על פניו, הרעיון של לתקוע מחט בתוך עמוד השדרה שלנו לא נשמע הכי אטרקטיבי. אבל עבור הרבה נשים, זה עדיף על פני שעות ארוכות של כאב ללא הקלה, וללא אפשרות לדעת מתי הכאב ייעלם. יש נשים שמבקשות להידקר עוד בתחילת הדרך, רק מהפחד מהכאב, ויש כאלה שמגיעות לזה מאוחר יותר, בשלב שבו הן פשוט מותשות מדי לאחר הרבה שעות צירים. כך או כך, אלחוש אפידורלי הוא הצורה המקובלת ביותר להקלה בכאבי לידה.

אפידורל אינו נטול סיכון, לאם ולתינוק, לכן חשוב לדעת מה את מקבלת כשאת מחליטה ללכת על זה. חוץ מהאפקט השכיח של הקלה בכאב, לאפידורל יש עוד כמה תופעות מוזרות שמעניין להכיר.

1. את ממש חייבת לשבת ללא תנועה בזמן ההזרקה

 המרדים או המרדימה ידגישו את זה היטב כמה פעמים. את תשבי מכופפת על הבטן, בעוד שיש לך צירים, ומחט ענקית מוחדרת לעמוד השדרה שלך – לשבת ללא תנועה? אתם בטוחים? ובכן, המחשבה על מה יכול לקרות עם המחט הזאת בתוך הספיין שלך היא תמריץ טוב מאוד. נכון ששיתוק מאפידורל הוא די נדיר, המחשבה הזו יכולה להפוך אותך לפסל קטן וטוב. מה גם שאת רוצה שזה יצליח בפעם הראשונה ויעבוד כמו שצריך, לא?

2. ייתכן שתקבלי שוק חשמלי

המרדים אולי יידע אותך בקשר לזה באמצע הפרודצדורה, על האפשרות שתקבלי זץ חשמלי באחת הרגליים. זה קורה כאשר הקטטר של האפידורל מתחכך בעצבים בחלל האפידורלי בעמוד השדרה. זה לא יהיה ארוך, אבל יכול להרגיש מוזר ולא צפוי. אם האפידורל מוחדר בצורה נכונה, את אמורה להרגיש את האפקט המרדים והמקל תוך דקות.

3. אולי יהיו לך צירים מדומיינים אחרי האפידורל

 עכשיו את לא אמורה להרגיש כלום, ובעיקר תוכלי לראות את הצירים במוניטור, זאת בהנחה שהקטטר במקום והזריקה הוחדרה כראוי. מרגישה משהו? ייתכן שאת חסרת מזל והאפידורל לא עובד עלייך כראוי. לא מרגישה? את יכולה לשכב אחורה בנחת ולהמתין. הגוף עוד אולי זוכר את כאב הצירים, אבל את לא אמורה להרגיש את זה, רק לדמיין.

4. את יכולה לתפוס תנומה

סביר להניח שעד שהגעת למנוחה ולהקלה מהכאב, שצברת כבר עייפות מסוימת. אולי את כבר אחרי הרבה מאוד שעות של צירים, אולי לא ישנת בלילה, ולמרות האפידורל – מצפות לך עוד שעות ארוכות של ערות. שלא לדבר על אחרי הלידה. באמת קשה להאמין, אבל ברגע שההרדמה עובדת, לא תרגישי כלום מהמתניים למטה – האם זה לא זמן מושלם לעצור הכל, לעצום עיניים ולתפוס תנומה קלה ומרעננת?

>> צריכה לדעת עוד על אפידורל? כנסי לכאן

5. את עלולה להרגיש שחם לך

אולי תשימי לב שאחת המיילדות או האחיות מודדת לך חום אחרי שהאפידורל הוזרק.  הסיבה לך היא בגלל ש-30 אחוז מהנשים שמקבלות אפידורל גם מעלות את טמפרטורת הגוף ומפתחות חום. אין סימן לזיהום, והסיבה לזה לא הכי מובנת, למרות שאולי היא קשורה לאורכה של הלידה – אפידורל עשוי להאריך את זמן הלידה. חום מאפידורל גם מאפיין יותר לידות ראשונות, והבעיה היחידה איתו היא החשש לזיהום, כמו גם הצורך שהתינוק יעבור בדיקות דם ואולי גם לקבל אנטיביוטיקה.

6. אולי יהיה לך מעקצץ ומגרד

אחת מתופעות הלוואי המוזרות של אפידורל היא גירוי עורי. זה משהו שנגרם בגלל התרופות שמשתמשים בהם באפידורל. לרוב זה לא גירוד נוראי, אבל זה בכל זאת יכול להיות לא נעים.

איך נראים צירים (צילום: דנה אופז)
הגוף זוכר את הכאב | צילום: דנה אופז

7. אולי תצטרכי תוספת

את שוכבת על הגב, אולי נמנמת, אולי נשמת, ואת בטח כבר מתחילה לתהות עד מתי לא תרגישי כאב. משך ההשפעה של ההרדמה לא נמשכת לנצח, כמו עם כל תרופה, ומשך הזמן שאפידורל משפיע משתנה לפי הסוג שקיבלת. עם חלק מהתרופות אפשר להתחיל להרגיש כאב תוך שעה-שעתיים, ואז נדרשת תוספת.

8. את לא הולכת לשום מקום

כן, אז תקועה בעיקרון. אם האפידורל עושה את העבודה שלו, אז פלג הגוף התחתון שלך רדום, מה שאומר שאת לא ממש יכולה להחליף אווירה. או ללכת לשירותים. ולכן יש לך קטטר שמוצמד לשלפוחית השתן ועושה עבורך את העבודה (אמורים להחדיר אותו אחרי האפידורל). כנראה שתוכלי להשתמש בזרועות ובידיים כדי לשנות תנוחות, אבל סביר שעדיין תצטרכי עזרה לזוז.

9. את עדיין מרגישה משהו

הרעיון המרכזי של אפידורל הוא לתת הקלה מהכאב, אבל הוא לא יכול להעלים את כל התחושות. כשצוואר הרחם מחוק, התינוק מתחיל לרדת דרך עצמות האגן והוואגינה. אם יש לך אפידורל שמטפטף תמידית לא תרגישי כאב, אבל תרגישי את התינוק לוחץ באזורים האלה. התחושה הזו של הלחץ יכולה גם לעזור לך להבין מתי לדחוף את התינוק החוצה.

10. זה יכול להיות מאוחר מדי

אולי חיכית הכי הרבה שיכולת, או שהחלטת שאת רוצה אפידורל ברגע שהגעת לבית החולים. אבל גם אם את זו שלקחה את ההחלטה לבקש אפידורל, זה לא אומר שתקבלי את זה אוטומטית. צריך יהיה להבין מה מצב הפתיחה לפני מתן אפידורל. שלא לדבר על זה שצריך לחכות למרדים וזה יכול לקחת זמן. במקרה שיש פתיחה משמעותית, כמעט מלאה, אין זמן לעבור את הפרוצדורה, מה שאומר שאת עומדת ללדת את התינוק שלך ממש בקרוב.