זהורית שורק היא אישה דתייה. היא גם לסבית, נשואה ללימור ואם לשני ילדים. כבר שנים שהיא עובדת בעמלנות על מציאת דרכים לשלב בין אמונה דתית לחיים להט"ביים. היא חברה בקבוצה שמאוגדת סביב בית כנסת בלב תל אביב שבו יכולים להתפלל גם זוגות חד מיניים, לקיים בר מצוות ולהרגיש שייכות. בחגים, במיוחד בראש השנה ויום כיפור, היא בין מארגני התפילות ההמוניות של הקהילה הגאה. הבוקר היא צעדה עם חברים וחברות דתיים מרחבת הכותל אל בית ראש הממשלה, ושם מול הבית ברחוב בלפור היא תתחיל לשבות רעב.

שורק כתבה בפייסבוק שההשראה למהלך היא אסתר המלכה, שנקטה בצעד הזה כשהמן הרשע איים על יהודי פרס (כך לפחות לפי המגילה). שביתת רעב היא תמיד צעד קיצוני, אבל בהקשר הזה יש בה עוד משהו: שורק היא אדם דתי. היא שומרת שבת. כל הקבוצות שמתאגדות ברגעים אלה נגד קהילת הלהט"ב, ובעיקר החרד"לים והחרדים, אינן יכולות להאשים אותה בהאשמות הרגילות שמוטחות כלפי הומואים מתל אביב. שורק לא רוקדת חצי עירומה על משאיות, היא מפרידה בין בשר וחלב. עכשיו תתמודדו איתה.

יום שביתת הלהטב (צילום: יונתן סינדל פלאש 90)
מפגינים מניפים דגלי להט"ב היום בתל אביב | צילום: יונתן סינדל פלאש 90

בזמן ששורק צעדה לעבר בית נתניהו התאספו פעילים בצומת היציאה משילת לכביש 443. הם לא ממש הפריעו לנהגים לצאת לעבודה, אלא ניסו לחלק פליירים ולקרוא ל"אהבת חינם". בהמשך היום יתקיימו אירועי מחאה ברחבי הארץ, מקרית שמונה עד באר שבע. במקומות כמו פרדס חנה, אור יהודה וכרמיאל יהיו אירועים בסדר גודל כזה או אחר. אבל המחאה שהחלה סביב חוק הפונדקאות צמחה בסוף השבוע והפכה למשהו גדול בהרבה.

הרווח שבין נתניהו לסמוטריץ'

חוק הפונדקאות הוא אולי הגפרור, אבל השריפה כבר מזמן יצאה משליטה. בתוך קהילת הלהט"ב יש רצון גדול שתשומת הלב הציבורית תופנה גם לפינות הפחות מוכרות, ובעיקר לעבר הקהילה הטרנסית שאותה משפיל ומענה שר הבריאות ליצמן ככל יכולתו. השרה הקודמת, יעל גרמן, ניסתה להוביל מהלכים שיתקנו אפליה מיותרת, שהיא בעיקר מעליבה ופוגעת שאנשים שזקוקים להתאמה מגדרית. ליצמן מנסה לסובב את הגלגל לאחור, או לפחות לעצור את ההתקדמות, וזה בולט לעין ומקומם.

מה שליצמן וחבריו לא מבינים זה שהם עצמם יצרו השבוע הזדמנות לציבור החילוני בישראל להתקומם נגד המלחמה שמנהלים נגדם הוא ורבני המכינות הקדם צבאיות. לא במקרה הצטרפה כל הקהילה העסקית למחאה הזאת; זה לקח קצת זמן, אבל בעבודה קשה ומתוחכמת של כמה פעילים אגרסיביים הצטרפו כל הגופים הגדולים במשק למפגן תמיכה שטרם נראה בישראל. החברות הללו, החשובות בישראל - כולל אלקטרה, סלקום, קסטרו, שטראוס, אסם, אמדוקס, אפל, מיקרוסופט ורבות אחרות- לא פחדו להסתכסך עם הקהל החרדי שמאיים תמיד בחרמות. הן עשו זאת כי הרגישו שהגיע רגע האמת.

יום שביתת הלהטב (צילום: תומר נויברג פלאש 90)
ליצמן וחבריו יצרו השבוע הזדמנות לציבור החילוני בישראל להתקומם. המפגינים בתל אביב | צילום: תומר נויברג פלאש 90

המלחמה של החרדים נגד קהילת הלהט"ב היא מלחמה נגד החילוניות הישראלית כולה. נגד שירות נשים בצה"ל, בעד הפרדה בין נשים וגברים והתעצמות הכפייה הדתית. כבר הרבה שנים שהיחס לקהילה הגאה הוא מין נייר לקמוס שלפיו קל לראות מי נאור ומי חשוך. בהקשר הזה כדאי לזכור: גם אם הוא אחראי בעצם לפריצת כל המחאה הזאת, בסוף היום נתניהו אינו הומופוב, והוא מאמין שלקהילה מגיע שיוויון מלא. הוא אמנם לא עושה כלום כדי שזה יקרה - ולהפך, נכנע לשותפיו הדוחים - אבל זה עדיין ההפך הגמור מבצלאל סמוטריץ' שהוא באמת גזען, הומופוב ואחת הדמויות הכי דוחות בפוליטיקה הישראלית.

כולם כולל כולם

החל מהבוקר יש מאהל מחאה בשדרות רוטשילד בתל אביב, עם שידור חי (שמועבר גם בקשת ובמאקו). ב-18:00 תתקיים בדרום תל אביב הצעדה הגדולה בעקבות דקירתה של טרנסית בשבוע שעבר. זאת תהיה הזדמנות לקהילת הלהט"ב כולה לנסות להפנות את תשומת הלב הציבורית לאזורי תעשיית המין והניצול. ב-20:00 תחל העצרת המרכזית, אירוע יותר מיינסטרימי שבו ידברו על שיוויון זכויות באופן כללי.

הקהילה תנסה לשלב את שני האירועים האלה ולהסביר שהם קשורים זה בזה. שההתעמרות של המדינה בטרנסים ובטרנסיות היא חלק ממגמה שבמסגרתה רק הומואים מבוססים יכולים לאפשר לעצמם פונדקאות. שהמדינה בעצם מעודדת את אזרחיה לבזבז מיליוני שקלים בחוץ לארץ ולעבור חוויות קשות במקום להפוך באופן הכי טבעי להורים בישראל. משפחה והורות הם הערכים הכי מרכזיים בתרבות הישראלית; לא פלא שכשהזכות הזאת נגזלת מקבוצה שלמה וגדולה, הציבור הישראלי כולו מצטרף למחאה.