>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

אין תמונה
דניאל ומיכאי. ניפצו דעות קדומות
כבר מזמן הוכח שריאליטי יכול לסייע למאבק בדעות קדומות – אם ההפקה רק מנתבת את התכנית למקומות חיוביים ולא נכנעת לתת-רמה המעודד התנהגות ביצ'ית. רבים צופי התכנית "ארבע חתונות ואתגר", המשודר ברשת Pro TV הרומנית, העידו כי עמדתם באשר לנישואים בין בני אותו מין השתנתה, לאחר שנחשפו לראשונה לחתונה גאה בטלוויזיה, במסגרת התכנית. "החתונה הגאה חיסלה דעות קדומות", אמרו בגאווה בהפקת התכנית.

התכנית "ארבע חתונות ואתגר" מבוססת על הריאליטי הבריטי המצליח "ארבע חתונות" של רשת ITV.

במסגרת התכנית משתתפים ארבעה זוגות מאורסים, כאשר כל זוג מבקר בשלוש החתונות של המשתתפים האחרים, ומדרג את החתונה על פי ארבע קטגוריות: לבוש, אולם, אוכל וחוויה כללית. הזוכים המאושרים זוכים בירח דבש יוקרתי.

בתכנית ששודרה השבוע זכו דניאל ומיכאי, שהפכו להומואים הראשונים להינשא בטלוויזיה הרומנית.

מקווים ששידור החתונה יוביל לחקיקת נישואים גאים ברומניה

חלק ממשתתפי התכנית סיפרו כי בהתחלה לא התכוונו להצביע לדניאל ולמיכאי, כיוון שהרעיון של נישואים בין בני אותו מין מנוגד לאידאולוגיה שלהם. "זה בהתחלה נראה היה לי מוזר, אבל כשראיתי את ההתרגשות והמבט בעיניהם, הבנתי שהאהבה שלהם אמיתית", אמר אחד החתנים האחרים. "אני מאמין שצריך לתת לכל זוג מאוהב את הזכות לכרות ברית אהבים".

אחת הכלות שהשתתפה אמרה: "היו לי דמעות בעיניים. ראיתי איך הם אוחזים ידיים בהתרגשות ומחליפים נדרים בכנות שלא ראיתי אצל הרבה זוגות של גברים ונשים. זה כל כך ברור שהם אוהבים האחד את השני".

גם צופים רבים העידו בפורום של התכנית כי הצפייה בחתונה של דניאל ומיכאי שינתה את תפיסתם. "עד עכשיו הייתי מבוצר בעמדה שנישואים זה בין גבר ואישה", כתב אחד הגולשים. "אבל עכשיו הבנתי שפשוט הייתי מקובע. אהבה היא אהבה, לא משנה מה".

לפי שעה, רומניה לא מאפשרת נישואים בין בני אותו מין או איחוד אזרחי, ואינה מכירה בכל סוג של זוגיות גאה. עם זאת, הרשויות כן מקלה על זוגות מאותו מין בנושא אימוץ ילדים, אם כי הפתרון הלא אידאלי הוא שרק אחד מבני הזוג נרשם כאב חד-הורי של הילד.

כעת אומרים דניאל ומיכאי כי הם מקווים ששידור חתונתם יביא לשינוי תודעתי שיוביל גם לשינוי בחקיקה. "אם שידור החתונה שלנו בטלוויזיה יתרום לשינוי בהלך הרוח הציבורי, זה היה שווה את זה", אמר מיכאי. "זה מבחינתנו יהיה פרס הרבה יותר גדול מירח הדבש החלומי שזכינו בו בתכנית".