לאחר שניצן הורביץ הודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים, והבחירה של הח"כ מהעבודה להישאר בארון, נדמה היה כי בכנסת הבאה הקהילה תישאר ללא נציג גאה.

ואז הגיעו הפריימריז בליכוד ועו"ד אמיר אוחנה, ממקימי התא הגאה בליכוד, נבחר כנציג מחוז ת"א ושובץ במקום ה-32 ברשימה, מקום לא ריאלי לרוב הדעות, אך לא לדעתו של אוחנה.

קודם כל זה סופי? עם כל הבלגן בספירת הקולות?

כן. הספירות החוזרות רק הוסיפו לי עוד כמה קולות.

אז אפשר לומר שאנו עדים לרגע היסטורי? ח"כ גאה ראשון בליכוד?

קודם כל זו היסטוריה שהומו מחוץ לארון רץ בפריימריז פתוחים במפלגה כלשהי בישראל ומנצח. האם אני אהיה ח"כ או לא, אני מניח שכן, האם זה יקרה הפעם או בפעם הבאה? נחכה ונראה.

אתה עדיין חושב שזה ריאלי?

מקום 32 נחשב היום ללא ריאלי, מצד שני עד לפני כמה שבועות גם זכייה שלי במחוז ת"א של הליכוד הייתה לא ריאלית והנה זה קרה. חודש לפני הבחירות הקודמות גם מקום 19 ביש עתיד נחשב ללא ריאלי והנה גם זה קרה, אז לנבא שלושה חודשים לפני הבחירות זה מעט יומרני.

מה צריך לקרות כדי שתכנס לכנסת?

אני מקווה שהציבור יתעשת ויצביע למפלגות גדולות עם שורשים אידאולוגיים ולא למפלגות אופנה, שהיום הן כאן ומחר אינן. אנחנו רוצים לעשות שינויים ומהפכים ויש הרבה מה לעשות, אבל כשכל שנתיים מתחלפת ממשלה ומתחלפים שרים זה כמעט בלתי אפשרי לתכנן לטווח ארוך. אם אתה שמאל תצביע עבודה ואם אתה ימין תצביע לליכוד.

איך אתה מסביר את זה שבבחירות הקודמות הליכוד התחבר עם מפלגת אופנה – ישראל ביתנו, והפעם הבית היהודי מזנבת אחריכם מבחינת כמות המנדטים בסקרים?

זה דין הבוחר, שהליכוד צריך להתחבר עם מפלגות שיכולות לסייע לו להרכיב ממשלה. מפלגות האופנה מכניסות משב רוח רענן וזה סוד הקסם שלהן, אבל בהמשך הן יוצרות מצב שלא מאפשר משילות, כל אחת מושכת לכיוון שלה מה שמביא לבסוף לפירוק הממשלה.

אמיר אוחנה
אוחנה

אתה חושב שהשיבוץ שלך ברשימה יביא קולות נוספים למפלגה?

אני חושב שאני מביא קולות חדשים לליכוד. אני פונה לא רק לקהל להט"בי אלא גם לקהל יותר צעיר, וזו נקודת חולשה אצל הליכוד שבבחירות הקודמות לא הצליח כל כך למצוא את דרכו אל הצעירים ואני מקווה שבקמפיין הזה נשפר את המצב.

אתה לא חושש שמשתמשים בך כעלה תאנה?

עוד כשהקמנו את התא הגאה בליכוד היו שטענו שמדובר בעלה תאנה שנועד לאפשר לליכוד להציג את עצמו כמפלגה ליברלית. אבל זה לא שבא רה"מ או אחד השרים והציע להקים קבוצה גאה בליכוד כדי לשפר את מעמד המפלגה, אנחנו קמנו ועשינו מעשה בלי דרישה או בקשה של אף אחד. ומאז הליכוד מצביע בעד הקהילה הגאה, כך שלא מדובר בעלה תאנה. מי דמיין ששרה וח"כים מהליכוד יבואו למצעדי הגאווה? מירי רגב למשל תומכת בכל הצעות החוק הקשורות לקהילה, והיא בשורה אחת עם ניצן הורוביץ מבחינת הפעילות הלהט"בית בכנסת. עלה תאנה הוא קוסמטיקה ואילו אנחנו עושים כל הזמן.

