פסטיבל הקולנוע "לסבית קטלנית" חוגג בנובמבר הקרוב 11 שנים של יצירה לסבית. השנה הפסטיבל הלסבי יחצה גבולות, ויכלול לראשונה סרט באורך מלא שצולם בארה"ב, לצד רטים קצרים המציגים סוגים שונים של חציית גבולות במגוון היבטים. "לאורך השנים אנחנו רואות שיש תמה רחבה יותר שמועברת באמצעות הסרטים", מספרת ליאור אלפנט, המנהלת האמנותית של הפסטיבל, "בעבר היה פסטיבל שעסק בזהויות, והשנה חציית הגבולות נעשית לא רק מבחינה גיאוגרפית, אלא גם מבחינת הסוגיות שבהם עוסקים הסרטים".

לסבית קטלנית צפוי השנה להקרין שני סרטים באורך מלא לצד שלושה סרטים קצרים. "השנה אנחנו מקרינות את 'מכתב אהבה למ"מ שלי' של עטרה פריש, הסרט הראשון שהפסטיבל מקרין על חיילות", מרחיבה אלפנט על תוכן הסרטים, "הסרט "חיות בר" (ליהי דינאי) מציג התאהבות מאוד לא שגרתית של נערה המתאהבת בבת הזוג של אבא שלה". שני אלו יוקרנו לצד הסרט "אחיות משחקות כדורגל בשכונה" של הבמאית שירה שניידר, המספר על שתי אחיות אשר מחליטות לבחון את גבולותיהן מול השכנה, אותה מגלמת השחקנית אסי לוי.

ליאור אלפנט (צילום: דנה גולדברג, באדיבות המצולמת)
אלפנט. "אירוע התרבות היחיד שיש לי כלסבית ללכת אליו" | צילום: דנה גולדברג, באדיבות המצולמת

בעוד שאירועים תרבותיים בקהילה מתקיימים באופן חד פעמי ומתקשים לשמור על קביעות לאורך זמן, פסטיבל לסבית קטלנית הפך לאירוע אומנותי קבוע בתרבות הגאה, "זה נכון שיש כיום יותר תרבות לסבית מלפני 11 שנה, אבל עדיין אין מקום אחד שמאחד את הכל", מסבירה אלפנט.

"חוץ מקולנוע, לסבית קטלנית הוא אירוע התרבות היחיד שיש לי כלסבית ללכת אליו. אם הגעת לגיל שבו מיצית את הקונספט של מסיבות או שפשוט את לא אוהבת ללכת אליהן, אז אין לך באמת לאן ללכת, זה לא שהמדינה דואגת לנו", מספרת אלפנט על האפשרויות של נשים להט"ביות כיום לצרוך תרבות גאה, "הפסטיבל הוא אירוע תרבות מאוד גדול ובמשך שנים הוא לא היה רק אירוע של קולנוע, אלא גם אירוע של תרבות ואמנות".

דנה זיו (צילום: מירב בן לולו, באדיבות המצולמת)
זיו. "מדהים לראות את העשייה שהולכת וגדלה מדי שנה" | צילום: מירב בן לולו, באדיבות המצולמת

בנוסף לסרטים הקצרים, הסרט "מרסי" שיוקרן באורך מלא הוא הראשון בתולדות הפסטיבל שנעשה בארה"ב על ידי במאית ישראלית (טלי שלום עזר). בסרט מככבת הזמרת אלן פייג' (לוסי) והשחקנית קייט מארה (מרסי). "זה לא מובן מאליו שיש השנה שני סרטים באורך מלא", מצהירה בהתרגשות דנה זיו, יוזמת הפסטיבל.

"מדהים לראות את העשייה שהולכת וגדלה מדי שנה ואת כמות הייצוגים", זיו מוסיפה, "אנחנו נבנות סביב התכנים שהיוצרות מביאות, וככל שיש יותר יצירה כך מגוון הגישות, ההיבטים והנושאים הולך ומתרחב". העלילה בין השתיים מתרחשת על רקע ההוצאות להורג בארה"ב, ועל אף דעותיהן המנוגדות בנושא, פייג' ומארה נסחפות למערכת יחסים מורכבת ומסקרנת, המאלצת את פייג' לחשוף סוד ששמרה במשך שנים רבות.

הסרט "פרה אדומה" של ציביה ברקאי יעקוב, שזכה בשלושה פרסים בפסטיבל ירושלים, הוא השני בפסטיבל שיוקרן באורך מלא. הוא מביא את סיפורה של בנימינה, נערה בת 17 שגדלה בהתנחלות במזרח ירושלים לאב משיחיסט, ימני-קיצוני. העלילה עוקבת אחר התמודדותה מול אביה, ותוך כדי מתאר את התפנית בחייה, כשנערה חדשה מגיעה לשכונה. "מעניין לראות ששני הסרטים מתמודדים עם שאלות אידאולוגיות מאוד גדולות", מוסיפה זיו, "הפוליטיקה ה'גדולה' מול הפוליטיקה האישית, שאלות של בחירה מול שאלות של זהות".

הפסטיבל, שהוקם כאירוע חד פעמי לפני 11 שנה, הפך לאירוע היחיד המהווה כיום קרש קפיצה עבור יוצרות ישראליות ברוח נשית ופמיניסטית. "בעבר לא היה איפה להקרין, אז הייתה פחות עשייה". משחזרת זיו. "היום כבר הסרטים של היוצרות מתקבלים לפסטיבלים ברחבי הארץ".

מתוך הסרט "מרסי" (צילום: ראדק לאדצ'וק, יחסי ציבור)
מתוך הסרט "מרסי" | צילום: ראדק לאדצ'וק, יחסי ציבור

"בגלל שאנחנו רוצות להיות קרש קפיצה, אנחנו פחות מתעקשות על נושאים שקשורים לתחרות" מוסיפה אלפנט. "כלומר מי שהקרינה את הסרט שלה לראשונה במקום אחר יכולה להקרין גם אצלנו. חשוב לנו שהסרטים האלה יקבלו ביטוי ויעודדו כמה שיותר קהל לראות לבוא לראות אותם". השנה לסבית קטלנית יקיים לראשונה שיתוף פעולה עם פסטיבל "אנימיישן" לאנימציה, אשר במסגרתו יתנו מפיקות הפסטיבל מענק המיועד לפיתוח סרט אנימציה שיעסוק בנושאים הנוגעים לקהילה הלהטב"ית.

>> "הלוואי שהיה לי תומך! החיים היו הרבה יותר קלים"

>> "אמרו לי שלא אהיה מרוצה מהתוצאה בסוף הניתוח"

>> בחנו את עצמכם: האם אתם סובלים מהומופוביה מופנמת?

"מאוד חשוב לנו לתת את המקום הכי נח לבמאיות וליוצרות שלנו", חותמת זיו, "לאירוע מגיעות נשים מכל הארץ מכל הגילאים, וזה מדהים לראות את העשייה של היוצרות ואת הביקוש מצד הנשים שצורכות את התוכן. זו הפריה הדדית ואני חושבת שזה הדבר המשמעותי ביותר בכל הפסטיבל".

לסבית קטלנית | שבת 10.11 | סינמטק תל אביב

ואם פספסתן את הטריילר הקורע של הפסטיבל משנה שעברה: