הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות מעלה הילוך במאבק הקהילה הגאה מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה, עד למצעד הגאווה והסובלנות ב-2.8 הגדול ביותר בירושלים אי פעם. במאהל ישהו וימחו חברי וחברות הבית הפתוח, להט"בים ובני ברית מכל רחבי הארץ, פעילי הארגונים ומנהיגי ציבור מכל המגזרים. המאהל יפתח היום (25.7) בצהריים החל מהשעה 13:00 כחמ"ל המאבק בזמן ולאחר הדיון בבג"ץ תעודות הלידה.

עופר ארז, מנכ"ל הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות: "ביום חמישי האחרון הפגנו מול בית ראש הממשלה וצעקנו 'נמאס!', והתכוונו לזה. ואנחנו ממשיכים! עד ליום המצעד הגאווה והסובלנות בירושלים, ב-2.8, נהיה במאהל המחאה שנועד להבהיר לכל שהפסקנו לבקש, מעכשיו מתחילים לדרוש. אלה לא הפגנות חולפות, זאת מחאה כלל ארצית שתימשך ותתעצם עד שנראה שינוי אמיתי".

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות: "ממשלת ישראל וראש הממשלה נתניהו העומד בראשה נכשלים בהגנה על הקהילה הגאה ועל זכויותיה. המאבק הזה הוא מאבק על דמותה של מדינת ישראל, ולכן אנו רואים את ההתגייסות האדירה גם של תומכי הקהילה הגאה, סטרייטים וסטרייטיות, למאבק. אני קורא לכל הציבור במדינה - בני משפחה, חברים, עמיתים לעבודה ושכנים - הצטרפו אלינו למאהל כדי להבהיר לראש הממשלה - הגיע הזמן למעשים!".

במאהל ישתתפו גם זהורית שורק, השובתת רעב זה היום הרביעי במחאה על אפליית הקהילה הגאה, ואייל לוריא, ממנהיגי המחאה בירושלים, שנעצר באלימות בידי המשטרה בהפגנה בכיכר פריז. זהורית שורק: "ביום ראשון, תשעה באב, פתחתי בשביתת רעב מול ביתו של ראש הממשלה. כאישה לסבית ודתיה, הימים האחרונים היו לא קלים. קיבוע אפליה כנגד חברי לקהילה ומניעת זכויותינו להורות ומשפחה, הותירו אותי פגועה וחסרת מנוחה, עם רצון עז ​ו​לייצר שינוי משמעותי".

"התחלתי את שביתת הרעב מול בית ראש הממשלה ביום צום ט' באב, שהוא יום החורבן", מסבירה שורק, "כל ילד יודע להסביר כי החורבן נגרם עקב שנאת חינם. אפליה היא שנאת חינם. אנחנו יושבות ויושבים כאן במטרה לקדם שוויון עבור הקהילה הגאה ועבור החברה הישראלית בכלל - על מנת שנראה חברה המבוססת על אהבת חינם, סובלנות וקבלת האחר".

>> "אל תתנו לנו להיות הורים, תתנו ליגאל עמיר"

>> יום היסטורי: "ניצחנו בענק, המחאה רק החלה"

>> חוק הפונדקאות הוא רק הגפרור שהצית את השריפה

>> כך הפכנו אחת המדינות עם הכי הרבה משפחות גאות

אייל לוריא, מעמד מפלגת מרצ למועצת העיר ירושלים, שנעצר באלימות בהפגנה בכיכר פריז: "הקמת מאהל המחאה היא חלק מהמאבק הגדול ביותר שראינו בישראל מאז המחאה החברתית ב-2011. אנו נתייצב מול ביתו של ראש הממשלה, שמשוויץ בקהילה באנגלית ומהסס לומר להט"ב בעברית ובעיר שבה המועמדים לראשות העיר מגמגמים כנשאלים האם יגיעו למצעד כדי לדרוש את שוויון הזכויות הבסיסיות שמגיעות לנו. אני קורא לכל ירושלמי וירושלמית באשר הם, בואו והצטרפו למאבק – בואו והצטרפו למאהל – בואו נהפוך את מדינת ישראל והעיר ירושלים לבית של כולנו".

אייל לוריא לאחר מעצרו (צילום: חדשות)
אייל לוריא לאחר מעצרו | צילום: חדשות

הבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים הינו ארגון לשינוי חברתי והמרכז של הקהילה הלהט"בית בירושלים וסביבתה, והוא מהווה נדבך בלתי-נפרד מהמרקם החברתי והפלורליסטי של העיר. העמותה הוקמה בשנת 1997 ובמרוצת השנים צמחה להיות הארגון הלהט"בי עם היקף השירותים הגדול ביותר בישראל. הבית הפתוח מתמקד בבניית קהילה, מקדם פרויקטים חינוכיים ושינוי חברתי, מפעיל מרפאת בידוק למין מוגן, היחידה מסוגה בעיר, מפיק את מצעד הגאווה והסובלנות בעיר ומספק שירותי בריאות ורווחה מגוונים לאלפי בני אדם בכל שנה.