ג'ייק ג'קסון הוא המנהל האומנותי והמנכ"ל של סטודיו הפורנו הפופולרי CockyBoys מזה עשור. הוא נחשב לאחד מבמאי הפורנו המצליחים בעולם, והוא זוכה להצלחה חסרת תקדים בעשרות פסטיבלי קולנוע בינלאומיים. סרטיו משלבים באופן נדיר בין אומנות לבין סצנות סקס נועזות רוויות אינטימיות ותשוקה. לפני כשבועיים הוא זכה בפרס הגראמי לסרט הטוב ביותר בתחרות הגראמי לסרטי פורנו שהתקיימה בשיקגו.

בפסטיבל הקולנוע הגאה שנערך בימים אלו בסינמטק תל אביב יוקרן סרטו "כל הקדושים: אוסף הבקבוקים", שזיכה אותו בפרס הבמאי הטוב ביותר ובפרס התסריטאי הטוב ביותר בתחרות גלובוס הזהב לסרטי פורנו בשנת 2019. בפסטיבל יוקרנו גם סרט נוסף שביים "תשאירו את זה ללוי" ו"לא הפורנוגרף הוא הסוטה" שהיה שותף בהפקתו.

ג'ייק ג'קסון (צילום: יחסי ציבור,  יח"צ)
ג'ייק ג'קסון. "אני מנסה לאתגר את הקהל בדרכים שונות" | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

שלושת הסרטים כוללים סצנות מין נועזות ומפורשות, ויוקרנו בהשתתפות ג'קסון וכוכבי הפורנו, שיעביר גם כיתת אמן במהלך הפסטיבל. פגשתי את ג'קסון לשיחה צפופה על פורנו, אמנות ומאחורי הקלעים של התעשייה.

איך התחלת לעבוד בתעשיית הפורנו?
"עבדתי בחברת הפקות כמפיק וכתסריטאי, והתחלתי במקביל להתעניין בהפקת סרטי פורנו. כשהכרתי את התחום יותר מקרוב, לא התחברתי למה שראיתי, והחלטתי לביים סרטים דלי תקציב. באותן שנים של שנות התשעים, זה היה בלתי חוקי, ועבדתי בחשאי בלי שאף אחד ידע. היחס לסקס באמריקה וברחבי העולם היה יחס מדכא, וניסיתי ליצור סרטים כדי לשנות את הדעות של בני אדם לגבי סקס ולגבי מיניות, ולקדם מיניות בריאה ויחסי מין שנעשים בהסכמה".

"הגיע הזמן שנפנים שסקס זה דבר טבעי וחיוני בחיים שלנו"

מיד אחרי הסרטים הראשונים שביים ששילבו בין סקס לבין תחושות עמוקות יותר, הוא החל להבין שהמון הומואים רוצים לראות את עצמם כחלק מסיפור רומנטי שמשלב גם מיניות. "בסצנות הסקס שאני מביים משתתפים גברים צעירים שגאים בעצמם, חוקרים את המיניות שלהם ופתוחים לגבי העובדה שכל העולם יראה אותם עירומים", הוא מסביר, "כשאומרים שהפורנו שלי הוא קצת 'ונילה' זה לא מפריע לי. הסרטים עוזרים לי לצאת נגד אלה שקוראים שלא לדבר על סקס ולהשאיר אותו בין ארבע קירות. הגיע הזמן שנפנים שסקס זה דבר טבעי וחיוני בחיים שלנו".

ג'ייק ג'קסון (צילום: יחסי ציבור,  יח"צ)
מתוך "כל הקדושים: אוסף הבקבוקים" | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

למרות שהוא מעיד על עצמו שהוא "פלרטטן שאינו יודע שובע", ג'קסון חי בניו יורק לצד בן זוגו בעשרים השנה האחרונות. "הזוגיות שלנו היא הוכחה להומואים ולכל הסקפטים שאפשר לנהל מערכת יחסים ארוכת טווח בריאה וגם לעבוד בתעשיית הפורנו".

בדירתם הם מגדלים נחש וארבעה כלבים, שלאחד מהם קוראים ג'קסון. הוא גדל בניו אורלינס בשנות ה-70 במשפחה קתולית להורים שהאמינו שלהיות הומו זה "מסלול ישיר לגיהנום", והוא נאלץ להדחיק את המיניות שלו ולשקר לגביה. "אני תמיד אומר שכהומואים אנחנו שקרנים מעולים", הוא מוסיף, "אנשים מרימים גבה שאני אומר את זה ובסוף הם מבינים למה אני מתכוון".

