הנציבות האירופית התכנסה היום (חמישי) כדי לדון בתוכנית אסטרטגית ראשונה מסוגה שנועדה להילחם באפליה המופנית כלפי הקהילה הגאה ולשפר את חייהם של הפרטים בה בכל רחבי אירופה, כך דווח בחדשות ABC. הצעד המשמעותי הזה מתרחש כשברקע דאגה עמוקה מפני הצעדים האנטי להט"ביים האחרונים של פולין והונגריה.

הנציבות מבקשת להרחיב את רשימת הפשעים באירופה, כדי לכסות דברי שטנה נגד כל אוריינטציה מינית, ולחוקק חוקים חדשים, שיבטיחו כי כל 27 המדינות החברות באיחוד יכירו בנישואים חד מיניים ושחששות הלהט"ב יתבטאו היטב במידיניות הגוש כולו. "זאת לא אידיאולוגיה, זה לא על להיות גברים או נשים, זה על אהבה", אמרה סגנית נשיא נציבות האיחוד האירופי, ורה ג'ורובה. "האסטרטגיה הזאת היא לא נגד אף אחד. זה לא מעמיד אף אחד במקומו. אבל זה מבטיח ביטחון וחוסר אפליה עבור כולם". 

ורה ג'ורובה, סגנית נשיא נציבות האיחוד האירופי (צילום: Thierry Monasse, GettyImages)
ורה ג'ורובה, סגנית נשיא נציבות האיחוד האירופי | צילום: Thierry Monasse, GettyImages

הנציבות הודיעה כי ישנה התקדמות אל עבר שוויון כלפי קהילת הלהט"ב, אבל על פי סקר זכויות יסוד באירופה שנערך ב-2019, 43 אחוזים מהאנשים עדיין מרגישים אפליה הנובעת מאוריינטציה או הזהות המינית שלהם. בנוסף, הסגרים כתוצאה מהתפשטות מגפת הקורונה הופכים את המצב גרוע עוד יותר, וזאת משום שצעירים רבים נאלצים להישאר במקום שבו יחוו עוינות, אלימות ובריונות שמגבירות את החרדה והדיכאון. 

ההודעה של האיחוד האירופי מתרחשת יומיים אחרי עדכון החוק הנורווגי האוסר כל דברי נאצה ושטנה. הפרלמנט הנורווגי שינה את הגדרת החוק כך שיאסור על דברי שטנה נגד כל "אוריינטציה מינית", כך שיכלול מעכשיו גם ביסקסואלים, פאנסקסואלים, טרנסג'נדרים, א-מינייים ואינטרסקס. ההגנה המשפטית על הומואים ולסביות נחקקה במדינה כבר ב-1981, אבל הניסוח המשפטי הקודם שלו לא הגן על שאר הזהויות. בנורווגיה, אמירת דברי שטנה או נאצה נגד להט"ב בשיחה פרטית דינה קנס או שנת מאסר, ואמירת דברי שטנה בפומבי דינה שלוש שנות מאסר. 

ובקצה השני של היבשת

התוכנית האסטרטגית של האיחוד האירופי היא מסר ברור שיצא מבריסל לכיוון פולין והונגריה, שממשיכות להעמיק את המדיניות האנטי להט"בית שלהן. בפולין, הנשיא אנדז'יי דודה ובכירים פוליטיים נוספים סימנו את התנועות האזרחיות עבור להט"ב כאיום לערכי "המשפחה המסורתית" ולערכי הדת, ועשרות יישובים שמרניים הכריזו על עצמם כ"נקיים מאידיאולוגיה להט"בית". לאחרונה פורסם באינדיפנדנט כי הפרלמנט הפולני ישקול הצעת חוק שתאסור על מצעדי גאווה במדינה

כל אלה תורמים לעלייה בעוינות ובאפליה כלפי הקהילה הגאה ומובילים רבים לעזוב את המדינה. "גם היהודים עברו דה הומניזציה לפני מלחמת העולם השנייה. קראו להם לא-אנושיים - בעיני זה מזכיר את הזמנים האלו", אמר לאחרונה רוברט בידרון, מנהיג מפלגת השמאל הפולנית "ספרינג". 

אנדז'יי דוד, נשיא פולין (צילום: Sean Gallup, Getty Images)
נשיא פולין, אנדז'יי דודה | צילום: Sean Gallup, Getty Images

גם הונגריה מעמיקה את המדיניות האנטי להט"בית שלה. אחרי שפרשה מהאירוויזיון כי הוא "הומואי" ואחרי שהנשיא ויקטור אורבן ניצל בצורה צינית טקס חניכת אנדרטה כדי לתקוף משפחות גאות, הגישה הממשלה הצעת חוק שתאסור על בני זוג מאותו המין לאמץ. למעשה, ההצעה מאפשרת רק לבני זוג סטרייטים לאמץ, ואילו יחידים יוכלו לאמץ רק עם אישור מיוחד מהשר האחראי על ענייני משפחה. עוד הצעה של ממשלת אורבן היא תיקון לחוקה שקובע כי ילדים יגדלו רק עם תפקידי מגדר ברוח הדת הנוצרית. 

"אנחנו עדיין רחוקים מאוד מהקבלה המלאה שלהט"בים ראויים לה. ביחד עם חברות האיחוד, אני מאמינה שנוכל להפוך את אירופה בטוח יותר עבור כולם", אמרה נציבת השוויון באיחוד האירופי הלנה דאלי, ודחקה בחברות האיחוד שאין להן תוכנית אסטרטגית דומה לאמץ אחת שתתאים לצרכים של אזרחיה. הנציבות האירופית צפויה לעקוב אחרי השיפורים ולדון שוב בנושא בשנת 2023. 

ויקטור אורבן, נשיא הונגריה (צילום: Sean Gallup, Getty Images)
נשיא הונגריה, ויקטור אורבן | צילום: Sean Gallup, Getty Images