>> לקבוצה של mako גאווה בפייסבוק כבר הצטרפתם?

הפגנת נשיקות מול שגרירות רוסיה (צילום: שרון יגרמן מהאגודה למען הלהט"ב)
מתנשקים למען הקהילה הגאה ברוסיה | צילום: שרון יגרמן מהאגודה למען הלהט"ב
אם יש משהו שהוכח אמש (שבת) מעבר לכל ספק: קהילת הלהט"ב בישראל ממש אינה אדישה וכלל לא חיה בבועה. כ-500 בני אדם הגיעו אל אחת ההפגנות הסוערות ביותר שערכה קהילת הלהט"ב בשנים האחרונות. המפגינים קראו קריאות בעברית וברוסית נגד ההומופוביה ברוסיה ונגד הנשיא ולדימיר פוטין, הניפו שלטים ודגלי גאווה וקיימו מפגן נשיקות – התרסה אל מול החוק ההומופובי ברוסיה, האוסר, בין השאר, להתנשק עם בן אותו מין.

מה שהחל בסמוך לשעה שבע כמשמרת מחאה של כמה עשרות, הפך בתוך שעה להפגנה של מאות בני אדם. בשלב מסוים המדרכה שממול לשגרירות הפכה צרה מלהכיל את כל המפגינים. חלק מהמשתתפים עברו לצד השני של הכביש, ממש בכניסה לשגרירות רוסיה. וכך נוצרו להם שני גושים של מפגינים משני צדי הכביש.

אלא שכאשר החל מפגן הנשיקות, רבים מהמשתתפים עשו זאת באמצע הכביש. במשטרה החליטו שלא להשתמש בזכותם החוקית ולפזר את ההפגנה – אלא דווקא סייעו להמשך המחאה, וסגרו את הכביש.

בבניין השגרירות הסגור בכל זאת נראו אנשים יוצאים ונכנסים בעצבנות

"מטרת מפגן הנשיקות, בין השאר, היא להביא לכלי תקשורת בארץ ובעולם תמונות של נשיקות בין בני אותו מין מול שגרירות רוסיה, כפי שנעשה בכל ההפגנות הגדולות מול שגרירויות רוסיה בעולם", הסבירו מארגני ההפגנה.

מלבד מפגן נשיקות, במקום היה מעגל מתופפים וכן נגני כלי נשיפה שניגנו מיצירותיו של המלחין הרוסי הנודע פיוטר איליץ' צ'ייקובסקי, תושב סנט פטרסבורג, שעל פי הסברה הרווחת ניסה להתאבד בשל חוסר היכולת לקבל את עצמו כהומו.

הפגנת נשיקות מול שגרירות רוסיה (צילום: שרון יגרמן מהאגודה למען הלהט"ב)
קראו לשוויון ונגד הומופוביה. המפגינים אמש מול השגרירות הרוסית בתל אביב | צילום: שרון יגרמן מהאגודה למען הלהט"ב

ההפגנה סימלה יותר מהכל את המאבק חוצה המפלגות לו שותפים כולם. במקום נראו פעילים של גאווה בליכוד, התא הגאה של יש עתיד, החוג הגאה במפלגת העבודה, פורום גאוּת של מרצ ותא אדום-ורוד של חד"ש. כמו כן, במקום נכחו ראשי האגודה למען הלהט"ב, כמו גם פעילים מבית דרור, המרכז הגאה וארגונים נוספים.

למרות שהשגרירות הרוסית סגורה במוצאי שבת בערב, נראה כי גם שם לא נותרו אדישים לנעשה בחוץ. מלבד השומר, שדרש ממפגינים שטיפסו על הגדר לרדת ממנה, במקום נראו מספר אנשים יוצאים ונכנסים בעצבנות מבניין השגרירות הסגור.

פעיל מסנט פטרסבורג ל-mako גאווה: "ההפגנות הללו עוזרות"

מי שסבור כי הפגנות מעין אינן משפיעות כלל עשוי להתבדות. בשבוע שעבר שוחח עם mako גאווה קיריל קלוגין, צעיר בן 21 שניאו-נאצים כמעט וביצעו בו לינץ', כאשר הניף דגל גאווה במהלך חגיגות יום הצנחן. קלוגין סיפר כי בניגוד לפעמים קודמות, הפעם הוא קיבל יחס אדיב מהמשטרה – והוא רואה בכך תוצאה מההפגנות מול שגרירויות רוסיה בעולם.

"המשטרה לא ציפתה שמה שקורה כאן עם קהילת הלהט"ב יקבל תהודה עולמית כל כך", אמר. "נעצרתי כמה פעמים בעבר, וקיבלתי יחס מחפיר בתחנת המשטרה. אבל בעקבות ההפגנות מול שגרירויות רוסיה בעולם והמאבק הבינלאומי למעננו, הם התחילו להירגע ביחסם לקהילת הלהט"ב".

בינתיים נראה שהרשת הניאו-נאצית הפועלת לפיתוי נערים הומואים ברשת ממשיכה לפעול באין מפריע – ומרוסיה לא התקבל כל דיווח על חקירה משטרתית בנושא. זאת למרות שבשבוע שעבר דווח כי נער בן 14 נרצח בעינויים ועל נער בן 13 נכפה לבצע מין אוראלי בצעיר ניאו-נאצי