טוענים נגדי  גם שאני 'הומו מחמד' כי קל 'לעכל אותי', עו"ד ואיש שב"כ לשעבר, רב סרן במילואים ולא בדיוק מאלה שרוקדים במצעד  על משאיות. אז אני מאוד מתנצל שכזה אני אבל זה אני, זה לא בשביל הפוליטיקה ולא כדי להיבחר בפריימריז. האם זה גורע מהרצון שלי לפעול לקידום זכויות מלא ללהט"ב? ודאי שלא. אני מקווה שהבחירה שלי והשיבוץ שלי ברשימת הליכוד יבהירו לכל מי שחשב שהליכוד היא מפלגה פרימיטיבית וגזענית שאלו דברי הבל, ושהליכוד היא מפלגה הרבה יותר פלורליסטית ומגוונת מכל האחרות".

איך כבשת את לב הליכודניקים?

הקרב היה צמוד מאוד, אבל הוספתי משהו חדש שלא קיים עד היום בליכוד, אני חושב שגם הרקורד המגוון שלי שכולל רקע ביטחוני, משפטי וכמובן העשייה הלהט"בית העניקו לי נקודת פתיחה טובה יחסית, ויכול להיות שגם לגיל הייתה השפעה. מעבר לכך כרתנו בריתות נכונות וגרפנו תמיכה גם ממקומות לא צפויים.

היו רבים בקהילה הגאה שהתגייסו לעזור לך למרות שהם מהצד השני של המפה הפוליטית. הופתעת?

האמת שכן. לא דמיינתי לקבל תמיכה כזו רחבה מכל המישורים. רבים מהקהילה תמכו בי עזרו לי ורצו איתי למרות שאינם אנשי ליכוד. הקהילה בחלקה הגדול הוכיחה שהיא יודעת לפעול כקהילה ואלו הדברים החשובים, כי בסופו של דבר כשנהיה בכנסת נצטרך לפעול במשותף כדי לממש את המטרות והערכים שאנחנו מאמינים בהם. אי אפשר רק להתכתש ולריב כל הזמן.

וזאת למרות שמבחינת רבים, הליכוד נחשב כעוין לקהילה?

הליכוד אף פעם לא היה עוין לקהילה הגאה, מה שהיה בליכוד זה שהנושא הלהט"בי היה non issue. ב-2011 הקמנו את התא הגאה בליכוד במטרה לשנות את זה. זה היה אחד הדברים הטובים שיצאו מהמהפכה החברתית בקיץ 2011 – הרצון של האזרחים להיות מעורבים. ההתארגנות הזו שלא היה ברור האם תצליח, הפכה להיות הקבוצה הפוליטית המשפיעה והגדולה ביותר בקהילה הלהט"בית, גם בגלל גודלה מבחינת כמות החברים וגם מבחינת ההשפעה מפני שהיא נמצאת במפלגת שלטון בה נערכים פריימריז, ולכן סופרים ומחשיבים את קולות המתפקדים. תוך זמן מאד קצר יצרנו קשר אישי עם חברי הכנסת והשרים.

Proud to be
סיבה לגאווה

למה לדעתך אנשים מתקשים לחבר זכויות להט"ב עם מפלגות הימין?

הטיעון שחוזר על עצמו שוב ושוב הוא איך אפשר להיות מיעוט ולדכא מיעוט אחר? אני חושב שיש פה ראיה מאד צרה, כי קודם כל צריך לבחון מיהו המיעוט. אנחנו 7-6 מיליון יהודים שחיים בלב מרחב עוין של 22 מדינות ערביות ועוד  1.4 מיליארד מוסלמים שמשחר הקמתה של מדינת ישראל ניסו לחסלה. אני חושב שאנחנו המיעוט כאן וצריכים לחשוב על הישרדותנו.

אז מצב כזה מצדיק מבחינתך תפיסה של 'יש זכויות ויש זכויות'? כן ללהט"בים לא לערבים?

