שרון ינובסקי קפלן בביקני (צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי)
בושי לך, ביקיני אחרי לידה???? שרון עושה את ההיפך | צילום: תומר ושחר צלמים, צילום ביתי
מהרגע שהפכתי לאימא, גיליתי להפתעתי שיש דברים שאסור לי לומר או לעשות. נוכחתי לדעת שיש קודים להתנהגויות של (בעיקר) אימהות שלא חלים על כל אותן רווקות, ומה שמותר לנטולות הילדים ממש לא אפשרי למישהי כמוני, עכשיו שנעשיתי אמא לשני זאטוטים. להצטלם בביקיני זעיר? איך את מעזה! לקטר שקשה לך? מה פתאום. להתוודות על העדפת ילד אחד על פני השני? זה כבר השיא. בקיצור, מהשנייה שאנחנו הופכים להורים, יש דברים נסתרים שכל ההורים שומרים בלבם, ואלו שיעזו להוציא אותם לאור, יובלו לכיכר העיר ויסקלו אותם באבנים או פשוט יטנפו עליהם בטוקבקים מרושעים ונבזים. הנה כמה מהדברים העיקריים שאסור לאמהות להגיד, אלא אם כן כמובן אתן שמות קצוץ על כולם ועושות מה שבא לכן.

השני ממש לא כמו הראשון: אל לך להשוות
לאחר שנחבטתי מכל כיוון אפשרי בטור האחרון שלי, בו העזתי לדבר על השוני הגדול בין בני הראשון לשני,  הבנתי עד כמה הנקודה היא רגישה ונעשתה טאבו אמיתי בחברה. מסתבר שאסור לנו כהורים להשוות בין הילדים. אבל אם נהיה כנים עם עצמנו לרגע, כבר בשנייה בה גילינו שגדל בתוכנו בוטן, אנחנו מתחילים בהשוואות. תמיד נאהב את ילדנו, גם אם לא יהיו מוצלחים, יפים או חמודים בעיני השאר -  הם שלנו באש ובמים. ההתאהבות בהם בלתי נמנעת והיא גדולה ואדירה ותמיד נחכה למספר השני והשלישי ונצפה לאותו הדבר. אבל זה ברור שכל אחד נולד שונה מהאחר – אבל אם תעזי לפתוח את זה לשיחה, אבוי לך ולהורות שלך. אחרי הכול, התמונה – כך מסתבר - צריכה להיות שלמה ומושלמת. האמנם?

קשה יש רק בלחם: אל לך לקטר.
תינוק הוא נס הבריאה ולכן אין מקום לקטר עליו. לא על העובדה שאת לא ישנה בלילה, לא על העובדה שהגזים מוציאים אותך מדעתך, ובטח שלא על האופי הרגזני והבכייני של התינוק הקסום שלך. אם רק תעזי להתבכיין בציבור, מיד יטענו שאת גרועה, פטפטנית יתר על המידה ומחפשת פרובוקציה. בעידן שבו נשים רבות מתקשות להיכנס להיריון, דומה שכבר לא ניתנת זכות הקיטור לנשים עייפות וממש שלא בצדק. קוראים להן מפונקות, רדודות, ועצלניות אבל בתכלס הן מזגזגות בין קריירה, לבישולים, לכביסות, לניקיונות, לאימהות, לזוגיות, ובין היתר למעט שעות שינה ומנוחה. אז למען הבריאות הנפשית – תנו לנו לקטר בשקט בבקשה.

אישה עייפה (צילום: אימג'בנק / Thinkstock)
קשה לך? תגידי תודה על מה שיש לך ותפסיקי להתלונן | צילום: אימג'בנק / Thinkstock
בטן שטוחה אחרי לידה: אל לך להיחשף.
אז זה נכון שילדנו וכעת אנחנו אחראיות לעוד אדם, קטן וחמוד. אבל מי אמר שעכשיו אנחנו אמורות להיות עסיסיות ונחבאות אל הכלים? אני מאמינה שנשים שילדו והפכו לאימהות לא צריכות להתבייש בגופן או להתחיל להצטנע פתאום, להיפך – תאהבי את הגוף הנשי שלך ואל תתביישי. אם אהבת להתהלך ולהצטלם בביקיני כל חייך  כי זה עשה לך טוב אין שום סיבה שתפסיקי. אין שום דבר פסול בגוף הנשי, גם אם ילדת. להיפך, תוכלי רק להוות מקור להשראה לאחרות.

הבן שלי ישן כל הלילה: אל לך להתרברב.
לא חשוב כמה הילדים שלנו יהיו יפים, חכמים ומושלמים – לא מומלץ שנשבח אותם בציבור. אנשים פשוט לא אוהבים לשמוע על הצלחותיהם של אחרים, גם ואולי במיוחד אם זה בגזרת הילדים. על צניעות לא שמעת, גברת? אני למשל ספגתי לאחרונה כמה ביקורות על כך שהבן שלי לא כזה יפה כמו שאני חושבת והיו גם כמה שקיללו את אמ-אמי על כך שבני ישן לילה שלם. מצד שני, כל הפיד שלי בפייסבוק שלי עמוס בתינוקות שמנמנים וחמודים של חבריי ואני אישית ממש מתענגת על התופעה אז בבקשה אל תפסיקו, ורק תמשיכו להשוויץ.

שוב יצא לי בן: אל לך להעדיף מין יילוד.
אני מכירה לא מעט נשים שזכו ללדת מספר פעמים בחייהן ותמיד רצה הגורל וחילק להן תינוקות מאותו המין. בילד השני זה לא כל כך הזיז להן, בשלישי זה נגמר בבכי, ברביעי בדיכאון ואל נא נדבר על החמישי. אבל היי, הרית וילדת, אסור לך להתמרמר בשום פנים ואופן. העיקר הבריאות, לא? ואותן חברות יקרות שלי אכן שומרות את התחושות האמיתיות נעולות בפנים כי ברגע שיוציאו את התסכול החוצה, הן יודעות שלא יקבלו את החיבוק שציפו לו, להיפך, יסתכלו עליהן כאל משוגעות. מאוד קל לשפוט מרחוק אבל האמת שהיא שעד שאת לא שם, עדיף לשמור על שתיקה.

>> 25 דברים שחשוב לעשות לפני שמביאים ילדים לעולם
>> פתאום מצאתי את עצמי מתמודדת עם הריון לבד לגמרי

הריון יפה לך: הצטרפי לעמוד הפייסבוק של תשעה חודשים