עומד בפני מרד בליכוד? רה"מ נתניהו (צילום: רויטרס)
מה כבר אפשר לצפות ממנו? | צילום: רויטרס

זה מפתיע כל פעם מחדש שאנחנו שוקעים לדמיונות כאילו הפעם ביבי יגלה מנהיגות. זה מפתיע עוד יותר שאנחנו מתאכזבים כל פעם מחדש. זה מפתיע עוד יותר שאנחנו מתאכזבים ששאול מופז משקר. זה מפתיע עוד יותר שאין מולם אופוזיציה.

אז מה קורה פה, לעזאזל? חייבים לשנות את שיטת הממשל? מה, באמת אי אפשר לשלוט פה? קואליציה של 94 חברי-כנסת לא מספיקה לשנות פה את המציאות? הגיע הזמן שנפנים, גם אם זה קשה לעיכול: עד שלא תבוא פוליטיקה צעירה במקום הפוליטיקה הישנה, שום בעיה לא תיפתר כאן. זו לא הרצפה העקומה ולא השיטה. אלה הפוליטיקאים הישנים שרק עסוקים במשחק הכיסאות. השלטון רוצה להמשיך לשבת. האופוזיציה לא רוצה להרגיז, כי זה יפגע במספרים של הסקרים. לכן ביבי מתעתע, ושלי יחימוביץ' מחלימה מדלקת ריאות. דור המנהיגים המכהן הוא שמרן ומקובע, ובעיקר מבוהל מלהזיז את הגבינה שלו.

רק דור חדש של מנהיגות ומנהיגים יוכל להיות נועז ומקורי, ולייצר פה אתוס חדש וסולידריות. וביחד. ואנחנו. אבל זה מחייב אחריות. זה מחייב להבין שזו המשמרת שלנו. זה לא מקרי שאנשים צעירים בארץ הזו לא מתחברים לשפה הזו, של חצרנות וסקטורים וימין ושמאל ופתרונות שטחיים. אנשים צעירים מביטים בבוז בפוליטיקה הישנה והמגעילה, שלא פותרת שום בעיה אלא רק מעבירה כל פעם את תפוח האדמה הלוהט מצד אחד של השולחן, לכיסא ובחזרה.

ליברמן נובח ולא נושך

כותרות בעיתון לא יגרמו לחרדים וערבים לעמוד בתור ללשכת הגיוס בעוד כמה שבועות, כי למרות שליברמן נובח, הוא רוצה לשבת עם החרדים בממשלה הבאה. הטייקונים לא יפסיקו להתעשר מהקשר שלהם עם השלטון, כי למרות שביבי הקים את ועדת הריכוזיות, הוא קשור אליהם בארנקו. השכונות והפריפריה ימשיכו לקרוס, כי למרות שרק הליכוד יכול, הלב של ביבי בקיסריה.

במקום להתלונן שהפוליטיקה מגעילה, צריך להפסיק ליילל ולהיכנס אליה כדי שתשתנה. את המציאות צריך לשנות במעשים. רק צעירים שגדלו ברשתות החברתיות מבינים ששקיפות היא דרך חיים. רק צעירות שמתקשות לגמור את החודש מבינות שצריך לחלק את הכח והעושר מחדש. רק צעירות וצעירים מבינים שיש אנשים עם פרצופים לבנים ואנשים עם פרצופים שחורים, שיש סטרייטים ושיש הומואים, שיש פה יהודים ושתמיד יישארו פה ערבים, ושבמדינת פייסבוק שהם אזרחיה, כולם שווים בפני האל.

ביבי הדחליל

מה ייזכר מממשלת נתניהו השנייה, שבה ישבה עד לא מזמן גם האופוזיציה ממפלגת העבודה? מה ייזכר ממשלת נתניהו השלישית, שבה האופוזיציה ממפלגת העבודה ומ"יש עתיד" כבר הצהירה שכנראה נשב ונראה ונשקול ונצטרך לבחון ופוליטיקה זו אומנות האפשר ועוד בלה-בלה-בלה-בלה?

ישראל תיראה אחרת רק אם עשרות מנהיגות ומנהיגים צעירים מהקיץ המופלא ההוא ומזה שעוד לפנינו יתגברו על הגועל המוצדק, ויבינו שאין שום מבוגר אחראי בסביבה שישנה את ישראל. רק הם יכולים להציף את הכנסת ה-19 ברוח חדשה, שמבינה שהסכנות הקיומיות הן לא חמאסטן משם וסודאן מפה ואיראן על השולחן.

ישראל לא תתקיים עוד דור עם פערים בלתי מוסריים בין אזרחי המדינה. עם טייקונים שהופכים את הדמוקרטיה לאוליגרכיה. עם אלימות שמשתוללת ברחובות. עם חמישית מהאזרחים, ערבים, שראש ממשלה מדבר עליהם כגיס חמישי ("שמיר צדק. הים אותו ים, הערבים הם אותם ערבים"). עם תקציב מדינה שמשועבד למפלצת ביטחון, ולעזאזל החינוך והבריאות והתשתיות.

ביבי הוא אולי קינג בטיים מגזין. בישראל, הוא לא יותר מדחליל. אז מה אתם עוד מלייקקים בפייסבוק, אה? קומו כבר, יא מפונקים. אתם הכי טובים. והטובים – לפוליטיקה.

>> הטור הקודם שלי: נתניהו וחולדאי מנסים לדכא את המחאה באלימות
>> הלוואת אקספרס? הבנק ירוויח, אתם תפסידו