ישראלים רבים חוטפים תגובות נאצה ואיומים ברשתות ממשתמשים אנטי-ישראלים מכל העולם, ואלו שחשופים לאש הכבדה ביותר הם כמובן המשפיעים וכוכבי הרשת, שחשופים לעיניהם של מאות אלפי עוקבים, אם לא יותר. אבל הסכסוך המפתיע (והמצחיק) ביותר מבין כולם זה הכסאח החדש של כוכב הרשת והחייל יוחנן טווינה - עם כל האומה האינדונזית. כן, קראתם נכון - עם כל האומה. 

לאחר שחטף מאות תגובות וסרטוני לעג מצד "מעריצים" אינדונזיים, כוכב הרשת פרסם סרטון בטיקטוק אותו הקדיש "לכל המעריצים באינדונזיה", יחד עם ההאשטאג "שר_ההסברה". בסרטון, שהוסר מאז מעמוד הטיקטוק של טווינה, טווינה השיב לשונאיו וזרק הערה בנוגע לצורת האף של האינדונזים, אמירה שאפשר להתווכח אם הייתה ראויה. "זה נראה כאילו חלקכם צריכים ניתוח אף, אבל זה בסדר כי יש לנו רופאים טובים בישראל", הוא מסר לאינדונזים בשפת אמם, בעודו מצביע על האף שלו. 

@baperanews.com Seorang anggota Israel Defence Forces (IDF), Yochanan Hamushlam menjadi sorotan netizen Indonesia karena telah menghina hidung orang Indonesia. #viral ♬ الصوت الأصلي - البرنس

האומה האינדונזית נחשבת לאומה גזענית ובעלת "מעמדות", המתבססים על המוצא והנראות של האזרחים. לכן כשטווינה נגע בנקודה הרגישה הזו, התגובה מצד האינדונזים החריפה למימדים אדירים. מאות אלפי תגובות החלו להיערם בעמודי האינסטגרם והטיקטוק של כוכב הרשת הצעיר, ורבות מהן שמות אותו ללעג משום שהוא לא מציג תדמית של חייל סטנדרטי ואף מגנות אותו על בסיס נטייתו המינית. "היית צריך להירשם למיס יוניברס", "אתה צריך לקחת ויטמינים כדי לגדול" ו"מתאים לך לעבוד במספרה יותר מאשר להיות חייל" היו רק חלק ממאות אלפי תגובות של שונאים אינדונזים. 

סרטון "ההסברה" של טווינה לאומה האינדונזית הפך עד כדי כך מדובר במדינה, שהוא זכה לדיווח ב-TawafTV, חברת מדיה וחדשות מוכרת בעולם המוסלמי באינדונזיה. "חייל צה"ל ישראלי חולל סערה ברשתות אחרי שלעד לצורת האף האינדונזית", נכתב עליו בפרסום בעמוד האינסטגרם של חברת החדשות, שזכה ליותר מ-120 אל צפיות. "טווינה העלה סרטון שבו הוא מציין שבישראל יש הרבה מנתחים טובים שיוכלו לבצע ניתוח אף". 

הצגת פוסט זה באינסטגרם

‏‎פוסט משותף על ידי ‏‎TawafTV‎‏ (@‏‎tawaftv‎‏)‎‏

"הפרסום" הבינלאומי הזה לא חדש לטווינה הצעיר, ונדמה שהוא נהנה מכל רגע. עוד לפני זוועות ה-7 באוקטובר הוא הפך ויראלי בקרב מעריצי מוזיקת קייפופ והפך מוכר בתור "החייל המרקד". מתחילת המלחמה, שונאי ישראל וצה"ל מכל רחבי העולם השתמשו בסרטונים שבהם הוא רוקד לשירי קייפופ במטרה להציג את צה"ל כ"חלש" או "נשי". הוא הסתכסך עם מפיץ עלילות הדם האנטישמיות המוביל בטוויטר, הפרשן ג׳קסון הינקל, וחטוף מאות עשרות אלפי תגובות מצד מגיבים אנטי-ישראליים שניסו להפוך אותו מושא ללעג. 

זה אמור כבר להיות ברור שטווינה לא יפספס את ההזדמנות לקפוץ על הסכסוך הזה ולסחוט אותו עם תום, כמו תמיד, עם תגובה הומוריסטית. "האינדונזים האלה לא מפסיקים לעשות עליי כתבות, הם לא נורמלים, תקשיבו אני בהלם". אמש (ראשון) טווינה אף פרסם סרטון הבהרה בו הוא מסביר לקהל הישראלי את הסכסוך הטווינאי-אינדונזי. "הם עשו עליי סרטונים, אז אמרתי שאני אעשה סרטון באינדונזית". 

@yochanan_twina

נועה קירל מתחילה לשקשק!!

♬ original sound - Yochanan Hamushlam

טווינה תרגם את הנאום שלו לאומה האינדונזית בעזרת גוגל טרנסלייט, וכעת הוא הפך לאחד מנושאי החדשות החמים במדינה. "תודה רבה לכל התגובות ולכולם, אני מעריך", הוא אמר בציניות האופיינית לו. "אני רואה את כל סרטוני המעריצים ומעריך, אבל נכנסתי לעמודים של המעריצים וראיתי שחלקכם נראה לי צריכים ניתוח אף, אמרתי שדווקא יש רופאים ממש חמודים בארץ שיכולים לעשות את הניתוח אף הזה, הם רגישים לאף שלהם". טווינה אף ציין שאת הנאום המדובר פרסמו בעמודים שמקבילים ל"ישראל בידור" של אינדונזיה. 

אינדונזיה היא אמנם מדינה דמוקרטית, אבל אין ספק כי סובלנות לא עומדת בראש מעייניה של האומה. זכויות של לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים כפופות לרדיפה ואפליה רשמית, ללא שום חקיקה אשר מגנה על להט"ב מפני אפליה. במחוז אצ'ה במדינה הומוסקסואליות אף נחשבת לפשע פלילי, תחת חוקי השריעה. לא מפתיע שטווינה הפך לקורבן הלהט"בפוביה הטרי של העם האינדונזי, מכיוון שהם כנראה רואים אותו בתור "מטרה קלה".

@yochanan_twina

באמת אין לי כח אליהם כבר

♬ original sound - Yochanan Hamushlam

לא נראה שהחייל הצעיר מופתע או מורתע מהשנאה, וכאמור טווינה מתייחס לכל ההייטרים האינדונזים בתור ״מעריצים", אך אין ספק כי ההסמלה בסכסוך הישראלי-פלסטיני והקצנת הקולות המוסלמיים הקיצוניים באינדונזיה, מעודדים עוד להט"בופוביה, עטופה אנטישמיות ואנטי-ישראליות קלאסית. השיח אולי לא מראה סימני התמתנות, אבל לפחות כשכל זה יגמר, נוכל להסתכל אחורה ולומר "זוכרים את היום שבו יוחנן טווינה היה בכאסח עם האומה האינדונזית?".