מה הופך את הסרטים שלך לייחודים בקולנוע הפורנוגרפי?
"אני מודע לכך שהקהל שצופה בסרטים שלי רוצה לראות סצנות פורנוגרפיות ומיניות. למרות זאת, גם אם זה מפתיע, סקס זה לא האלמנט המרכזי בסרט – בדיוק כמו שבחיים יש דברים מעבר לסקס. אני מנסה לאתגר את הקהל בדרכים שונות ולהוסיף לסרטים שלי אינטימיות, תשוקה, רומנטיקה ואהבה. חשוב לי ליצור סרטים שלא מפסיקים לראות אותם מיד כשגומרים. זה מה שהופך את הסרטים שלי לרלוונטיים, שצופים בהם גם סטרייטים גברים ונשים בכל העולם".

לוי קרטר (צילום: יחסי ציבור,  יח"צ)
מתוך "תשאירו את זה ללוי" | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

אתה בעצם רואה בפורנו דרך חיים ואפילו כלי חינוכי.
"בדיוק כך. רק כשהתחלתי לעבוד בתעשיית הפורנו הבנתי שאני לא צריך להרגיש מבויש ביחס לסקס, ואת התחושה הזו אני רוצה להעביר לדור הצעיר. לצערי, היום לא מספיק  מלמדים בני נוער על מיניות אבל כשהם יצפו בסרטים שלי הם ילמדו על מיניות בטוחה שנעשית בהסכמה, ויבינו שאפשר לקיים יחסי מין באופן מכבד וראוי. הסרטים שלי משדרים שהומו שבטוח במיניות שלו יאהב גם חלקים אחרים בגופו ובאישיותו. אחרי עשרות שנים בתעשייה, אני בטוח שמי שידכא את המיניות שלו יחיה חיים פחות מאושרים, ואם אנשים כאלה יצפו בסרטי פורנו, כולנו נרוויח מכך. רק כשנהיה פתוחים ביחס למיניות שלנו ולנטייה המינית יהיו לנו חיים ששווה לחיות אותם".

"הממוצע לשחקן פורנו הוא 30 אלף דולר בשנה"

כשהיה בן 16, הוא הרגיש שהוא הולך ומשתגע גם בגלל היחס המתנכר והקשה מצד הוריו. "זה היה בתקופה של מגפת האיידס שגבתה קורבנות רבים, ואמא שלי אמרה לי שזה עונש מאלוהים", נזכר ג'קסון, "לאורך החיי הבוגרים המשכתי להרגיש אשם במיניות שלי והדחקתי אותה ואת הנטייה המינית שלי. רק כשראיתי לראשונה את מגזין הפורנו הראשון, הבנתי שהמחשבות שלי כל השנים היו הגיוניות. הבנתי שאני שונה וזה בסדר להיות שונה".

ג'ייק ג'קסון (צילום: יחסי ציבור,  יח"צ)
מתוך "לא הפורנוגרף הוא הסוטה" | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

הסרט "כל הקדושים: אוסף הבקבוקים" הוא אחד מסרטיו שעוסק בדיוק בנושאים שהטרידו אותו כמתבגר. הסדרה מבוססת על מיתולוגיה יוונית שכתב ג'קסון, שמציגה את הסיפור של החוויה ההומוסקסואלית בארצות הברית. "כאדם דתי בניו אורלינס אף פעם לא מצאתי סיפור על הומואים בדת. העבודה על הסרטים האלו הייתה תהליך עבורי ליצור מיתולוגיה חדשה עבור ההומואים. זה עלול להיראות כנושא קשוח מדי לפורנו, אבל זה דווקא מתאים בדיוק לז'אנר – כי בסרטי פורנו אין חוקים", הוא מספר.