אני חולק על הטענה הצרה שהימין שולל זכויות מערבים, זה מנוגד לכל הערכים בהם אנו מאמינים, ואני שואל את עצמי האם אלו שפועלים למען הקמתה של מדינה ערבית 23 במספר, מבינים שזו תהיה מדינה מדכאת זכויות אזרח, זכויות נשים, זכויות להט"בים כמו ה-22 האחרות.

אתה מאמץ את הקו ההסברתי של הליכוד ומדבר על ביטחוני-מדיני. מה עם הנושא החברתי כלכלי?

יש ניסיון מצד גורמים בשמאל להציג את המצב כשחור ונורא, והוא איננו. כמו גם לטעון שהמדיניות גורמת לאנשים לעזוב את הארץ. אבל הנתונים סותרים זאת בתכלית. למשל ב-2012 כמות היורדים מהארץ הייתה הקטנה זה 40 שנה, אנשים קונים פה מכוניות חדשות וטלפונים סלולריים חדישים ואפילו במד האושר העולמי אנחנו במקום גבוה יחסית. כך שהתחושה שהאופוזיציה יחד עם התקשורת מייצרות היא רחוקה מהמציאות.

אז בעצם החיים פה טובים?

הם לא שחורים כמו שמציירים אותם. אני לא אומר שאין מה לעשות, יש עוד הרבה עבודה. אחד הדברים החשובים שצריך לטפל בהם זה מחירי הדיור, הם גבוהים מאוד כבר שנים. אני חושב שלראש הממשלה היו תכניות טובות לטיפול במחירי הדיור שהביאו פתרון להיצע, בניגוד לתוכנית מע"מ 0 שהייתה יוצרת הצפה של ביקוש רב אבל לא מטפלת בהיצע, וכשיוצרים ביקוש גבוה שאין היצע שימלא אותו, אז המחירים עולים. ראש הממשלה הבין את זה ובלם את התוכנית אפילו במחיר של הליכה לבחירות.

מה דעתך על המרוץ של שאר המפלגות בעקבות זכייתך בחיפוש אחר מועמד גאה?

אני מברך על כל אדם שרוצה להיכנס לעשייה הפוליטית ולשנות לטובה. ובוודאי שמגיע גם ללהט"בים ייצוג הולם בכנסת. אנחנו חלק מהאוכלוסייה ואנחנו נמצאים בכל מקום, גם בכל מקום על הקשת הפוליטית וצריכים לשמוע את קולנו ולראות אותנו.

מה אתה חושב על ח"כ שבוחר להישאר בארון?

אני חושב שזה לא רצוי אך לגיטימי. אני חושב שלהיות בארון מעביר מסר שלילי שאומר שלהיות הומו זה דבר שצריך להתבייש בו ולהסתיר אותו, ובוודאי שעם המסר הזה אינני מסכים. יחד עם זאת חייבים לזכור שלבן אדם יש זכויות על עצמו, ואני נגד הכפייה הזו והניכוס הזה שטוען 'אם אתה הומו אז אתה שייך לי',  אתה בן אדם בזכות עצמך ויש לך את הזכויות שלך, אני יכול להגיד לך את דעתי אבל אסור לי לכפות אותה עליך".

אז אתה עשוי להיות הח"כ הגאה היחיד מחוץ לארון, מרגיש אחריות מסוימת?

"ודאי. יש פה תחושה של אחריות ואני מניח שאם אכן כך יהיה, אז בטח יהיו אליי יותר פניות ויותר עבודה בנושאים הלהט"בים.

כמה באמת אתה הולך להתעסק עם נושאים להט"בים אם תגיע לכנסת?

אני מעריך שיותר מח"כים אחרים, ואני מקווה להיות כתף ואוזן לבני ובנות הקהילה מכל המפלגות. אבל מעסיקים אותי גם נושאים אחרים, מדיניים, ביטחוניים וכלכליים ואני מקווה שחלק גדול מעיסוקי יהיה גם בנושאים האלה".

מה עמדתך בנושא פונדקאות? תרומות דם? נישואים אזרחיים?

