>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

הומואים בסוצ'י (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
אנדריי טניצ'ב, מבעלי מועדון ה- Mayak בעיר, יחד עם לקוחות קבועים | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק

לעג רב הופנה כלפי אנטולי פקומוב, ראש העיר סוצ'י ותומך ידוע של ולדימיר פוטין, לאחר שהצהיר בתכנית הפנורמה של ה-BBC כי אין הומואים בעיירת הנופש סוצ'י, המארחת את אולימפיאדת החורף. ההתבטאות הגבירה עוד יותר את החשש מפני יכולתה של רוסיה לארח את משחקי החורף המכונים 'אולימפיאדת פוטין' שייפתחו בעוד חמישה ימים, בעיקר בשל החשש מיכולתה של המדינה לדאוג לבטחונם של הספורטאים והמבקרים הלהט"בים.

כתגובה כתב אנדריי אוזרני, הומו מקומי, מכתב פתוח חריף לראש העיר בן ה- 53, בו הוא מבהיר בצורה חד משמעית שהוא בהחלט לא ההומו היחיד בכפר האולימפי.

"האבסורד שבדבריך דומה להצהרה מהתקופה הסובייטית שאין סקס בברית המועצות", כתב מדריך הטיולים בן ה-24 לראש העיר, "אתה טועה או פשוט מעמיד פנים כשאתה אומר שאתה לא מכיר ולו אדם הומו אחד. תאמין לי, יש מספיק מהם בממשל שלך, ואתה כנראה לעתים קרובות חולק עימם חדרי ישיבות או משרדים. איך יכול שראש העיר, שנולד וגדל בסוצ'י, לא שם לב?"


מועדוני חשפנות ומופעי דראג

אוזרני מביא לצורך דוגמא את מועדון Zerkala, אחד מכמה מועדוני לילה לגייז בעיר, המציע מופע חשפנות גברי בנוסף לשעשועים אחרים, וממוקם בצלו של משרדו של ראש העיר. "ביקרתי פה כבר כמה פעמים", סיפרה אלנה, 31, לסבית, שחיה עם בת זוגתה בסוצ'י במשך שנתיים. "זה כיף. זו עיר מגניבה ובהחלט רגועה יותר מאשר מקומות רבים אחרים ברוסיה".

דוגמא נוספת היא מלון Oblaka, אשר מבטיח "כיף, נהנתנות, חברים ותיקים ופנים חדשות". המלון ממוקם תשעה קילומטרים ממשכנו המפואר של פוטין בסוצ'י, משם הוא משקיף על המבנים האולימפיים בשווי 50 מיליארד דולר, היקרים ביותר שנבנו אי פעם. "זהו מלון גייז המנוהל ברמה אירופאית גבוהה. אני כבר נסעתי בכל רחבי אירופה, ובזמן שאני לא אוהב את הטון של הוויכוח ברוסיה על הומוסקסואליות ועל הרדיפה עימה אנשים נאלצים להתמודד, המקום הזה הוא מקום בו אתה יכול להירגע", אומר דימה, יזם בן 27 ממוסקבה ששהה במלון בקיץ שעבר.

מועדון גייז נוסף ומפורסם אף יותר הוא מועדון Mayak, השוכן בבניין חד קומות בסמוך לחוף הים ומציע מופעי דראג לקהל של עד 400 לקוחות. אין שלט בחוץ כי הוא כבר נקרע לעתים קרובות על ידי בני נוער הומופובים. הרקדנים כוללים קצב מוסלמי לשעבר, ארמני שהוא גם בעלים של מועדון חשפנות ואוקראיני שאוהב לשיר כמו ויטני יוסטון ולהתלבש כמו אדל.

הומואים בסוצ'י (צילום:  Photo by Flash90, פייסבוק)
לא ההומו היחיד בכפר האולימפי. פרסומת למועדון ה-Mayak | צילום: Photo by Flash90, פייסבוק

"יש הרבה הומואים בסוצ'י, יותר מאשר ברוב הערים הרוסיות וראש העיר שלנו יודע את זה", מסביר אנדריי טניצ'ב, בעלים משותפים של מועדון ה-Mayak, "הוא מודע לחלוטין למועדון שלנו והיה במגע איתנו זמן רב לפני שהשתתף בתכנית הטלוויזיה הזו".

מר טניצ'ב, הנמצא במערכת יחסים גלויה עם גבר אחר, מספר כי הוא השתתף בפגישות עם ראש העיר על שיפור התאורה הקודרת מחוץ למועדון שלו. "הוא הזמין אותנו למשרדו תוך ידיעה שאנחנו מועדון גייז ולא הייתה לו שום בעיה בקשר לזה. דנו איתו בנושאים של בטיחות וסובלנות. כחודש לפני הסיפור של ה-BBC, התקיימה פגישה בסוצ'י כאשר ראש העיר הזמין את נציגי כל הקהילות האתניות לדיון על סובלנות כלפי הומואים שבאים לאולימפיאדת החורף"

טניצ'ב מנסה להסביר את חוסר הידע המוזר של ראש העיר בכך שה-BBC שיבשה את משמעות המילים של ראש העיר. לטענתו ראש העיר פקומוב היה תחת הרושם שהוא נשאל אם ישנם פעילויות להט"ביות או ארגונים להט"בים בסוצ'י.

מקור בלשכת ראש העיר מסר בתגובה לביקורת על דברי ראש העיר: "דברי ראש העיר הוצאו מהקשרם, כי הדבר שהוא אמר מיד לאחר מכן היה כי באופן טבעי יש אנשים הומואים בסוצ'י. הוא פשוט אמר שאנחנו לא מצהירים את זה בראש חוצות, למשל, אין לנו מצעדי גאווה בעיר".

צפו: זוג חד מיני בפרסומת הסופרבול של קוקה קולה
קוקה קולה מורידה את קמפיין האולימפיאדה: "מתנצלים שפגענו בלהט"בים"