כיצד מקבלים סרטי פורנו כיום?
"חשוב להבין שבימינו יש יותר דברים נוראיים וקשים מפורנוגרפיה, כמו אלימות ואכזריות שגם קטינים נחשפים אליהם לעתים קרובות מדי. אבל כמובן שהקיצוניים והשמרנים בארצות הברית ובכל העולם ימשיכו להתנגד לסרטי פורנו. המון אמריקאים רוצים שהזכות לנשיאת נשק תהיה בלתי מוגבלת אבל מצד שני הם מתנגדים לסקס של גייז, לאורגיות ולסרטי פורנו שמצלמים את זה. ואני שואל אותם, סקס זה מה שעשה אותנו אז איך זה יכול להיות רע? אף פעם לא הצלחתי להבין את זה וכנראה לעולם לא אצליח".

כבמאי פורנו אתה זוכה לראות מדי יום עשרות חתיכים עירומים שאחרים ברחבי העולם מאוננים עליהם. יש צדדים פחות נעימים לעבודה שלך?
"החלק הגרוע ביותר הוא השיפוט כלפיי וכלפי כוכבי הפורנו ברשתות החברתיות, בעיקר בטוויטר. השחקנים שאני עובד איתם גאים במיניות שלהם וחושפים את עצמם לעולם. לצערי, הם זוכים להמון שיפוט וביקורת שליליים בעיקר מהומואים אחרים. לדוגמה, על כוכב הפורנו לוי קרטר אמרו שהוא נשי מדי. ב-2019, יותר מדי קבוצות בחברה שלנו עדיין מתייגות מי שפתוח עם המיניות שלו ועובד נניח כשחקן פורנו, כתחתית המין האנושי. אבל הדעות הקשות הן מה שמעודד אותי להמשיך וליצור. כמו שהשחקנים נחשפים, גם אני עושה מאמץ לא להסתתר מאחורי עדשת המצלמה. אם פעם עבדתי בדיסקרטיות, היום אני מתראיין ומדבר על אמנות ופורנו ברחבי העולם".

לוי קרטר (צילום: יחסי ציבור,  יח"צ)
מתוך "תשאירו את זה ללוי" | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

מהם הקריטריונים לשחקן הפורנו חוץ מאיבר מין גדול?
"אני דווקא לא מחפש את זה בהכרח כמו שאני לא מחפש רק שרירנים. לחלק מהשחקנים שלי יש זין גדול מאוד ולחלק, אין וכולם מגוונים מאוד בצבע, במבנה הפיזי ובמוצא האתני. עבורי הכי חשוב לעבוד עם הומו שאוהב את עצמו ומקבל את עצמו. לצד זה, אני מבין שמישהו בסוף משלם לצפות בסרטים ושאני עובד בתעשייה תחרותית מאוד. בייחוד שבימינו כל אחד יכול להיות לצלם את עצמו מזדיין, ולהעלות לאתרי אינטרנט שונים ולהיות שחקן פורנו".

כמה שחקן פורנו מרוויח בממוצע?
"כל שחקן מרוויח סכום שונה בהתאם לניסיון, לוותק ולפופולריות שלו בדיוק כמו בתיאטרון. הממוצע לשחקן הוא 30 אלף דולר בשנה. אבל כמו בכל עבודה אחרת, מי שמשקיע ומתחייב לתהליך ולמקצוע יכול לקבל גם 150 אלף דולר בשנה".

ג'ייק ג'קסון (צילום: יחסי ציבור,  יח"צ)
מתוך "כל הקדושים: אוסף הבקבוקים" | צילום: יחסי ציבור, יח"צ

>> "לא 'עבר' לי, אני כבר בן 18 ואני עדיין הומו"

>> "החלטנו לרדת מהארץ וקנינו בית על אי יווני" 

>> 11 אמהות מפורסמות שתומכות בילדיהן הלהט"בים

כוכבי הפורנו שון פורד וקרטר דיין ינחו את מסיבת הגאווה של פסטיבל הקולנוע הגאה שתיערך ב-14 ביוני החל מחצות באוזן השלישית. יומיים קודם לכן, ב-12.6, תתקיים כיתת אמן עם ג'ייק ג'קסון תתקיים בסינמטק תל אביב.

הסרט "כל הקדושים: אוסף הבקבוקים" יוקרן ב-12.6 בשעה 22:00.

הסרט "תשאירו את זה ללוי" יוקרן בשני מועדים: 13.6 ב-22:00 ו-15.6 ב-18:00.

הסרט "לא הפורנוגרף הוא הסוטה" יוקרן ב-14.6 בשעה 22:00.

רכישת כרטיסים בטלפון 03-6060800 שלוחה 9 או דרך אתר הפסטיבל