בפעם הבאה שאתם שומעים כמה טלוויזיה מזיקה לילדים, קחו את האזהרות בעירבון מוגבל. ילדה בריטית בת שש, שאמה התחילה ללדת לידת בזק לא מתוכננת בבית, לא נלחצה וניהלה את הלידה כמו מקצוענית. כשנשאלה מאיפה הידע ביילוד, ענתה בפשטות: "ראיתי בטלויזיה כמה פעמים איך תינוקות באים לעולם".

אין תמונה
"ראיתי בטלוויזיה איך תינוקות באים לעולם". המיילדת הקטנה פרנצ'סקה

"אמא, אני רואה את הראש"

פרנצ'סקה גודבי היפה, תלמידת כיתה א', הרגיעה את אמה, שנכנסה להיסטריה מהלידה הלא צפוייה. לפני שהפרמדיקים שהוזעקו לדירה הספיקו להגיע היא הושיטה את ידיה, קיבלה את התינוקת, וידאה שחבל הטבור לא כרוך סביב צווארה ועטפה אותה היטב, כדי שלא תצטנן בסתיו האנגלי.

"הייתי כל כך גאה בפרנצ'סקה", אמרה קיי, האם הטרייה, כמה שעות אחרי שכרעה ללדת על רצפת חדר האמבטיה. "היא כבר הייתה במיטה, אבל הצירים כל כך כאבו לי, שהערתי אותה עם הצרחות שלי. היא באה מהר ושאלה אם אני בסדר, ועוד לפני שהספקתי לענות הציצה בין הרגליים שלי ואמרה לי שהיא רואה את הראש. היא לקחה את שתי הידיים שלי, שמה אותן על הראש של התינוקת וכל הזמן הזכירה לי להמשיך לנשום. לא אמרתי לה שום דבר, היא ידעה הכל בעצמה, ואפילו הביאה מגבת גדולה כדי לעטוף את אחותה".

קיי, זבנית בחנות, דווקא הייתה מוקדם יותר באותו יום בבית החולים שבו תכננה ללדת, אבל נשלחה הביתה מכיוון שהצירים שלה לא היו סדירים, והלידה הוגדרה "בשלב התחלתי". כשחזרה הביתה הצירים התחזקו, ורק עשר דקות אחרי ירידת המים התינוקת כבר הייתה בחוץ.

האבא, מייקל פספס את הדרמה, מכיוון שבדיוק ברגע יציאת הראש הוא היה עסוק בשיחת טלפון עם אנשי האמבולנס שהיו בדרכם, בקומה אחרת של הבית. כשהפרדמדייקם סוף סוף הגיעו, וראו יחד עם האב ההמום את המיילדת הקטנה מתפקדת כמו רופאה מנוסה, הם נדהמו.

"אני לא יודעת איך לא נבהלתי"

באופן לא מאוד מפתיע, פרנצ'סקה הקטנה רוצה להיות רופאה כשתגדל. "אני לא יודעת איך ידעתי מה לעשות ואיך לא נבהלתי, אבל אני רואה הרבה סדרות על רופאים ובתי חולים, ותמיד עושים שם אותו דבר כשאישה יולדת. החברים שלי בבית הספר והמורה שלי ממש התלהבו כשסיפרתי להם שיש לי אחות חדשה, וכשסיפרתי להם איך היא נולדה, הם התלהבו עוד יותר".

פרנצ'סקה גודבי - יילדה את אמה (צילום: צילום מסך daily mail)
"אני כל כך גאה באה". פרנצ'סקה, אחותה והאם הגאה | צילום: צילום מסך daily mail

"למרות שבימינו רוב הנשים מעדיפות ללדת בבתי חולים, עם המכשור הכי חדיש וכמובן עם אמצעים לשיכוך כאבים, צריך לזכור שלידה היא תהליך טבעי, שפרט למקרים נדירים יכול להתרחש גם ללא סיוע חיצוני", אומרת ד"ר ליאת גינדס, רופאת נשים ומומחית לאולטרסאונד. 

"אם את מרגישה שלא תספיקי להגיע לבית חולים, ושאת הולכת ללדת בבית או ברכב, נסי קודם כל לדאוג שיהיה מבוגר נוסף, גם אם לא מקצועי, שיסייע לך. אפשר להתקשר לאמבולנס או לחדר לידה, ולקבל הנחיות טלפוניות. אם לא מספיקים, הכלל המנחה הוא שלא צריך להתערב יותר מדי", מסבירה ד"ר גינדס.

בבית, מן הסתם, האישה לא עם אפידורל, ולכן יודעת בדיוק מתי היא צריכה ללחוץ. "בדרך כלל הראש יוצא ראשון, עם הסנטר צמוד לחזה. אחרי שהראש יוצא צריך לחלץ את הכתף העליונה, בהטייה קלה ועדינה של הראש כלפי מטה. אחרי שהכתף העליונה יוצאת מרימים את העובר, כדי לשחרר את הכתף התחתונה. כדאי להשאיר את האמא, העובר והשליה באותו גובה, כדי להימנע מחוסר דם או עודף דם אצל העובר. חשוב מאוד לא לנתק את חבל הטבור לבד בשום אופן, אלא רק בעזרת ציוד סטרילי, וכמובן לחמם היטב את התינוק ולעטוף את כל גופו – ובמיוחד את הראש – מיד כשהוא יוצא", היא מסכמת.

>> מביך: "אבא של בעלי נאלץ ליילד אותי" 
 
כך תתמודדו עם לידת חטופה: לידת בזק תוך שניות