כשליש מהרשויות המקומיות בפולין חתמו על הצהרה המכריזה על עצמן כ"אזור ללא להט"בים”. משמעות ההצהרה היא כוונתן של אותן רשויות לפנות נגד כל התבטאות להט"בית או כפי שיוזמי ההצעה קוראים לזה, “פרופגנדה להט"בית”. קרוב למאה מהרשויות המוניציפליות בפולין כבר הצהירו שהן "100% נקיות מאידאולוגיה להט"בית”. בכוונת העומדים בראשות הרשויות הללו למנוע כל קידום של סבלנות כלפי הקהילה הגאה, או נראות, וכמובן שאינם מתכוונים לקדם את מעמד הקהילה בשום צורה.

יותר מכך, כוונתם לשלול כל תקציב שמגיע בדרך כלשהי לעמותות להט"ביות, קוויריות, או כאלו שכוללות תכנים שאינם הטרונורמטיבים.

אטלס השנאה
החלקים הצבועים באדום - "אזור ללא להט"בים"

באתר שנקרא "אטלס השנאה" מתועד מעקב אחר המתרחש בפולין, החלקים הצבועים באדום הם מקומות בהם נחתמה הצהרה על "אזור ללא להט"בים", בצהוב אלו מקומות שההצעה עלתה אך טרם נקבע מה לעשות איתה, ובירוק מקומות בהן נדחתה מיד. כפי שניתן לראות, צידה הדרום מזרחי של פולין הוא הצד המוביל את גל השנאה נגד הקהילה.

>> אדריכל, מורה ומטרידן סדרתי ברחבי תל אביב

אליסיה בת ה-19, נערה לסבית מעיירה קטנה במזרח פולין, אומרת שהיא אולי הלסבית היחידה בכפר שלה. היא חיה בפחד, ואילו שאר השכונה שלה "מפחדים להגיד לי בפנים שהם לא אוהבים אותי, שהם לא מקבלים אותי".

היא מספרת שהיא מנסה להיאבק על זכויותיה שלה ושל שאר חברות הקהילה, אך מפחדת שבכך היא רק מציבה את עצמה כמטרה לחציהם של הומופובים. “אני מפחדת כי הם יודעים איפה אני גרה, אבל הפחד הזה גורם לי להמשיך, מישהי חייבת להילחם".

בדרכה, אליסיה בת ה-19 נלחמת בהומופוביה. היא מכסה גרפיטי וסטיקרים להט"בופובים במדבקות עם הכיתוב Too queer to fear.

בשנה שעברה, בעיר ביאלסטוק הידועה בפולין כעיר בעלת אקלים אגרסיבי יחסית למקומות אחרים, נקבע מצעד הגאווה הראשון של העיר. המצעד הפתיע כמה אנשים שחשבו כי אירועי הגאווה לא יגיעו לביאלסטוק, בדיוק משום המוניטין הרע שיצא לה. וההצדקה לא איחרה לבוא, ולמפגינים נערך מארב של גברים צעירים שהשליכו לעברם אבנים, בקבוקי זכוכית ונפצים.

בינתיים, התנועה לניקיון המרחב הפולני מלהט"בים, או בשפת המכובסת משהו, התנועה לשימור ערכי משפחה נוצרים במרחב הפולני, ממשיכה לצבור תאוצה להפיץ שנאה, ולקדם לעמדות כוח אנשי ציבור פולנים שאין להם מה להציע חוץ מחרחור ריב. הפרלמנט האירופאי הסתפק בגינוי חריף, ואילו הרשויות בפולין ממשיכות לצעוד לאור השיטה הרוסית לדיכוי האוכלוסייה הלהט"בית, וצ’צ’ניה לא רחוקה.