שמעו בדיחה: מה יותר נדיר מאמן סטנדאפ ישראלי שלא מספר בדיחות על עדות או על אשתו המעצבנת? סטנדאפיסט ישראלי והומו. בתרבות הישראלית זה לא נדיר להיתקל בגייז, בין אם מדובר בשחקנים, מוזיקאים או תסריטאים, אבל דווקא על בימות הסטנדאפ הישראלי בקושי ניתן למצוא גברים מחוץ לארון. יוסי צברי ונדב אבקסיס הם דוגמאות מצוינות לקומיקאים שממלאים אולמות וקורעים את הקהל מצחוק, אבל גם הם עושים את זה בדרך כלל עם קריצה למיינסטרים והמופעים שלהם לא עוסקים או מתמקדים בלהט"ביות או הומור קווירי. 

אבל הערב (ג', ה-30 בנובמבר), יעלה לבימת בית ציוני אמריקה בתל אביב הקומיקאי הקנדי הגאה דניאל ריאן ספולדינג, ויוכיח שאפשר להיות סטנדאפיסט מוכר ומצליח, גם אם הבדיחות סובבות בעיקר סביב הזיקה החזקה שלו למין הגברי. בשיחה עם mako לפני ההופעה, הוא אפילו בוחר להדגיש את ההערצה שלו לגברים הישראליים: "אני אוהב את זה שהם גבריים וקצת אגרסיביים ושעירים. הם גם היו בצבא ובגלל זה קשוחים בצורה שהיא די סקסית, אבל קצת מפחידה". 

מפחידה, אבל גם קצת מצחיקה, לא?
"אני מצחיק מספיק בשביל שנינו".

ספולדינג נולד בוונקובר וחלם להיות שחקן, אבל אחרי רצף אודישנים מונוטוני הוא הבין שהדרך הטובה ביותר עבורו להשיג תפקידים היא לכתוב אותם בעצמו. "רציתי ליצור לעצמי עבודה, אז התחלתי לכתוב מונולוגים קומיים והבנתי שהם למעשה מופע סטנדאפ. כך התחלתי להופיע", הוא מסביר בשיחה איתנו על גג המלון התל אביבי בו הוא מתארח. 

הוא היה צעיר חסר מנוחה שרצה לראות את העולם, לדבריו, לכן קנה כרטיס טיסה בכיוון אחד לאוסטרליה. הפרסום האמיתי הגיע אליו בזכות קומיקאית גאה מוכרת במיוחד, האנה גאדסבי ("Please Like Me"), שלא יכלה להופיע שבוע אחד. "הקומדי סטור במלבורן הרימו שבוע של הופעות בהשתתפות קומיקאים גאים", הוא נזכר. "הם ביקשו מהאנה שתשתתף, והיא לא יכלה. אז היא אמרה לי שכדאי לי ללכת לשם, וכך היה".

אחרי שהרכיב סרטון קידום של הופעותיו באוסטרליה ויצר את הקשרים הנכונים, ספולדינג התחיל להופיע ברחבי אירופה, עד שהשתקע בברלין למספר שנים, הפך שם לקומיקאי על והתאהב באחד הנכסים הגדולים ביותר שיש לעיר להציע לקהילה הגאה: גברים ישראלים, עליהם הוא מרבה לדבר. לכבוד ההופעה בישראל, ספולדינג ערך סרטון הכולל את כל הפעמים בהן הזכיר את אהבתו הגדולה לגברבר הישראלי, בדרכים שגם אנחנו מרגישים קצת לא נעים להעלות על הכתב. 

ההומור שלך יכול להיות גס ובוטה. אתה חושב שגם הטרו'ז יכולים להתחבר למה שמצחיק גייז?
"יש סוגים שונים של קהל סטרייטי. יש המון הטרו שהיו מתים להיות הומואים, כי הם יודעים שהומואים יותר מגניבים, אז הם נהנים בעקיפין דרכנו, ויש גם את המרובעים והשמרנים שלא יזדהו עם הומור קווירי".

אז את הבדיחות על החוקן אתה תחסוך מהם?
"זה תלוי איפה אני מופיע ובאיזה הקשר. אני חושב שאם משהו מצחיק אז הוא מצחיק, ואם תזכה באמון הקהל או שאתה אדם חביב ממש, אתה יכול להיפתח ולדבר על דברים לא נוחים שהם מצחיקים".

המון אמנים חוטפים אש או נופלים ללחצים של ארגוני BDS אם הם מראים תמיכה בישראל או בישראלים.
"אני חושב שזה לא מאוד חכם לומר שאם אני מופיע או מבקר בישראל אז אני תומך בממשלה שלה. הופעתי בהמון מדינות שאני לא תומך במדיניות שלהן. לפני הביקור בישראל קיבלתי קצת ביקורת כזאת והודעות ישירות מאנשים שאמרו לי שאסור לבוא לכאן, אבל אני אדם בוגר ויכול לעשות מה שאני רוצה. אנשים לא רודפים אותי בגלל זה, משום שהם יודעים שאני פיטבול, לוחם, ולכן אם מישהו רוצה להתווכח איתי הוא יכול פשוט להתווכח איתי".

מה מצחיק אותך?
"אני מלא דמיון בדרך שבה אני חושב ויכול לראות כמה מטופשת יכולה להיות סיטואציה מסוימת. החיים משוגעים ממש ואם אתה חד אבחנה אתה יכול לראות כמה הם מטופשים. דברים מצחיקים קורים כל הזמן ואנשים לא שמים לב לזה, אבל אני כן". 

קומיקאים הם יצרני תוכן לכל דבר ועניין, ומי שמתעסק בנראות שלהם ולא במה שיש להם להגיד מפספס בגדול. אבל בכל זאת, כשפוגשים את דניאל קשה לפספס שמדובר באדם די גדול, וכמו החברה ההטרוסקסואלית, גם הקהילה הגאה יכולה לעיתים להתייחס בצורה די לא הוגנת, שלא לומר רעילה, למי שלא משתף פעולה עם אידיאל היופי הגברי המקובל של התקופה הנוכחית. 

"תמיד היה לי עודף משקל ולא העריכו אותי בגלל איך שאני נראה", מספר לנו ספולדינג. "קיבלתי אהבה בגלל האינטליגנציה שלי, האישיות שלי ובגלל שאני אדם טוב. אישית אני נמשך לאנשים בגלל האנרגיות שלהם, ולפעמים אנשים משדרים אנרגיה סקסית. אני מבין שיש אנשים עם דימוי ואידיאלים שונים לגבי מה שהם רוצים או מחפשים אצל פרטנרים מיניים, וזה מגניב, נראה לי, אבל יש גייז שיכולים להיות מאוד קשוחים עם עצמם, כשהם לא צריכים להיות כאלה". 

המסר הזה אמנם חיוני עבורנו כקהילה, אבל ראוי שנזכר לצד זה גם כמה אנחנו יכולות להיות מצחיקות. רק לפני חודשים ספורים ביאנקה דל ריו, מלכת הדראג הגדולה בעולם, באה לבקר אותנו והזכירה שגברים הומואים (גם כשהם בדראג מלא) מצחיקים יותר מכל סטנדאפיסט שרוצה לדעת אם יש כאן מישהו מנתניה. ספולדינג הגיע כדי להזכיר לנו את זה. אז תקשיבו טוב - ותרשמו כמה הערות.  

דניאל ריאן ספולדינג מופיע הערב (ג'), בשעה 20:30, בבית ציוני אמריקה, תל אביב