>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

ולדימיר לוקסוריה נעצרה בסוצ'י (צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images)
"הפעם מאוד פחדתי" | צילום: אימג'בנק/GettyImages, getty images

ולדימיר לוקסוריה, חברת הפרלמנט האיטלקי לשעבר והטרנסג'נדרית הראשונה שנבחרה בבחירות רשמיות באיטליה, נעצרה בתחילת השבוע בסוצ'י, לאחר שהניפה דגל בצבעי הקשת שעליו הכיתוב GAY IS OK ברוסית. לוקסוריה, מגישת טלוויזיה ועיתונאית הנמצאת בסוצ'י על מנת לדווח על האולימפיאדה ועל החוקים נגד ההומואים ברוסיה, צילמה תמונה בה היא מחזיקה את הדגל מחוץ לפארק האולימפי והעלתה את התמונה לטוויטר עם הכיתוב (בתרגום חופשי): "אני בסוצ'י. דרישת שלום בצבעי הקשת, בפנים של פוטין".

בעקבות המקרה נעצרה לוקסוריה על ידי המשטרה המקומית ועוכבה לחקירה במשך כמה שעות, במהלכן לא היה ידוע היכן היא נמצאת, מדוע נעצרה והאם תשוחרר. בעקבות מעצרה, פתח משרד החוץ האיטלקי קו חרום עם הרוסים כדי לשחרר אותה ממאסרה, וכעבור כשלוש שעות היא שוחררה.

הכתבים המלווים אותה בסוצ'י העלו תמונה בפייסבוק בה נראית לוקסוריה מסמלת בידיה את האות וי לאות ניצחון, וכתבו: "הם שחררו אותה, הכל בסדר". לוקסוריה סימסה לחבריה: "שוחררתי ומחר אמשיך לצפות במשחקים".

ולדימיר לוקסוריה נעצרה בסוצ'י (צילום: טוויטר)
האופוריה שלאחר המעצר הראשון | צילום: טוויטר

הדיווח על מעצרה של לוקסוריה, שהפכה לחברת הפרלמנט הטרנסית הראשונה אי פעם באירופה כאשר נבחרה לשרת בפרלמנט האיטלקי בשנים 2006-2008, עורר זעם וגינוי מאישים פוליטיים בכירים: "מרדנית, חופשיה, שלא מפחדת ממשטרת המוסר של המדינה. תודה לך ולדימיר לוקסוריה", כתב ניצ'י וונדולה, ראש מפלגת השמאל חופש אקולוגי (SEL) והומוסקסואל מוצהר.

אלא שהמעצר לא הרתיע את לוקסוריה, שתכננה כבר את אקט המחאה הבא. מיד לאחר מעצרה היא הודיעה כי תגיע לצפות במשחק ההוקי קרח בשמלת קשת בענן. "המטרה, כמובן, היא למחות נגד החוק של פוטין ההומופובית", אמרה.

ולדימיר לוקסוריה נעצרה בסוצ'י (צילום: Dave Hogan, GettyImages IL)
למחות נגד החוק של פוטין ההומופובית | צילום: Dave Hogan, GettyImages IL

אתמול (שני) הגיעה לוקסוריה למגרש ההוקי כשהיא לובשת שמלה בצבעי הקשת ומטפחת בצבעי הקשת. לוקסוריה נעצרה מיד על ידי ארבעה שוטרים, שהכניסו אותה אל ניידת המשטרה ונסעו. לדברי לוקסוריה הם נסעו בניידת כעשר דקות, ואז שחררו אותה מחוץ לעיר, כשהם משאירים את אישור הכניסה שלה לכפר האולימפי בידיהם.

"בפעם הראשונה אמרתי 'טוב, זו פעם ראשונה'", סיפרה לוקסוריה, "הם לא יעשו את זה פעם נוספת. ושהם עשו את זה שוב מאד פחדתי. אבל בסוף הם פשוט השאירו אותי מחוץ לעיר וזהו".

גריינדר שוברת שיאים באזור האולימפיאדה

זוכת מדליה לסבית בסוצ'י: "פוטין כירבל אותי"

כל קנדה דגלים דגלים: דגלי גאווה הונפו ברחבי המדינה לאות הזדהות עם להט"בים ברוסיה

אחרי יומיים של אולימפיאדה: 61 מפגינים נעצרו עד כה

סוצ'י יוצאת לדרך: הפגנות ברחבי העולם נגד נותני החסות לאולימפיאדה

צפו: הסרטון שיוכיח לכם שאולימפיאדה זה הכי גייז

אין הומואים בסוצ'י? דווקא יש ועוד איך