"שוויון זכויות מלא בפני החוק. חד משמעית. כל נושא שתעלה בפני התשובה תהיה כן. אנחנו צריכים להיות בקו אחד עם כולם. אני תמיד אומר שלהיות הומו זה כמו להיות ג'ינג'י. זה א. גנטי ולא ניתן לשינוי או המרה, ב. אפשר לצבוע את השיער אם רוצים, ו-ג. זה לא מעלה ולא מוריד מערכו של האדם. ככה זה צריך להיות וככה זה היה בשבילי כשיצאתי מהארון בגיל 15. לא היו לי ייסורי מצפון או רגשות אשמה, היה לי ברור שכמו שיש בנים שנמשכים לבנות, אני נמשך לבנים. וזה הכול. לא התלווה לזה איזה שהוא מטען ערכי של בושה או ייסורי מצפון, ככה אני רוצה שיהיה וככה זה צריך להיות".

אתה חושב שיבוא יום וזה יקרה?

"אין לי ספק, כמו שאילו הייתי חי בזמנים בהם לנשים לא הייתה זכות הצבעה ונחשבו לרכושו של הבעל – הייתי אומר שיום יבוא וגם זה ייגמר. כיום הקללה הנפוצה ביותר במרחב הציבורי היום היא 'יא הומו', שזה נורא – כי זו הזהות שלנו. אני חושב שעוד עשור אנחנו כבר נהיה במקום אחר לגמרי. הבעיה היום היא בעיקר תדמיתית ואני חושב שהיא תיפתר כאשר יהיו יותר דמויות מחוץ לארון. הנער יוכל לראות שהוא לא לבד – המורה שלי גם הומו, והפוליטיקאי ההוא, והשחקן הזה. אנחנו עוד לא שם אבל זה יקרה".

והמפלגה שאתה חלק ממנה חושבת כמוך? כי אנו עדים הרבה פעמים להתבטאויות שונות מצד חברי הליכוד.

"המפלגה בכללותה חושבת כמוני, ואני מבסס את זה על סמך דברים שקרו. ראשית, עם הקמת הקבוצה הגאה בליכוד הגשנו בקשה לתיקון של חוקת המפלגה, ולהוסיף לסעיף מניעת האפליה גם אפליה על בסיס נטייה מינית. ועדת החוקה, המורכבת מאנשים שמרניים, דתיים חלקם, קיבלה את ההצעה פה אחד והיא עברה לאישור חברי מרכז הליכוד, וגם שם עברה ברוב גדול, וחוקת הליכוד השתנתה.

"שנית, גם הבחירה שלי היא הוכחה לכך. האנשים שבחרו בי הם לא רק הצעירים של ת"א, אלו גם מתפקדי ליכוד בני שמונים ויותר, מחולון, בת ים ודרום ת"א, והם יודעים היטב  מי אני ומה אני.

ההוכחה השלישית היא הצבעתם של שרי הליכוד בכנסת האחרונה. כל שרי הליכוד החברים בוועדת השרים, הצביעו בעד כל החוקים שביקשנו מהם להצביע בעדם. ואין לי ספק שזה גם על דעתו של ראש הממשלה. כל אלו מוכיחים שתנועת הליכוד היא הרבה יותר ליברלית בנושא מכפי שנותנים לה קרדיט".

בן הזוג הולך להיות חלק מהקמפיין?

"בן הזוג שלי חבר ליכוד כבר עשרים שנה. והוא היה מעורב בקמפיין וגם עזר לי מאוד. גם בעצם זה שהוא אפשר לי במהלך המרוץ הזה להסיר ממני כל דאגה שקשורה לבית, ואפילו לטפל בהליך הפונדקאות שאנחנו נמצאים בעיצומו. גם ביום הבחירות עצמו הוא עשה עבודה מדהימה".

אז בשנה הבאה אולי יהיה לנו ח"כ גאה שיצעד עם בן זוגו והילדים במצעד הגאווה?

"לא יודע אם הילדים יבוא כי זה קיץ וחם, אבל לגמרי. גם בת"א וגם בירושלים. אני הולך למצעדים מאז המצעד הראשון, למרות שכמו שהשאיפה שלי שלא יהיו בעתיד מצעדי גאווה ולא יהיו קבוצות גאווה, כי פשוט לא יהיה בהם צורך".