>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
כנס חירום
נציגות נאה לחברי הכנסת בכנס החירום אותו יזמה ח"כ נינו אבסדזה (קדימה). את "פגישת העבודה" יזמה אבסדזה בעקבות גל ההתבטאויות ההומופוביות של חברי הכנסת אנסטסיה מיכאלי ואורי אריאל כנגד הקהילה הגאה.

ח"כ אבסדה פתחה את הדיון בהומור וציינה, כי היא שמחה לראות בחדר הומואים חיים מעל גיל 40. בהמשך, הוסיפה: "אני מתביישת שאני והיא מייצגות את אותו מגזר. לצערי, למרות שהקהילה הגאה מתקדמת קדימה, אנו עדים לדעות כאלה בבית הנבחרים".

"יש להקים ארגון גג של כל התאים הגאים"

אבסדזה התייחסה לתשובה הלקונית של ראש הממשלה ולהתעלמות של שר הביטחון נוכח פנייתו של ערוץ הגאווה בבקשה לתגובה נוכח האירועים, ואמרה: "הבעיה אינה רק באנסטסיה מיכאלי ואורי אריאל, אלא בתמיכה של ליברמן, ברק וביבי שיושבים ושותקים לנוכח ההתבטאויות האלה. המדינה מתגאה בקהילה הגאה כלפי חוץ, אבל איפה היא היום?".

אבסדזה קראה להקים ארגון גג לכלל התאים הגאים, עם דוברות וועד משותף. ״חשוב שמהכנס ייצאו גם דרכי פעולה אופרטיביות לשיתוף פעולה עתידי גם פוליטית וגם מעשית".

את הדיון ניהלה אבסדזה בשיתוף עם ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ), שציין כי על אף כל המצעדים והתיירות הגאה, מצבה של הקהילה אינו טוב. "לקהילה הגאה יש בעיות בשלושה תחומים עיקריים: בחקיקה, בתקציבים ובחינוך", אמר. בהתייחסו להפגנה בשבת, אמר הורוביץ, כי למרות הדברים המזעזעים שנאמרו, קרה דבר חיובי: אנו מגלים את הדיעות האמיתיות של חברי כנסת ושל אנשים בחברה, ומתמודדים איתם.

ח"כ הורוביץ התייחס למכתבים אותם הוא מקבל מדי שבוע מצעירים שמספרי כי הם סולקו מבתיהם בגל נטייתם המינית או זהותם המגדרית, כאלה שסובלים מהתעללויות ויחס קשה מצד המשפחה והסביבה.

ברגע האמת ח"כים שותקים

אין תמונה
הח"כים המשתתפים בדיון החירום
"יש סכנה שהדברים ילכו אחורה", אמר הורוביץ. "מה מבטיח שהזכויות שהשגנו בעשרים השנים האחרונות ישארו? כלום". הורוביץ התייחס לאמירות ולהבטחות של חברי כנסת ושל השרה לבנת לתמוך בקהילה הגאה, ואמר כי ח"כים רבים יוצאים בהצהרות, אך ברגע האמת נאלמים דום. "במשך 3.5 שנים שלי בכנסת לא עבר ולו חוק אחד למען הקהילה הגאה. חכ"ים טובים בדיבורים, אבל ברגע האמת הם לא תומכים בקהילה הגאה".

כזכור, החודש סערה הקהילה הגאה בעקבות דבריהם של ח"כ אורי אריאל כנגד גיוס הומואים לצה"ל ושל ח"כ מיכאלי, שטענה כי הומואים מתאבדים בגיל 40 וכי לסביות  הן נשים שעברו הפלה.

ח"כ מולא צינן את האופטימיות כשאמר: "לא יתכן שמונעים זכויות בסיסיות מאזרחי המדינה אבל אל תשלו את עצמכם. שום דבר לא יעבור בממשלה הזאת".

חוץ מהורוביץ ואבסדזה – יושבי הראש המשותפים של השדולה נגד הומופוביה, נכחו מספר חברי כנסת נוספים, בהם: דניאל בן סימון (העבודה), לימור לבנת (ליכוד), ד"ר עינת ווילף (עצמאות), רונית תירוש (קדימה), אבישי ברוורמן (העבודה) שלמה מולה (קדימה), מירי רגב (ליכוד), דב חנין (חדש) ויואל חסון (קדימה).

כמו כן הכריז ח״כ דניאל בן סימון על הגשת חוק (בשיתוף עם ח״כ נינו אבסדזה וח״כים אחרים) בנוגע להסדרת נישואין אזרחיים לבני זוג חד מיניים: ״ברית הזוגיות לזוגות חד מיניים״. 

לבנת: "אצביע בעד הצעת חוק ברית הזוגיות"

השרה לבנת אמרה: ״אני כאן בשלושה כובעים, כשרה, כחברת כנסת וכאדם. אני מתביישת בבורות, בחוסר הסובלנות, בסטריאוטיפיות ובשנאה ואני בעיקר מתביישת שדברים אלו יצאו מהבית הזה".

לבנת הוסיפה, כי היא גאה בפעילות המשרד שלה, שבו יש תמיכה בקהילה הגאה במספר פרוייקטים. "אני גם גאה בפעילות התא הגאה בליכוד, ליברליות היא אינה נחלת השמאל". 

לבנת ציינה, כי תצביע בעד הצעת חוק ברית הזוגיות, שהונחה על שולחן הכנסת על ידי ח"כ דניאל בן סימון ויו"ר התא הגאה בעבודה, דן סלייפר. לבנת אמרה, כי תקדם אותה ביחד עם נושאים אחרים בליכוד.

ח"כ רגב התייחסה לטענה שעלתה נוכח דבריו של ח"כ אריאל ואמרה שלפי מיטב ידיעתה אין שום בעיה בצבא בגיוס ובמיון. "כמנהלת ועדת כוח אדם במילואים, אדון בכל מה שצריך כדי לתת לכל אדם לחיות בהתאם לנטיותיו. הדלת שלי פתוחה תמיד". 

מטעם ארגוני הקהילה נכחו נציגי האגודה, איגי – ארגון הנוער הגאה, תהל"ה – תמיכה להורים לילדים להט"ביים, חוש"ן – חינוך ושינוי, הארגונים הדתיים חברותא ובת קול וכמובן התאים הגאים בקדימה, בעבודה ובליכוד.

שי דויטש, יו"ר האגודה, הדגיש כי קיימות בעיות, עמן יש להתמודד: "הקללה הומו היא עדיין הקללה הרווחת ויש לטפל ברמת החינוך". דויטש ציין, כי משרד החינוך יכול לממן את פעילות חוש"ן – חינוך ושינוי. "אז יהיה תירוץ אחד פחות לבתי הספר להימנע מהפעילות החשובה". עוד התייחס דויטש לבעיית האבדנות בקרב בני נוער ולהיעדר התייחסות של המדינה לקהילה הלהט"בית כחתך בפני עצמו – על הקשיים והבעיות הקיימות בו. 

עוד נאמו מטעם התאים הגאים: דן סלייפר, ד"ר אוון כהן ואבי סופר, נציגת ועד הורי תהל"ה, איגי – ארגון הנוער הגאה והארגונים הגאים הדתיים.

>> ארה"ב: זוג לסביות נרצחו - כנראה על רקע הומופובי

>> אני אוהב את הבן ההומו שלכם. למה אתם לא?