חטפנו אגרוף לפנים. זה מה שקרה למדינת ישראל בדיון ב-FDA בסוף השבוע. ושום חיוך מאוזן לאוזן של ד״ר שרון אלרעי פרייס באולפנים לא יכול להעלים את הביצה שהתפוצצה לה ולנו בפנים. אבל אף אחד לא מציג לכם את זה ככישלון באולפנים, כי גם האולפנים ההיסטריים שותפים לכישלון הזה.

האולפנים היו מושקעים מלא-מלא בבוסטר הזה. הם דחפו להתחסן בו בכל הכח. למרות שאף מדינה לא עשתה זאת לפנינו ולראשונה בהיסטוריה של ישראל מדינה שלמה נדרשה להתחסן בחיסון במינון שלא אושר על ידי ה-FDA האמריקאי או מקבילתו האירופית. ולכן האולפנים ממשיכים לשחק לנו עם הראש. ה-FDA אישר לתת בוסטר לבני ה-65, ועוד רגע יאשר לכולם, מתרצת בזחיחות ד״ר אלרעי פרייס ופרופ׳ גבי ברבש מהנהן אחריה באולפנים. זה בדיוק מה שהיה אצלנו. וחוץ מזה זה דיון לא כל כך חשוב, הוסיפה ד״ר פרייס. זה חשוב רק לאמריקאים. לא לנו כאן בישראל. זה שקר וכזב, כמובן. העמיד אותה במקום העיתונאי ערד ניר.

טוב שהיה עיתונאי באולפן כמו ניר. היחיד שהופיע בסוף השבוע וקלקל את מסיבת הניצחון של ד״ר פרייס באולפנים. היא בכלל ניצחה. היא קיבלה 100 בפרזנטציה. הדיון ב-FDA היה דיון קריטי לישראל. ד״ר פרייס התכוננה לו שבועות. וכישלונה וזו דרמה גדולה לעולם וגם לישראל. בוסטר לצעירים מתחת לגיל 65 לא מאושר וספק אם יאושר בחודשים הקרובים. אין לנו מספיק נתונים. ישראל זו מעבדה טובה. ונעשה בה ניסוי חשוב, הוסיפו מומחי ה-FDA אבל החלטה על מנת חיסון נוספת זה לא משחק. יש תופעות לוואי. לא בדקתם אותן. לכו לעשות שיעורי בית.

וזה טירוף. כי 3 מיליון ישראלים שעברו רק 5 חודשים מהחיסון השני לקחו מנה שלישית. בוסטר. בכפייה ממש כי אחרת לא יהיה להם תו ירוק. ולמיליוני אמריקאים שחלפו 6 חודשים מאז שלקחו את המנה השנייה ה-FDA לא מאשר לתת מנה שלישית. למה? כי עוד לא בטוח שזה בטוח. ככה פשוט.

שרון אלרעי פרייס (צילום: n12)
ד"ר אלרעי פרייס. היא השולטת | צילום: n12

הבעיה עם האגרוף בפנים שחטפה ישראל היא שמתברר שבקורונה ד״ר שרון אלרעי פרייס היא ראש הממשלה האמתית וגם שרת הבריאות. על המקום היא שידרה שממשיכים כרגיל ומנגבים את הרוק ודוהרים קדימה בלי לראות בעיניים ועם כל הכבוד ל-FDA, אנחנו לא באמת סופרים אותו. ב-1 באוקטובר רק מחוסנים בפעם השלישית, יקבלו תו ירוק. תתקדמו. וזה כולל את כל הגילאים. מגיל 12 ועד 120. למה? כי ככה החלטתי!

בצאת השבת פרסם ראש הממשלה נפתלי בנט הודעה שהוא מתיישר לחלוטין עם הכוונה של ד״ר פרייס. גם שר הבריאות ניצן הורביץ מלמל משהו לא מובן. ככה לא מתנהלת מדינה.

במדינה נורמלית ראש הממשלה היה מכנס מיד את קבינט הקורונה לדיון בהחלטת צוות המומחים של ה-FDA. ובמקום לתת לד״ר פרייס להוביל את ההחלטות היה דורש ממנה להסביר למה נכשלה ומה היא צריכה ללמוד מהכישלון הזה. הדיון של ה-FDA התנהל בשקיפות. הציבור היה יכול לשאול את המומחים שאלות. הדיון גם שודר בשידור חי. וכך גם ההצבעה. בדיוק הפוך ממה שקורה בישראל.

ככה שההחלטה הראשונה של קבינט הקורונה הייתה צריכה להיות שמרגע זה הכל שקוף. כל דיוני צוות המגפות שממליץ לממשלה איך לנהוג חייב להיות משודר בשידור חי. ככה גם דיוני קבינט הקורונה. ככה גם ההצבעות. והציבור זכאי לשאול בדיונים האלה שאלות.

