חודש הגאווה 2020 ייראה שונה מבדרך כלל: המצעדים יהפכו לעצרות ומסיבות הענק יהפכו לאירועים קטנים וסמליים, כל זאת כדי שנוכל להרים ולחגוג את הגאווה ועדיין לשמור על עצמנו ועל קרובינו בטוחים. למרות זאת ובגלל זאת, ארגון הנוער הגאה החליט לפתוח במסורת חדשה ומרגשת: טקס פרסי ״איגי LOVE״, במסגרתו יוענקו בפעם הראשונה פרסים לדמויות בולטות ואהובות שנבחרו על ידי הנוער הלהט״בי בישראל.

הטקס ישודר היום (25.6) בשעה 21:30 ב-mako מבית קשת (ויהיה זמין לצפייה גם ב-makoTV), וינחו אותו דלית רצ׳סטר וליאון שניידרובסקי. ״אני זוכרת את שיחת הטלפון שקיבלתי מעופר [נוימן, מנכ״ל איגי - ד״ב]״, מספרת רצ׳סטר, שדרנית ועורכת גלגל״צ, ואחת מהדי-ג׳ייז המפורסמות והאהובות בישראל. ״כל כך התרגשתי שהוא הציע לי להנחות את הטקס, זה היה כבוד ענק בשבילי. לא היה לי ספק קטנטן לפני שאמרתי כן״.

דלית רצסטר בהשקת סדרת הרשת החדשה של גריי גוס בכיכובה
רצ'סטר. "הטקס עושה המון כבוד לכוכבים הגדולים" | צילום: רפי דלויה

בטקס יוענקו פרסים בקטגוריות כמו שיר השנה, סדרת השנה ואינסטגרמר השנה, וגם בקטגוריות כמו הרגע הגאה של השנה. רשימת המועמדות והמועמדים גובשה על ידי בני נוער, חניכי ומדריכי איגי, ארגון הנוער הגאה, יחד עם ועדת מומחים מקצועית. עם זאת, 100% ממשקל בחירת הזוכים הונח על כתפי הגולשים - 37 אלף בני נוער מכל רחבי הארץ, ומעל 250 אלף הצבעות בקטגוריות השונות. ״הטקס עושה המון כבוד לכוכבים הגדולים, אבל שם את הדגש לא רק על היצירה שלהם - אלא גם על זה שהם באו להרים לערכים של איגי: שוויון, גאווה, אהבה וקבלת האחר״, מסבירה רצ׳סטר.

בנוסף להכרזה על הזוכים ולהענקת הפרסים, הטקס משובץ הופעות של מוזיקאים כמו נטע ברזילי, הראל סקעת ואור ברוקמן עמרמי. כששאלנו את דלית אם יכולה להדליף לנו מידע פנימי לגבי הזוכים, היא ענתה רק ש״התוצאות מפתיעות. זו פעם ראשונה שהטקס הזה מתקיים, והכל פה אחר. יהיו בו המון רגעים מרגשים. מי שיזכו הם לאו דווקא מי שאתם חושבים שהולכים לזכות״. 

״הרמות זה הרמות״

לאור השינויים עקב משבר הקורונה, חודש הגאווה 2020 נראה מתוח במיוחד - אבל כל תקופה עלולה להיראות מתוחה כשמסתכלים עליה מעיניים להט״ביות. מצד אחד, אנחנו עדיין נאלצים לקרוא על גילויי להט״בופוביה מרתיחים - כמו אנשים שמאשימים את ההומואים בקורונה, או דגלי גאווה שמוסרים ממקומם - לא רק על ידי אנשים פרטיים, אלא גם על ידי גופים כמו עיריית ירושלים. מצד שני, יש גם סיבות לשמחה: למשל הצעת החוק של חבר הכנסת ניצן הורוביץ להוצאת טיפולי ההמרה מחוץ לחוק, או ההכרזה של עיריית תל אביב כי תאפשר רישום זוגיות על בסיס תצהיר, מה שיאפשר לכל זוג, ובפרט לזוגות להט״ביים, לקבל את הזכויות העירוניות המגיעות לזוגות נשואים.

הנשף של דלית רצ'סטר, אוגוסט 2019
רצ'סטר נותנת בראש | צילום: אביב חופי

בחודש שעבר עלתה לשידור סדרתם של גל אוחובסקי ולירן עצמור ״המהפכה הגאה״, שעוסקת בשינוי החיובי שחל ביחס של החברה הישראלית כלפי קהילת הלהט״ב. הסדרה מקרינה אווירה חגיגית ושמחה של ניצחון, ומציגה תמונה אופטימית מאוד של המצב בשטח. כשאנו שואלים את רצ׳סטר אם לדעתה אכן יש סיבות להיות אופטימיים, היא עונה שזה תלוי: ״בכל סיטואציה בחיים אפשר להסתכל על הטוב ועל הרע. בסדרה יש ללא ספק משהו מאוד מרים. לפעמים באמת צריך לעצור רגע ולהסתכל על הדברים המדהימים שקרו - וקרו כאן דברים מטורפים. נכון, יש עוד דרך לעבור. אבל כשרואים את הסדרה ומסתכלים על כל ההצלחות, זה נותן, לי לפחות, את הכוח להמשיך ולהילחם על הדברים שעדיין לא הצליחו, ולהשיג עוד ועוד זכויות״.

רצ׳סטר היא לא רק אחת הלהט״ביות המשפיעות בישראל, אלא גם אייקון מוזיקלי: היא הפכה לסמל של פלייליסט גלגל״צ, ועושה חיל כדי-ג׳ייאית: היא ליוותה סלבס רבים לחופה, ביניהם אניה בוקשטיין ורומי דלומי. כמי שחיה ונושמת מוזיקה, גם עליה עברה תקופה מוזרה לאחרונה, בגל הראשון של הקורונה - ״אם כי אני עובדת ברדיו, אז נחשבתי חיונית וכן המשכתי להגיע לעבודה. זה היה מאוד קשה ומלחיץ - עדיין יש את הספק הזה של ׳מה יהיה?׳, כי כרגע עוד לא חזרנו לשגרה. אבל לפחות יש לנו את האפשרות לקוות לטוב״.

יש אירוע מעניין שאת הולכת לנגן בו בקרוב?
״אני הולכת לתקלט בעצרת הגאווה בירושלים ביום ראשון הקרוב - בכוונה בחרתי ללכת לשם ולא לתל אביב. אני חושבת שתמיד חשוב לחזק, וירושלים תמיד הייתה מקום משמעותי מאוד לקיים בו מצעד גאווה. הכי קל לי לתקלט בתל אביב - מטר מהבית, הרמות - אבל כשהתקשרו אליי מהבית הפתוח בירושלים הסכמתי מיד. אני מרגישה שזו מין אחריות - שחשוב להיות שם״.

ומבחינת התקלוט, צריך לעשות משהו שונה?
״לא, זה אותו דבר - הרמות זה הרמות״.

טקס פרסי הנוער ״איגי LOVE״ ישודר היום (25.6) בשעה 21:30 ב-mako  וב-makoTV.