>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

חיילים מחזיקים ידיים (צילום: פייסבוק צה"ל)
באמת גאים בחיילים ההומואים? | צילום: פייסבוק צה"ל
יום שני בערב. הפייסבוק פתוח על "סטטוסים מצייצים" – " תמונה שפרסם דף הפייסבוק של צה"ל לכבוד חודש הגאווה. שתפו אם גם אתם גאים בצה"ל על הפרסום".

בתמונה – זוג חיילים, אחד מתותחנים ואחד מגבעתי, מחזיקים ידיים. האחד עם הנשק על הגב, השני מדבר בטלפון, פוסעים ברחוב.

ממה כולם מתרגשים?

התמונה, מסתבר, מרגשת אלפים שעושים לה גם share, כולל כמה מחבריי שברשימת הפייסבוק. כולם נרעשים ונרגשים לראות כמה צה"ל הוא צבא העם, אפילו צבא הקהילה.

ואני, שרק לפני יומיים צעדתי במצעד הגאווה בתל אביב עם עוד אלפי הומוסקסואלים, לסביות, ביסקסואלים, טרנסג'נדרים, סטרייטים וכל מי שרק התחשק לו, מגחכת. אני מגחכת כי אני מזהה את הרחוב שהחיילים פוסעים פה קצת יותר מדי טוב – אחרי הכל זה היה הבית שלי במשך שירות של שנתיים. מדובר בסמטה המובילה לבסיס דובר צה"ל, אי שם במרכז ת"א.

שני החיילים האלו הם כנראה סטרייטים, והתמונה מריחה כאילו היא מפוברקת לחלוטין. כמעשה הפרסומות, יכלו לכתוב כיתוב זעיר של "החיילים אינם גאים". וכאן הפסקתי לגחך והתחלתי לכעוס.

כי התמונה הזו לא באמת הופצה לתקשורת במטרה שתיראה ע"י אלפי בתי אב בישראל, היא פשוט פורסמה בפייסבוק. כי לא נעשה פה מאמץ אמיתי וכן להעלות את המודעות לקהילה הלהט"בית בצבא, אלא לרכוב על הגל שרבים רוכבים עליו עכשיו.

חודש הגאווה זה לא רק תמונה אחת

התאריך של שבוע הגאווה ידוע כבר חודשים. במהלך החודשים הללו החטיבה יכלה לעשות מה שהיא עושה בדרך כלל – למצוא סיפורים אמיתיים ומרגשים.

חיילים וחיילות שיצאו מהארון, אפילו בדרגות קצונה, שיספרו בתקשורת על החיים מחוץ לארון בצבא. על היחידה שמקבלת, על גילויי האמפתיה, וגם על הקשיים שבוודאי קיימים, או לחילופין - להראות את הפעילות של ארגון חוש"ן, המפגיש בין להט"בים המספרים את סיפורם לבין חיילי וחיילות צה"ל (בין היתר). זוהי גאווה אמיתית בצה"ל, לטעמי.

דובר צה"ל יכול היה להשתמש בשבוע הזה כדי באמת להחדיר לתודעה שזה בסדר, באמת בסדר, להיות מחוץ לארון גם כשאתה חייל. במקום זה היחידה העדיפה להעלות תמונה שהיא צילמה בעצמה, מעין מחווה ריקה ונבובה לדור האינטרנט העומד בפני גיוס.

יצאתי מהארון רק אחרי הצבא, ותנו לי לומר שזה לא היה כי פחדתי מהיחס של החיילים אליי. להפך, כמוני היו עוד לא מעט בחורים ובחורות ביחידה. אבל לא כל היחידות בצבא הן דובר צה"ל, וההומופוביה עוד חיה ובועטת, אם רק תציצו בתגובות לאותה תמונה.

אז סליחה שאני מנפצת את האשליה הוורודה שהיא התמונה הזאת. אולי חשבתם שצה"ל חרט על דגלו השנה להילחם, בין היתר, גם בהומופוביה. הוא לא. הוא פשוט, כמו כולם, מנסה להיות פופולרי.

דובר צה"ל סירב להגיב לטור.

>> אני אוהב את הבן ההומו שלכם. למה אתם לא?

>> עומר שריף הבן: "אני הומו ויהודי"

>> היכנסו ותיהנו מכתבות נוספות בערוץ הגאווה

>> אירועי הגאווה 2012 – כל העדכונים

>> אירועי הגאווה בפריפריה: מי צריך את זה?