ההחלטה השנייה של קבינט הקורונה הייתה צריכה להיות שמפסיקים לשקר לציבור. ד״ר פרייס מדקלמת באולפנים שהתו הירוק נחוץ אפידמיולוגית ושר הבריאות נתפס בהקלטת סתר חוקית מסביר לשרת הפנים שהתו הירוק אין לו משמעות בריאותית או אפידמיולוגית והוא נחוץ רק כדי לכפות על הציבור להתחסן. ראש הממשלה בנט אמר דברים זהים שהודלפו באחד מדיוני קבינט הקורונה והיועץ המשפטי נזף בו. אם תדבר ככה זה לא יעמוד בבג״צ. גם שרת הפנים פלטה דברים דומים בראיון באחד האולפנים ומיד חזרה בה. ככה שההחלטה השנייה שלא משקרים יותר צריכה להוביל לביטול התו הירוק. והשיא: ה-FDA קובע שצעירים מגיל 65 לא צריכים חיסון שלישי ככה שאיך אפשר לשלול מהם תו ירוק מה-1 באוקטובר כי התחסנו פעמיים?

ההחלטה השלישית של קבינט הקורונה צריכה להיות שלא מחסנים יותר מתחת לגיל 16. בדיון נאמר שהנתונים מישראל שהוצגו בדיון לא כוללים מעקב נאות אחרי תופעות הלוואי של חיסוני פייזר בצעירים ובנערים. בעיקר בדלקת בלב. ולכן צריך להיזהר מאד עם החלטות לגבי חיסון צעירים ונערים. ישראל מחסנת מגיל 12 ואף כופה זאת הלכה למעשה באמצעות התו הירוק. ה-FDA לא מאשר לחסן במנה ראשונה ושנייה נערים מתחת לגיל 16 ועל מנה שלישית אין מה לדבר. וישראל מצפצפת.

ההחלטה הרביעית שישראל צריכה לקבל היא שלא נוגעים יותר בילדים. אין יותר בדיקות ואין יותר בידודים. ילד חולה נשאר בבית. כל הורה לילד מכיר את הטירוף הזה. בדיקות יומיומיות כמעט. עמידה בתורי ענק. שעות. ובידודים אינסופיים שמחייבים גם את ההורים להישאר בבית ולא ללכת לעבודה כדי לשמור על הילדים. כי יש איזה ילד מאומת.

קורונה היא לא מחלה של ילדים. ה-FDA קבע במפורש שזה לא בא בחשבון לחסן מישהו כדי שלא יהיה מדבק. כך שהחלטת קבינט הקורונה צריכה להיות דומה. לא מענישים ילדים שנדבקו אם לא פיתחו תסמינים. מי שחולה ישאר בבית וילד שלא מפתח תסמינים אז אין עניין. לא בודקים ולא מבודדים.

ההחלטה החמישית היא המובן מאליו. ה-FDA לימד אותנו שבלי אמון קשה לנהל את בריאות הציבור בזמן מגיפה. לכן הסכמי פייזר צריכים להיחשף מיד. שנדע בדיוק למה ישראל התחייבה. האם ישראל הסכימה לא לדווח על תופעות לוואי? להסכים לחסן גם כשאין אישור FDA? ועוד ועוד שאלות שמנקרות למיליוני ישראלים בראש.

את חמש ההחלטות האלה כל מנהל רציני היה מקבל אחרי כזה כישלון. וזה מה שהיה קורה אם בישראל היה ראש ממשלה שלא מפחד מד״ר שרון אלרעי פרייס. לתת לד״ר פרייס להוביל את ישראל בריאותית בקורונה אחרי כישלון כזה ב-FDA זה כמו לתת לקטי פרי להוביל את השב״ס אחרי כישלון כזה בבריחת האסירים. שתיהן הובילו קונספציה שכשלה. פרי שחשבה שעדיף לשמור על שקט במתקני הכליאה ועודך פיקוח רק יגרום לתסיסה ולהתלקחות וד״ר פרייס שחשבה שצריך לחסן ולחסן כאילו אין מחר ואת כולם ומי זה ה-FDA שנחכה לו ומה זה בכלל חשוב תופעות לוואי.

ככה שרק בישראל פרי יכולה להוביל את השב״ס אחרי כישלון כזה וד״ר פרייס יכולה להוביל את מערכת הבריאות אחרי כישלון כזה כי רק בישראל מכהן ראש ממשלה שכמו קודמיו לא חושבים שמישהו צריך לשאת באחריות על כישלונות.