולידריות. במוצאי שבת ה-11.8 בשעה 20:00 תצא לדרך צעדת הנוער הגדולה מבית הברנוער הישן בשדרות רוטשילד פינת נחמני ותסתיים בעצרת הנוער המרכזית בכיכר הבימה.

בין משתתפי האירוע: משפחות הנפגעים בברנוער, הופעה של בן וטיילור, הופעה של סטפן לגר, לאון שנידרובסקי וסתיו סטרשקו, נערים ונערות מארגונים ותנועות נוער, ביניהם הנוער העובד והלומד, נוע"ם-נוער מסורתי, הצופים, הכנפיים של קרמבו, המחנות העולים, בני המושבים, השומר הצעיר, נחשונים, תנועת תרבות.

7.6% מבני הנוער הגאים הותקפו פיזית בגלל נטייתם המינית

במחקר האחרון שיזם מכון המחקר ע"ש מגנוס הירשפלד של איגי עולים נתונים מדאיגים אודות מצב הנוער הגאה בישראל. כ-80% מבני הנוער הגאים העידו כי הביטוי "הומו" נאמר בתדירות גבוהה כקללה, וכרבע מהם (25%) העידו כי הביטוי לסבית (כקללה) נאמר בתדירות גבוהה. עוד עלה במחקר כי שיעור החשיפה לאלימות (מילולית, מתונה וקשה) בקרב תלמידים מהקהילה הגאה גבוה פי 2 מאשר האוכלוסייה הכללית.

נתון מדאיג נוסף שנחשף במחקר העיד כי 7.6% מבני הנוער הגאים הותקפו פיזית בגלל נטייתם המינית, וכי שיעור החשיפה להטרדה מינית בקרב תלמידים בקהילה הגאה גבוה פי 3 מאשר בקרב האוכלוסייה הכללית. ממצאים אלו מעידים כי תלמידים גאים נמצאים בסיכון גבוה הרבה יותר מתלמידים אחרים לגילויי אלימות.

>> "אל תתנו לנו להיות הורים, תתנו ליגאל עמיר"

>> חוק הפונדקאות הוא רק הגפרור שהצית את השריפה

>> כך הפכנו אחת המדינות עם הכי הרבה משפחות גאות

בר חג'מה, מתנדבת בשנת שירות בארגון איגי: "הרצח בברנוער הוא פצע עמוק וכואב בהיסטוריה של הקהילה הגאה בישראל. הוא עיצב את האופן בו אנחנו, חניכות ומדריכות בארגון הנוער הגאה, מתכתבות עם המציאות. אי אפשר לספר את הסיפור שלנו, הסיפור האישי, החברתי, הקהילתי והחינוכי, מבלי לזכור את הקורבנות של הפרשה".