ניתוח קיסרי עם וילון שקוף (צילום: אינסטגרם)
לחוות את הלידה גם בניתוח | צילום: אינסטגרם

אלה מאיתנו שזקוקות לניתוח קיסרי או שבוחרות בו, יודעות שאחד החלקים המאתגרים בדרך הלידה הזו, היא שדי בלתי אפשרי לראות את התינוק ברגע שהוא יוצא מהבטן. בעוד שבלידה וגינלית התינוק לרוב מונח מיד על האם (בהנחה שאין סיבוכים או משהו), הרי שקיסרי נערך בחדר ניתוח סטרילי, האם לא ממש יכולה לזוז ומחוברת לחומרי הרדמה, ולהחזיק את התינוק מיד אחרי הלידה הוא לא ממש אופציה. בחדר הניתוח היולדת גם לא ממש יכולה להתבונן במתרחש או לקחת חלק בלידה – היא מופרדת על ידי וילון והמתרחש בפלג גופה התחתון מוסתר לחלוטין.

אבל אמהות נלחמות על שלהן כמו לביאות עוד לפני שהתינוק הגיח לאוויר העולם – וכך נולד לו טרנד הווילונות השקופים בחדרי הניתוח. הקונספט די פשוט, ולא ברור למה לא חשבו עליו קודם: במקום וילון אטום, ההפרדה מתבצעת באמצעות וילון שקוף, המאפשר ליולדת לצפות כל העת במתרחש, להבין מה היא מרגישה בכל רגע נתון, לראות את הלידה ואת התינוק ברגע שהוא יוצא וכמובן – להיות נוכחת כמעט לחלוטין בלידה. הרעיון, שקודם גם על ידי בתי חולים ומיילדות, הוא לייצר סביבה כמה שיותר "לידתית", בתנאים של חדר ניתוח קר ומואר. כי רק בגלל שתינוק צריך להיוולד בלידה קיסרית, לא אומר שאפשר לייצר חוויית לידה באמצעות כמה שינויים ממש קטנים, ובעיקר בעזרת מודעות.

View this post on Instagram

A post shared by Katie Hamilton, LM, CPM, IBCLC (@mamanurturebirth) on

 

עכשיו האימהות שעוברות ככה את הניתוח גם משתפות עם העולם את התמונות שלהן באינסטגרם. כי למה שלא כולנו נהנה מהפלא? אז לא רק שהן חוות לידה שונה לחלוטין מזו שהייתה להן בהפרדה מלאה מהמתרחש – השיתוף הזה מסייע גם לנרמל את צורת הלידה הזו. הצלמים והאמהות המשתפות מוכיחים שלידה קיסרית שווה ויפה לא פחות, וגם מעלים את המודעות ללידה קיסרית עם וילון שקוף. ואם לשפוט על פי התמונות, לידה קיסרית היא יפהפייה.

View this post on Instagram

A post shared by LISA GONZALES (@ourlittlestjourney) on

View this post on Instagram

A post shared by BirthPlace at BID-Plymouth (@birthplacebidplymouth) on

הטרנד הזה מצטרף לקונספט המכונה קיסרי עדין (gentle Cesarean), בו מנסים לאפשר ליולדת לקחת חלק כמה שיותר פעיל בלידה וגם לתינוק לחוות את הלידה כמה שיותר קרוב ללידה וגינלית. אחד הכיוונים למשל, הוא לאפשר לתינוק להגיח בעצמו מהחתך בבטן, בדומה לגיחה שלו מתעלת הלידה.

View this post on Instagram

A post shared by Kelly Phipps Doula, CLEC, LCCE (@milkandswaddles) on

View this post on Instagram

A post shared by Jax Prenatal (@jaxprenatal) on

View this post on Instagram

A post shared by Founder - April Austin She/Her (@positivebirthaftercaesarean) on

מי שלא חוותה לידה קיסרית לא תשכח לעולם את הרגע שראתה את התינוק שלה. אבל היולדות בניתוח נאלצות לוותר עליו, ונותרות עם תחושת החמצה או פספוס. בעוד ששיעור הלידות הקיסריות בעולם עולה (32 אחוז בארה"ב, 29 אחוז בקנדה, בישראל 19.1% נכון ל-2018) – נוצר הצורך לאפשר לכל המשתתפים לזכור שבסופו של דבר, מדובר בלידה, אירוע משמח ומרגש, ולא בעיה רפואית. האם נראה "קיסרי עדין" גם בישראל בקרוב? יש רק לקוות. התמונות המרגשות בהחלט ישכנעו אתכם שזה צריך להיות הכיוון.