אישה בחדר לידה 1 (צילום: lovleah, Istock)
תנשמי ותחשבי: את רוצה את חמותך או לא? | צילום: lovleah, Istock
השאלה מי יהיה לצדנו בחדר הלידה ברגע בו ייצא אדם מתוכנו היא כזו שמעלה הרבה מאוד תהיות. יש את אלה שיודעות מראש שהן לא יוכלו בלי אמא שם, יש את האחרות שיעשו הכול רק בלי אמא, ויש גם כאלה שצריכות להתמודד עם השאלה אודות החמות. זה מה שקרה לליטל שהעלתה שאלה מעניינת במיחד במדור היריון ולידה באתר הייעוץ  askpeople

"היי אני בת 28 ונמצאת בחודש שמיני של היריון ראשון. אני וחמותי לא בקשר טוב, רבות הרבה ומתווכחות בערך על כל נושא. עם זאת, היא מאוד רוצה להיות בחדר הלידה. אני חושבת שזה משהו נורא אינטימי ואישי, ואני בהחלט לא רוצה שהיא תהיה נוכחת שם - במיוחד כי אני מכירה אותה ויודעת שהיא רק תפריע ותלחיץ אותי.  בעלי נורא קשור אליה, והוא הציב לי אולטימטום: אם לא אסכים להכניס אותה, אז גם הוא לא נכנס. אני מאוד רוצה שבעלי יהיה נוכח בלידה, בלעדיו זה לא יהיה אותו הדבר. אני צריכה להיכנע ולהסכים לחמתי להיכנס? לדבר עם בעלי ולעמוד על שלי? מה לעשות?"

גולשי האתר יותר משמחו להגיב וכולם היו תמימי דעים בנושא. במשפט כולם חושבים שהבעל הוא אדיוט. ואם נפרט, גם נכתבו שלל גרסאות כמו: "נראה לי שבעלך חושב שהוא עדיין גר עם אמא שלו", "שלא ייכנסו שניהם, חוצפנים", היו גם לא מעט ששיתפו סיפורים אישיים משל עצמם.

כמו למשל אחד שמכנה עצמו  "עוד אחד, בן 25", שכתב: " יש לי חברה מאוד טובה שבלידה השנייה שלה לא הסכימה שאף אחד יהיה בחדר הלידה מלבד בעלה. אני משתף אותך בזה כי לפי מה שהבנתי ממנה, (ואחר כך גם  מאמהות לילדים שהסכימו אתה) שאינטימיות זה רק קצה הקרחון של הסיפור הזה.
את תהיי במצב לא נוח בכל המובנים, עם כאב, עם עצבים, עם לחץ, עם קוקטייל של רגשות ותחושות פיזיות שרק מהתיאורים נשמע שהדבר האחרון שאת צריכה זה שחמותך תהיה שם.
תראי, אני גבר ומה אני מבין בדברים האלו, ובכל זאת. אני ממש לא חושב שכדאי לך לוותר לה על זה, אני לא חושב שאת צריכה להיכנע לה. תהיי אסרטיבית עם בעלך ומקווה שתמצאי את החכמה לעשות זאת נכון".

הכנת הגוף ללידה 2 (וידאו WMV: עדי רם)
רגע אינטימי לבעל ולאישה? או שאולי גם לאמא ולחמות? | וידאו WMV: עדי רם
"קומנדו, בן 27" ניסה להיות שוויץ לרגע, ונתן עצה להיריונית איך לעשות את זה חכם: "אל תגידי לו שזה בגלל שאתן לא מסתדרות, תגידי לו שזה בגלל שאת מתביישת או שאת רוצה אינטימיות בחדר. אם הוא מסרב, את צריכה לחשוב האם היא תפריע לך במצב כזה שלא תוכלי ליהנות מהלידה (אני חושב שלמרות הכול אמורים ליהנות מזה) אם כן אל תכניסי ואם לא - תנסי להתעלם.
את גם יכולה להגיד לו שאם היא נכנסת שיבקש ממנה שלא תעיר לך בנוגע לשום דבר".

ומה המומחית שלנו אומרת? שלי פורפר-רוזן מטפלת MA מדריכת הורים אדלריאנית ויועצת זוגית מסבירה: הי יקירה. מאחר וזה גופך, יש לך הזכות להחליט מי את רוצה שיראה אותך ויהיה שם אתך. אני ממליצה לדבר עם בעלך ולהסביר לו שאת לא תרגישי בנוח, גם בגלל מערכת היחסים ביניכן, וגם כי זה רגע שאת מאמינה שצריך להיות פרטי שלך ושל בעלך. תדגישי שאת לא עושה את זה בכוונה ותחשבי יחד אתו איפה אמו כן תוכל להיות מעורבת (למשל לקחת יחד אתו את התינוק לתינוקייה מיד לאחר הלידה) אני מקווה שבעלך יבין שעם כל הכבוד והאהבה שהוא רוכש לאמו, כרגע את היא משפחתו שהוא צריך לתת לה את מלוא תשומת הלב והוא עדיין יכול לכבד ולאהוב את אמו ולהצליח לשים לה את הגבול שבבקשתך להיות רק עמו בחדר הלידה. בהצלחה!

עוד ב-9 חודשים:

>> צירי לידה: דברים שכדאי לך לדעת
>> "העובר המת" חוגג יום הולדת שנה
>> זהי את ההיריונית לפי הבטן שלה